Zavřít reklamu
iWant

Videonávod vám ukáže, jak jednoduchá je výměna RAM v novém Macu mini

iWant

Nový Mac mini je od středy v prodeji a dnes se dočkali všichni ti, kteří nákup nového nejlevnějšího Macu plánují s tím, že si ho „dovybaví“ po svém. Apple v novém mini znovu umožnil uživatelskou výměnu operační paměti a včera se na YouTube objevil první návod, jak celý proces vlastně vypadá. Z videa je patrné, že nejde o nic složitého a šikovný uživatel by měl mít během deseti minut hotovo.

Pryč jsou ty doby, kdy bylo možné v Macu mini vyměnit jak RAM, tak úložiště. V případě letošní novinky je PCI-E SSD disk napájený k základní desce, tudíž nevyměnitelný. S operační pamětí je to však jinak, tu Apple nechal dostupnou. Na videu níže se můžete podívat, jak celý proces výměny vypadá a co k němu budete potřebovat.

Abyste byli schopni Mac Mini otevřít a dostat se tam, kam potřebujete, budete potřebovat tři specifické druhy šroubováků a to Torx T6 Security, T5 a T10. T6 Security šroubky drží jak spodní panel Macu, tak kabel od WiFi antény, který se nachází pod ním. Stejným způsobem je pak přichycen také ventilátor, který drží čtyři T6 Security šroubky. Po demontáží ventilátoru následuje odpojení dvou kabelů ze základní desky a její odšroubování z šasi zařízení. K tomu budete potřebovat šroubovák s hlavicí T10, díky kterému dva hlavní (a relativně velké) šroubky snadno odstraníte.

Po tomto kroku je možné základní desku vysunout z šasi a pokračovat dále. Dvojice slotů pro RAM je překryta perforovaným plechovým chráničem, který drží čtveřice T5 šroubků. Po jejich odstranění lze plechový chránič vysunout a následně se konečně dostanete k jednotlivým paměťovým modulům, které zde drží na stejném principu, jako u většiny klasických notebooků. Jedná se o DDR4 SO-DIMM moduly s frekvencí 2666 MHz. Pokud tedy plánujete výměnu, dostupnost těchto dílů je relativně dobrá, o ceně ani nemluvě.

Pokud byste stáli o tovární navýšení kapacity RAM, za přechod z 8 na 16 GB u Applu zaplatíte 6 400,-. Cena 16 GB modulů v běžné prodejní sítí se pohybuje od 3 500 do 4 000,- korun. Pokud by vám 16 GB nestačilo, 32 GB Apple nabízí za příplatek 19 200,-, zatímco dvojice 16 GB modulů vyjde u tuzemských prodejců zhruba na 8 až 9 tisíc korun. Vrcholnou verzi paměti (64 GB) nabízí Apple za příplatek téměř 45 tisíc korun. Ekvivalentní komerčně dostupné moduly (2 x 32 GB) stojí zhruba 13 tisíc korun za oba však zatím dostupné nejsou.