Zavřít reklamu

Pojem fakturace mi není cizí. Faktury vystavuji sporadicky, spíše se ale podílím se na jejich vytvoření a občas se připletu i k fakturačnímu procesu u zákazníka. Ačkoliv je to velmi jednoduchá záležitost, umí občas i pěkně potrápit.

Díky těmto činnostem jsem si vytvořil jisté předsudky. Na něco tak malého, jako je iPhone, přece nemůže být aplikace, která by mi poskytovala veškerý komfort, co standardní programy. Můžete sice namítnout, že prakticky pro fakturu stačí šablona do Numbers. Případně přes aplikace třetích stran do ostatních tabulkových kalkulátorů. Máte pravdu, ale kdo někdy takovou šablonu vyplňoval, jistě se mnou bude souhlasit, že takový soubor sice v iPhone upravím, ale neposkytne mi to ten pravý komfort – tu jednoduchost, kterou mi může poskytnout aplikace, která je na míru danému rozlišení. Případně pokud bych si chtěl ulehčit práci nějakým makrem, nebo skriptíkem, jsem také velmi omezen.

Toto se však změnilo, v době, kdy se v App Store objevila aplikace iFaktury CZ od pana Erika Hudáka. Tato aplikace mne lákala, ale neměl jsem odvahu ji vyzkoušet. A upřímně mne docela mrzí, že nemá žádnou demoverzi, protože kdyby měla, neváhám.

Aplikace je určena k jednoduché tvorbě faktur jak se tak v cizím jazyce říká „On the go”, čili za běhu. Ať jste v autobuse, v kanceláři, na fotbale, kdekoliv můžete vytvořit fakturu – během několika málo minut. Pro některé lidi to sice nemusí být moc za tolik peněz, každopádně to na co se specializuje, dělá na výbornou.

Po spuštění aplikace se nám zobrazí rovnou obrazovka, ve které můžeme vytvořit novou fakturu, jen tak z vody, načisto. Důležité je, že pokud nám vyhovuje základní nastavení aplikace, můžeme vystavit fakturu ihned, protože možnost přidání odběratelů a dodavatelů je přímo zde – pokud se přesuneme do příslušné položky seznamu. U obou se vyplňují údaje o adresách, účtech a tak podobně. Prostě informace, které jsou na faktuře povinné, podle příslušných zákonů.

Po vyplnění smluvních stran už stačí pouze vyplnit detaily faktury, jako číslo, variabilní symbol, datum vystavení, splatnost, atp. Samozřejmě je třeba vyplnit i položky za co účtujeme. Zde bych se pozastavil nad několika věcmi. Aplikace sice umí přednastavit číslo faktury jako variabilní symbol (po zapnutí v Nastavení), každopádně bych uvítal automatické generování čísla faktury například za tento rok. Každopádně uznávám, že tento požadavek není z nejjednodušších. Pokud chce vývojář uspokojit všechny, musí počítat i s tím, že aplikaci používá člověk s více firmami a pak by následně mohl nastat problém s číselnými řadami, tzn. kdy má inkrementovat 1 na 2 a zároveň 5 na 6.

Výslednou fakturu lze poslat pouze mailem, kdy jsme schopni si předvyplnit poštovní adresy přímo v nastavení aplikace – a tam faktura přijde. Možná by do budoucna stálo za to zvážit, zda by nebylo dobré přidat k odběratelům mailové adresy a faktury jim odesílat z iPhone rovnou elektronicky.

V nastavení aplikace si lze připravit i další věci, jako například sazby DPH, úvodní text faktury, konstantní symboly, atp. Je dobré, že si aplikace drží sazby DPH k dané faktuře. Pokud tedy vystavíte fakturu a následně změníte DPH, bude zde staré DPH. Chtěl jsem totiž navrhnout větší variabilitu k DPH a s platnostmi, případně s více sazbami. (Přeci jen nevíme, co nejlepší ministr financí rozvojových zemí ještě udělá). Každopádně si myslím, že stávající řešení je dostačující a to, že se sazba ukládá přímo do faktury je jednoduché a funkční řešení.

V neposlední řadě zabrousím do přehledu faktur. Zde vidíme faktury, které byly vydané a můžeme si odškrtávat ty, které byly již uhrazené a které nikoliv. Každopádně zde zcela chybí možnost nějakého filtru, který by zobrazil například neuhrazené faktury od odběratele XYZ. Sice aplikace uhrazené faktury přiřadí až na konec seznamu, ale stejně si myslím, že u většího množství faktur to nebude to pravé ořechové.

Faktura je zobrazena jako klasické PDF, kde jsou všechny náležitosti dané zákonem o účetnictví a účetním zákonem. Bohužel je dána jen jedna šablona, která nemusí vyhovovat všem. Nedá se přidat logo firmy, případně elektronický podpis. Do budoucna bych uvítal více šablon, případně možnost dalšího nastavení vzhledu stávající.

Aplikaci dle mého názoru také chybí synchronizace s iCloudem, případně Dropboxem pro zálohování vytvořených faktur. iPhone Vám může zkolabovat a co potom? Říká se zálohovat, zálohovat, ale ruku na srdce, kolik z nás smrtelníků to dělá? Následně chybí i možnost stažení dat přes iTunes, jediné co uděláte je poslání faktury mailem. Je to dostačující, ale…

Aplikace je i přes několik mých výtek velmi zdařilá. Pokud nevystavujete velké množství faktur ročně, myslím, že u vás iFaktury CZ najdou uplatnění, pokud hledáte jednoduchý nástroj pro jejich tvorbu. Pokud však potřebujete něco sofistikovanějšího, poradil bych vám se poohlédnout jinde a nehledat jednoduchý nástroj pro tvorbu faktur, ale přímo nějaký informační systém.

[do action=“aktualizace“/]

Aplikace se v poslední velké aktualizaci dočkala několika nových funkcí, které si uživatelé žádali. Patří k nim možnost vložit logo a razítko s podpisem, podepsat fakturu přímo na displeji iPhonu, sledovat statistiky vytvořených faktur, přibyl i seznam předdefinovaných položek a elektronický tisk (ePrint). Opraveny byly i některé chyby. iFaktury jsou aktuálně na měsíc zdarma.

[app url=“http://itunes.apple.com/cz/app/ifaktury-cz/id512600930″]

Galerie

.