Zavřít reklamu

Jen několik málo dní před letošní WWDC21 konané v červnu se objevily různé zvěsti o příchodu nového operačního systému homeOS. Vypadalo to, že se tedy během úvodního slova ke konferenci dočkáme jeho oficiálního představení. Nestalo se tak. Dočkáme se někdy? 

První náznak tohoto nového systému nazvaném jako homeOS, se objevil v nové pracovní nabídce poptávající softwarové inženýry, kteří by měli pracovat na rozvoji Apple Music. Ta zmiňovala nejen jeho, ale také systémy iOS, watchOS a tvOS, což naznačovalo, že by měla tato novinka trio systémů doplnit. Vtipné na celé situaci však bylo, že Apple potom text opravil a místo homeOS uvedl tvOS a HomePod.

Pokud se jednalo jen o chybu copywritera, tak ji nicméně udělal znovu. Nově uveřejněná poptávka po pracovní pozici totiž homeOS zmiňuje opět. Přítomna je však identická fráze z původní poptávky, nikoli té editované. Oproti předchozí situaci však Apple zareagoval rychleji a nabídku po chvíli odstranil úplně. Buď si tedy s námi hraje jen nějaký vtipálek, nebo společnost opravdu homeOS chystá a pouze si nezvládá hlídat vlastní úniky informací. Je totiž velice nepravděpodobné, že by udělala stejnou chybu dvakrát.

Operační systém pro HomePod 

Jako pravděpodobnější se tedy jeví spíše ten fakt, že reference na homeOS jsou skutečné, jen Apple ještě není připraven nás o tom informovat. Může se tak jednat jen o systém pro HomePod, který nikdy nedostal oficiální název. Interně je údajně označován jako audioOS, ale nikdo v Applu tento termín veřejně nikdy nepoužil. Oficiálně je to totiž pouze „HomePod Software“, ale ani o něm se vlastně nemluví.

homeos
Zdroj: idropnews.com

Místo toho se Apple soustředil na „funkce“, které poskytuje základní software a další operační systémy. Například na poslední WWDC společnost odhalila několik nových funkcí HomePodu mini a Apple TV, ale nikdy nemluvila o tom, že přijdou v aktualizaci tvOS nebo aktualizaci softwaru HomePod. Bylo pouze obecně sděleno, že se na zařízení podívají později v tomto roce. 

Možná chce tedy jen Apple odloučit HomePod a jeho tvOS od tvOS v Apple TV. Prosté přejmenování by ostatně jasně vycházelo i ze jména produktu. Rozhodně by to také nebylo poprvé, co by Apple na tento krok přistoupil. Stalo se to v případě iOS pro iPady, ze kterého vznikl iPadOS, a z Mac OS X se stal macOS. Přesto všechno ale zmínky o homeOS naznačují, že by Apple mohl mít v rukávu něco ještě trochu jiného. 

Systém celé chytré domácnosti 

Dá se tušit, že má Apple se svým domácím ekosystémem větší plány, čemuž nasvědčuje i fakt předělání nabídky v Apple Online Store, kde tento segment nově označuje jako TV & Home, u nás TV a Domácnost. Zde tak najdete produkty jako Apple TV, HomePod mini, ale i aplikace Apple TV a platformu Apple TV+, stejně jako sekce Domácí aplikace a Příslušenství.

Od najímání nových zaměstnanců až po zprávy o pokročilém hybridu HomePodu a Apple TV je tak jasné, že Apple se nechce své přítomnosti v obývacích pokojích vzdát. Stejně tak je však zřejmé, že ještě úplně nepřišel na to, jak zde možný potenciál vytěžit. Když se na to podíváte z té optimističtější perspektivy, mohl by být homeOS pokusem Applu vybudovat zcela nový ekosystém v celé domácnosti. Slučoval by tedy i HomeKit a třeba další vlastní příslušenství, které může společnost plánovat (termostaty, kamery atd). Jeho hlavní síla by ale byla v integraci řešení třetích stran.

A kdy se dočkáme? Pokud se dočkáme, dává smysl, aby Apple tuto novinku představil spolu s novým HomePodem, což by mohlo být ja jaře příštího roku. Pokud HomePod nepřijde, je opět ve hře vývojářská konference, tedy WWDC 2022.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více