Zavřít reklamu

Sociální síť Clubhouse se rychle stala jednou z nepopulárnějších platforem na planetě. Začala přitom jen jako specializovaná aplikace pro zasvěcené osoby v Silicon Valley. Rychle se ale přetvořila v mainstreamovou platformu. Aktuálně má na 10 milionů uživatelů a hodnotu více jak miliardu dolarů – to vše za pouhý rok své existence.

Marketingový blog Blacklinko sdílel množství informací a klíčové statistiky o sociální síti Clubhouse. Jednoznačně to demonstruje úspěch platformy, který přišel po začátku letošního roku. Aktuálně má mít Clubhouse na 10 milionů uživatelů, kteří se do aplikace připojí každý týden. Oproti tomuto číslu to v květnu loňského roku bylo pouhých 1 500 uživatelů, v prosinci už 600 tisíc a v lednu 2021 pak 2 miliony. Největší jejich nárůst zažil Clubhouse v únoru 2021. Oficiálně byl Clubhouse spuštěn přesně před rokem, tedy v dubnu 2020.

clubhouse_app6

Jednoznačný úspěch 

Kromě růstu uživatelů jsou přítomny i další metriky, které ukazují, jak populární Clubhouse je – jedná se samozřejmě o stahování aplikace. V současné době se jedná o 16. nejpopulárnější aplikaci v kategorii Sociální sítě v App Store za Facebookem, Messengerem, Discordem, WhatsApp a dalšími zavedenějšími sociálními sítěmi (v tuzemském App Storu se jedná o 11. místo s hodnocením aplikace 4,8 hvězdiček, stejné hodnocení má i celosvětově).

Aplikace je v současné době dostupná ve 154 zemích světa, přičemž App Store je přítomen ve 175 zemích. Důležité je, že se aplikace prosazuje i mimo americký trh. Ve skutečnosti je tak v současné době nejvíce instalovanou aplikací v Německu, Japonsku, Velké Británii i v Turecku. V Číně byla dokonce popularita aplikace tak obrovská, že se zde pozvánky ke vstupu do sítě prodávaly za 29 dolarů (cca 650 Kč), než tedy byla z App Store odstraněna režimem (aktuální situace na tomto trhu není aktuálně známá). S tím, jak této sociální síti neustále přibývají noví uživatelé, tak se mimo jiné připojují i známé osobnosti. Například Jared Leto zde má na 4,3 milionů sledujících, Elon Musk 2,1 milionů a rozhodně více než dobře si vede třeba i americká herečka a komička Tiffany Haddish, která zde má 4,7 milionů sledujících. Lídrem je zakladatel sítě, Rohan Seth, a to s 5,5 milionu sledujícími. Dalo by se tak říci, že jej sleduje každý druhý uživatel.

Hodnota přes miliardu dolarů 

V květnu roku 2020, kdy měla síť pouze řečených 1 500 aktivních uživatelů, už byla její cena 100 milionů dolarů. V lednu letošního roku to byla více než 1 miliarda dolarů. Hlavní boom v počtu uživatelů ale přišel až během února, takže by se dalo soudit, že nyní bude cena ještě o poznání vyšší. Ostatně Twitter chtěl síť koupit za 4 miliardy dolarů, což se nyní nemusí jevit jako nereálná částka. Až navíc bude k dispozici verze aplikace i pro platformu Android (podzim 2021), dá se očekávat další extrémní nárůst uživatelů. To ostatně i poté, kdy už nebudou na iOS potřeba pozvánky ke vstupu do sítě. Zajímavé na tom je, že Clubhouse nyní žije jen z předběžných výnosů. To znamená, že platforma není aktuálně nijak monetizována. V současné době jen zavádí funkci placení zaměřenou na tvůrce, provizi si z toho síť ale zatím nebere žádnou. 

Clubhouse stáhnete zde

.