Zavřít reklamu

Jednou z největších výhod nového Mac Mini je, že disponuje vyměnitelnou operační pamětí. Na základní desce se nachází standardní notebookový SO-DIMM slot pro dvojici DDR4 modulů, které je možné po krátké a relativně snadné demontáži vyměnit. Společnost iFixit dnes přišla se speciální sadou, ve které najdete vše potřebné pro výměnu a v porovnání s nabídkou od Applu ještě ušetříte.

Velikost operační paměti si můžete naspecifikovat dle svého uvážení i přímo od Applu. Ceny za tyto úpravy jsou však šílené. Základní 8 GB paměť je možné rozšířit na 16 GB s příplatkem 6 400,-, na 32 GB s příplatkem 19 200,- a na 64 GB s příplatkem 44 800,-. Snad jedině poslední jmenovaný dává smysl, neboť 32 GB DDR4 SO-DIMM moduly jsou zatím téměř nedostupné. V případě nižších úrovní RAM však vždy ušetříte značnou sumu peněz, pokud si RAM vyměníte sami. A právě v tenhle moment přichází na řadu iFixit.

Americká společnost na svém webu uvedla speciální upgrade sadu pro Mac Mini, jež obsahuje novou operační paměť (16 nebo 32 GB) a především pak nástroje, které jsou nezbytné pro rozebrání šasi a demontáž základní desky ze zařízení. Jde především o trojici Torx bitů se šroubovákem, kleštičky a další praktické nástroje, díky kterým půjde Mac Mini rozebrat relativně snadno.

Cena za tento kit je 165, resp. 325 dolarů dle požadované velikosti RAM. Dobrou zprávou pro všechny potenciální zájemce v ČR je, že iFixit provozuje také svůj evropský obchod, kde se sada brzy objeví. Případný nákup tak vyjde levněji, než při nákupu z USA.

Pokud však potřebné nástroje máte, zdaleka nejlevnější bude, když si jednotlivé RAM moduly koupíte u některého z domácích prodejců. Základní 16 GB moduly (2×8) stojí něco málo přes 3 tisíce, 32 GB moduly (2×16) pak šest až sedm tisíc. V prvním případě tak ušetříte zhruba polovinu oproti upgradu od Applu, v tom druhém pak více než 60%. Pokud se na takovýto nákup chystáte, ujistěte se, že kupujete správný typ (DDR4), fyzickou velikost (SO-DIMM) a frekvenci (2666Mhz).

Mac Mini RAM ifixit FB

 

Velký fanoušek Applu a technologií obecně. Ať už jde o počítače, konzole, audio, video a všechno ostatní, co se kolem toho motá.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.