Zavřít reklamu

V červnu roku 2011 představil Apple svou službu iCloud. Dosud jsem jej používal pouze sporadicky v rámci 5GB prostoru zdarma. Doba ale postoupila, aplikace (a především hry) jsou pořád náročnější, fotografie větší a interní úložiště stále zaplněné. Dobrá tedy, bránil jsem se dost dlouho. Je na čase přistoupit na hru Applu a začít potenciálu jeho cloudu využívat naplno. 

Vlastním iPhone XS Max se 64GB pamětí. I když mi bylo jasné, že to už v době jeho koupě nebylo příliš, cena je cena. Tehdy jsem volil rozumem a na interním úložišti šetřil. Vzhledem k tomu, že můj aktuální iPhone schraňuje fotografie již od roku 2014, stihly si i s video záznamy z jeho úložiště uzmout více jak 20 GB. A ty vzpomínky prostě mazat nechcete, i když je máte fyzicky uložené v počítači a automaticky je zálohujete na OneDrive. Zálohu jsem také dělal pěkně postaru – skrze kabel do Macu.

iOS 14.5 do toho hodilo vidle 

Naučil jsem se vyžít s málem, a proto se snažil pořád udržovat alespoň volný 1,5GB prostor. A dalo se to poměrně dobře. Jenže Apple mě přece jen donutil. Jeho aktualizace na iOS 14.5 nepřináší mnoho novinek, jenže hlasy Siri (kterou navíc nepoužívám) si nejspíše žádají své, a proto je objem instalačního balíku závratných 2,17 GB. A už mě to prostě přestalo bavit.

Apple iPhone XS Max je pořád kvalitní stroj, který aktuálně nepotřebuji vyměnit za novější model, který bych pořídil s větší pamětí. Protože navíc trpí stejným problémem, tedy akutním nedostatkem interního úložiště, i má manželka, uvolil jsem se k tomu platit Applu desátky za to, že se přihlásím k další jeho službě (vyjma Apple Music). 79 Kč za 200 GB sdíleného prostoru se navíc nemusí zdát jako přílišná investice. 

Pokud si teď budete chtít koupit nový iPhone, můžete volit z poměrně širokého portfolia. Pokud se podíváte na Apple Online Store, najdete zde iPhone XR, 11, SE (2. generace), 12 a 12 Pro. U ostatních prodejců je portfolio samozřejmě ještě širší. U všech modelů nabízí Apple na výběr z několika paměťových variant.

Cena až na prvním místě 

Model XR seženete v 64 a 128GB variantě. Příplatek za vyšší úložiště je 1 500 Kč. Model 11 seženete v 64, 128 a 256GB variantě. Příplatek mezi prvním navýšením je opět 1 500 Kč, mezi 128 a 256 GB je však již 3 000 Kč. Skok mezi 64 a 256 GB je tedy vysokých 4 500 Kč. Stejná situace je i v případě iPhonu SE 2. generace, iPhonu 12 a 12 mini. Nejhůře jsou na tom modely 12 Pro, je tomu ale z důvodu, že základní kapacita paměti je 128 GB, následuje 256 a končí se 512 GB. Rozdíl mezi prvními dvěma je opět 3 000 Kč, mezi 128 a 512 GB pak závratných 6 000 Kč.

Neměníte-li telefon každý rok, může se vám zdát investice do paměti opodstatněná. Jenže spočítejte si, že 200 GB k internímu úložišti získáte jen za 79 Kč měsíčně, tedy za 948 Kč ročně, 1 896 Kč za dva roky, 2 844 Kč za tři roky a 3 792 Kč za čtyři roky. Dalo by se tak říci, že pokud si koupíte iPhone 11, SE, nebo iPhone 12, vyplatí se vám vzít si spíše 64GB paměťovou variantu telefonu a připlácet si za iCloud. Do čtyř let od koupě to totiž pořád má smysl. 

 • iPhone XR – za 128 GB úložiště si připlatíte 1 500 Kč = 19 měsíců předplácení 200GB iCloudu (+ 64GB interní úložiště) 
 • iPhone 11, iPhone SE 2. generace, iPhone 12 a 12 mini – za 256GB úložiště připlatíte 4 500 Kč = 4,74 roku předplácení 200 GB iCloudu (+ 64GB interní úložiště) 
 • iPhone 12 Pro – za 256GB úložiště připlatíte 3 000 Kč = 3,16 roku předplácení 200 GB iCloudu (+ 128GB interní úložiště) 

Přepočteno čistě na finance, jsou tedy výsledky poměrně jasné – za méně peněz dostanete s iCloudem více prostoru na delší dobu. Obojí má samozřejmě své výhody a nevýhody. Bez iCloudu nemáte své zařízení jednoduše zálohované, tedy pokud nezálohujete nemoderně do počítače. K datům v iCloudu ale zase musíte přistupovat skrze internetové připojení, což může vadit, pokud nejste na Wi-Fi, či pokud máte malý datový balíček. Když se jedná o sdílené předplatné, může jej ale využívat i více členů domácnosti a náklady se tak ještě zmenší.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ja platím nejvyšší tarif 2TB . Používá to celá rodina. Problém iCloudu je , že je to primárně synchronizace a ne záloha. Viz fotky, když smažu fotku v iPhonu smaže se i na iCloudu. Takže to vlastně záloha není. IOS sice má funkci, která když začne docházet místo v telefonu, tak sníží kvalitu některých fotek/videí uložených v iphonu a tím ušetří místo, pořád to ale není pravá záloha. Ja to řeším tak, že jsem si udělal zkratku, která každý den zkopíruje nové fotky a videa na iCloud Drive, ale fotky se bohužel zkopírují bez Live verze.

  A prave proto je to lepsi ze se jedna o synchronizaci. Tim padem mam nad fotkami daleko lepsi dohled nez kdybych si je nekam slozite zalohoval. Takto vim ze co mam v telefonu tak mam nekde bezpecne ulozeno nezabira mi to misto v telefonu a muzu si kdykoliv zobrazit.

  Jasně. Souhlas. Jen bych uvítal, kdyby iCLoud souběžně se synchronizací umožňoval zálohu na iCloud Drive.

  „složitě zálohoval“ – a to je právě ten špatný předpoklad. Zálohování může být jednoduché, jak nám ukazuje TimeMachine, Veeam, Acronis…

  Celkem dobra reklama. Výrobce iPhonů záměrně do mobilu dává menší paměti, aby mohl prodávat úložný prostor a hlupáci to ještě chválí! 😂
  Platím si MSOffice 365, 1899 Kč za rok. Tzn. 158,35 Kč/měsíc.
  V Této ceně je nejen kompletní balik programu Office, ALE I 1 TB úložného prostoru!
  Tak co mi tady Apple nabízí za předraženou blbost😂?
  Zálohy funguji naprosto spolehlivě, fotky jsou přenášeny hned po vyfoceni na cloud. A funguje vše! Na mobilu začnu dělat tabulku v excelu, na PC to dokončim. ( mobil iPhone 11 pro max, PC s win 10)

  Pro hlupáka každý hloupý.
  Ten MS balík mám také (firemní přístup). Výhoda iCLoudu je:
  – na jednom tarifu můžu mít více přihlášených účtů (celou rodinu). Účty jsou oddělené loginem a heslem
  – Zálohuje celý telefon. Včetně aplikací, nastavení, postupu v Apple Arcade atd.
  – Všechno synchronizuje napříč všechna zařízení.

  OneDrive je bez pochyby cenově nejvýhodnější, jejich cenová politika je super, zvlášť v případě Office. Rodinný tarif kdy je tam 6x 1TB, 6x Office a to vše za tuším 2500,- ročně.
  Mají ochranu proti ransomware, protože drží změněná data snad 30 dní zpětně. Tchánovi jsem to nastavil a spím klidněji.

  O co jde je to, že iCloud je primárně určen pro jednotlivce, který chce synchronizovat napříč svými zařízeními. Rodinu tam po mnoha letech pracně naroubovali a i tak to skřípe, podporu sdílených složek přidali snad loni a dodnes nelze nasdílet album fotek, musí se vytvořit další a je tam limit.
  A ani na to nemají vlastní řešení, pronajímají si místo u AWS.

  OneDrive, Dropbox, Google Drive… jsou od začátku vyvíjeny na spolupráci více lidí nad jedněmi daty.

  Dobrý článek, jen si pro ostatní dovolím podotknout, že iCloud opravdu není záloha. Apple sám zdůrazňuje, že si máte vždy někde držet kopii svých dat a nespoléhat se na ně. Takže pokud budete mít fotky v plném rozlišení jen na iCloudu a ostatní zařízení budou mít „optimalizované“, můžete mít problém a přijdete o vše.
  Jak to řešit? Mějte vždy jedno zařízení, které synchronizuje fotky z iCloudu v plném rozlišení a všechny dokumenty atd. z iCloud Drive. A tohle zařízení ideálně zálohujte přes TimeMachine.

  Možné scénáře které vás mohou potkat:
  – z nějakého důvodu budete mít zablokovaný účet Apple ID -> nemáte nic
  – vaše zařízení bude napadeno a data zašifrována/smazána a tyhle nežádoucí změny se nasynchronizují do iCloudu a všechna vaše zařízení -> nemáte nic

  Takže zálohujte, i když máte data v oblacích.

  Dobrý komentář. TimeMachine neznám. Na jakém principu to funguje? Je to nějaka aplikace co zrcadlí zařízení někam na PC/externí disk?

  Dobrý den, díky za info. U nás má macbooka pouze dcera, takže tam nevím, jak zálohování funguje. Osobně zůstanu u synchronizace celého tel. do iCloudu se zálohou dat na iCloud Drive a možná to ještě pojistím a data z iCloud Drive budu zálohovat jednou za čas do PC a pak na externí disk. Myslím si, že OneDrive umí synchronizovat jenom soubory. Nikde jsem v aplikaci neviděl, že by uměl synchronizaci celého mobilu (data aplikací, nastavení atd). Myslím, že taky nebude umět live fotky, což sice neumí ani iCloud Drive, ale tam se alespoň synchronizují do iCloudu a lepší mít tu live fotku na dvou místech než na jednom. Nejsem si také jistý, jak s těmi více uživateli pod jedním tarifem. Já mám přístup k firemnímu MS účtu a tam je to tak, že je jeden login a myslím až 5 zařízení, takže pro rodinu nepoužitelný.

celý text

Čtěte více.