Zavřít reklamu

Apple na svém blogu Machine Learning Journal zveřejnil nový článek, ve kterém je nastíněno několik zajímavostí, týkajících se rozpoznávání hlasů a použití Siri v reproduktoru HomePod. Jde především o to, jak je HomePod schopný zachytit hlasové příkazy uživatele i ve zhoršených provozních podmínkách, jako je například velmi hlasité přehrávání hudby, vysoká úroveň okolního hluku či velká vzdálenost uživatele od reproduktoru.

Reproduktor HomePod musí být, vzhledem ke své podstatě a zaměření, schopný pracovat v rozličných podmínkách. Někteří uživatelé si jej postaví na noční stolek vedle postele, jiní jej „uklidí“ do rohu v obýváku, nebo si reproduktor položí pod hlasitě hrající televizi. Scénářů a možností je opravdu mnoho a na všechny z nich museli inženýři v Applu myslet, když navrhovali technologii, díky které HomePod „slyší“ za téměř všech situací.

Aby byl HomePod schopný registrovat hlasové povely v ne příliš příznivém prostředí, disponuje velmi komplexním systémem pro přijetí a zpracování zvukových signálů. Proces analýzy vstupního signálu se skládá z několika úrovní a mechanismu fungujícího na základě samoučících se algoritmů, jež dokáží příchozí zvukový signál dostatečně odfiltrovat a zanalyzovat tak, že si HomePod přebere jen to, co potřebuje.

Jednotlivé úrovně zpracování tak například z přijímaného zvuku odstraní echo, které se v přijímaném signálu objeví vzhledem k produkci HomePodu jako takového. Další se postarají o šum, kterého je v domácích podmínkách přehršel – zapnutá mikrovlnná trouba,vysavač či například hrající televize. A poslední pak o ozvěnu způsobenou rozložením místnosti a pozice, ze které uživatel jednotlivé povely vyslovuje.

Apple výše zmíněné rozebírá do značných detailů v původním článku. Během vývoje byl HomePod testován v mnoha odlišných podmínkách a situacích, aby inženýři nasimulovali co největší množství scénářů, během kterých bude reproduktor používán. Systém vícekanálového zpracování zvuku má navíc na starosti relativně výkonný procesor A8, který je zapnutý za všech okolností a neustále tak „poslouchá“ a čeká na nějaký povel. Díky poměrně složitým výpočtům a relativně slušnému výpočetnímu výkonu tak HomePod dokáže fungovat za téměř všech podmínek. Bohužel je škoda, že špičkový hardware drží zpět relativně nedokonalý software (kde jen jsme to už slyšeli…), neboť asistentka Siri za svými největšími konkurenty rok od roku zaostává čím dál více.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více