Zavřít reklamu

Apple oznámil, že 7. března představí nový iPad, načež okamžitě vylétla jeho tržní hodnota – ta nyní překonala rekordní hranici 500 miliard dolarů (asi 9,3 bilionu korun). Jen pěti společnostem v historii se podařilo toto magické číslo překonat…

V posledních 10 letech se navíc podobný kousek povedl jen ExxonMobil, který podniká v těžebním průmyslu. Microsoft dosáhl maxima v roce 1999, přičemž nyní má hodnotu sotva poloviční, Cisco je oproti internetovému boomu v roce 2000 pětinové. Pro srovnání ještě můžeme uvést, že tržní hodnota Microsoftu, Facebooku a Googlu je dohromady jen 567 miliard dolarů. Když si vezmeme, jak obrovské to jsou společnosti, musíme uznat sílu Applu.

Server The Verge přinesl k této příležitosti zajímavý graf, v němž mapuje rostoucí tržní hodnotu kalifornské společnosti od roku 1985, kdy Steve Jobs Apple opustil, až do dnešního dne. Jen párkrát v grafu spatříme ztrátu na hodnotě, většinou Apple rostl. Velice zajímavé je sledovat, jak raketovým způsobem vyletěly čísla po nástupu Tima Cooka do pozice výkonného ředitele. Přitom mnoho lidí prorokovalo, že s odchodem Steva Jobse se již Applu nemusí tak masivně dařit.

Graf si vám dovolujeme v přeložené verzi nabídnout níže a upozorňujeme, že uvedené částky jsou v miliardách dolarů.

.