Zavřít reklamu

Zatímco ještě před rokem patřila možnost práce z domu mezi zaměstnanecké výhody, dnes je pro udržení chodu firem i dalších organizací naprostou nezbytností. Jenže podle bezpečnostního systému Sentinel míří každý den na průměrnou domácnost přibližně 9 300 kybernetických útoků. 

Možnost práce na dálku s podnikovými aplikacemi a daty může mít mnoho podob a podle konkrétního řešení je třeba zaměřit se na bezpečnostní rizika. Ta se liší podle toho, zda se z domácího počítače připojujeme k pracovní ploše počítače zapojeného v podnikové síti, pracujeme s firemním (nebo soukromým) notebookem připojeným do podnikové sítě přes VPN spojení, nebo využíváme pro komunikaci a spolupráci s kolegy i přístup k datům cloudové služby. Níže tedy najdete 10 tipů pro bezpečnou práci z domova.

Používejte jen dobře zabezpečenou Wi-Fi

Nejlepším řešením je vytvořit oddělenou síť pro připojení pracovních zařízení. Zkontrolujte si úroveň zabezpečení vaší sítě a dobře zvažte, jaká zařízení mají k vaší síti přístup. Vaše děti se k ní určitě připojovat nemusí.

Pravidelně aktualizujte firmware domácího routeru

Uvádějí to všichni, všude a pro všechny případy. Stejné je to i v tomto případě. Aktualizace totiž často obsahují i bezpečnostní opravy, proto, když jsou k dispozici, aktualizujte. To platí i o počítačích, tabletech a mobilních telefonech.

Samostatný hardwarový firewall

Pokud nemůžete vyměnit váš domácí router za jiný, bezpečnější, zvažte použití samostatného hardwarového firewallu.  Ten ochrání celou vaši lokální síť před škodlivým provozem z internetu. Připojuje se klasickým ethernetovým kabelem mezi modem a router. Obvykle díky bezpečné standardní konfiguraci, automatickým aktualizacím firmwaru a adaptivnímu distribuovanému firewallu nabízí maximální zabezpečení.

Shield

Omezte přístup

Nikdo jiný, ani vaše děti, by neměl mít přístup k vašemu pracovnímu počítači nebo telefonu ani tabletu. Pokud je nutné zařízení sdílet, vytvořte ostatním členům domácnosti jejich vlastní uživatelské účty (bez administrátorských oprávnění). Rovněž je vhodné oddělit váš pracovní a soukromý účet. 

Nezabezpečené sítě

Při práci na dálku se vyhněte připojování k internetu přes nezabezpečené, veřejné sítě. Bezpečné je pouze připojení přes váš domácí router s aktuálním firmwarem a správným nastavením zabezpečení sítě.

Nepodceňte přípravu

Firemní správci IT oddělení vaši společnosti by měli vaše zařízení na práci na dálku připravit. Měli by do něho nainstalovat bezpečnostní software, nastavit šifrování disku a rovněž i připojení do podnikové sítě přes VPN.

Ukládejte data na cloudová uložiště

Cloudová úložiště jsou dostatečně zabezpečena a zaměstnavatel je má plně pod kontrolou. Díky externímu ukládání v cloudu navíc nehrozí ztráta dat a jejich krádež v případě napadení počítače, protože zálohování a ochrana cloudu je v rukou jejich poskytovatele.

Neostýchejte se ověřovat

Při sebemenším podezření, že jste obdrželi podvržený e-mail si, třeba po telefonu, ověřte, že vám skutečně píše kolega, nadřízený nebo klient.

Neklikejte na odkazy

Jistěže to víte, někdy je ale ruka rychlejší než mozek. Na odkazy v e-mailech skutečně neklikejte, ani neotvírejte případné přílohy, pokud si nejste stoprocentně jistí jejich bezpečností. V případě jakýchkoli pochybností kontaktujte odesílatele nebo vaše IT administrátory.

Nespoléhejte se na software

Nespoléhejte se jen na bezpečnostní software, který vždy nemusí rozpoznat nejnovější typy hrozeb a kybernetických útoků. Vhodným a zde uvedeným chováním se můžete ušetřit nejen tvorbě vrásek na čele, ale i zbytečně ztraceného času a případně i financí.

.