Zavřít reklamu

Apple oznámil, že 7. března představí nový iPad, načež okamžitě vylétla jeho tržní hodnota – ta nyní překonala rekordní hranici 500 miliard dolarů (asi 9,3 bilionu korun). Jen pěti společnostem v historii se podařilo toto magické číslo překonat…

V posledních 10 letech se navíc podobný kousek povedl jen ExxonMobil, který podniká v těžebním průmyslu. Microsoft dosáhl maxima v roce 1999, přičemž nyní má hodnotu sotva poloviční, Cisco je oproti internetovému boomu v roce 2000 pětinové. Pro srovnání ještě můžeme uvést, že tržní hodnota Microsoftu, Facebooku a Googlu je dohromady jen 567 miliard dolarů. Když si vezmeme, jak obrovské to jsou společnosti, musíme uznat sílu Applu.

Server The Verge přinesl k této příležitosti zajímavý graf, v němž mapuje rostoucí tržní hodnotu kalifornské společnosti od roku 1985, kdy Steve Jobs Apple opustil, až do dnešního dne. Jen párkrát v grafu spatříme ztrátu na hodnotě, většinou Apple rostl. Velice zajímavé je sledovat, jak raketovým způsobem vyletěly čísla po nástupu Tima Cooka do pozice výkonného ředitele. Přitom mnoho lidí prorokovalo, že s odchodem Steva Jobse se již Applu nemusí tak masivně dařit.

Graf si vám dovolujeme v přeložené verzi nabídnout níže a upozorňujeme, že uvedené částky jsou v miliardách dolarů.

Apple_Market_Cap

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Nene o 300$ to trvalo 2 roky. Nicméně za poslední měsíce od prosince 2011 roste neuvěřitelnou rychlostí nabízí se proto otázka kdy přijde pád? Já doufám že nepřijde, ale hodně to ovlivní iPad3 pokud uživatele zklame a nebude mít alespon to co většina předpovídá a chce tak budou mít dlouho co dělat se z toho vyhrabat. Teď totiž od odchodu Steva Jobse stojí před největší zkouškou a musí zazářit jinak lidé mohou snadno přestat věřit že to Apple bez SJ ještě dokáže, ale protože vím že Jobs si lidi vybírat uměl tak se nebojím a věřím tomu že to i nadále dokáží, navíc na dalších minimálně 3-4 produktech bude cítit to že je vymyslel ještě Jobs. Hlavně si myslím že svýn kolegům zanechal vizi hodně dopředu když věděl že už nemá hodně času. Jen mě mrzí že tradiční keynote bude bez jeho umění prezentovat to nejlepší co kdy vytvořili. Cook je možná super ředitel a žene firmu dopředu ale už poslední keynote ukázala že nedokáže dostatečně žhavě prezentovat nový produkt, škoda.

    Já si myslím, že tam pár produktů co viděl a schválil Jobs v kapse mít budou – jako iPad 3,iPhone5 nakej ten iPod a mozna OS.
    Teoreticky.

    Mi to zbožšťování Jobse už připadá opravdu úsměvné. Já nejsem zdaleka spokojen se všemi kroky Applu a všechny se udály ještě za Jobse. Nějaké úvahy o tom, co viděl či „schválil“ Jobs a co už ne jsou z cesty. Ale jak vidím, spousta lidí je ochotna věřit tomu, že jeden člověk byl nosným pilířem miliardové korporace. A co se týče akcií, tak ty akcie jednou půjdou dolů, bez ohledu na to, zda tam Jobs je nebo není. Fungují nějaké zákonistoti trhu a donenkonečna to růst nemůže a nebude.

celý text

Čtěte více.