Zavřít reklamu

Android a iOS jsou dva nejpoužívanější mobilní operační systémy na světě. Také proto je logické, že je uživatelé mezi sebou srovnávají. Kdykoli pak propukne debata na téma Android vs. iOS, dojde na přetřes, že první řečený má více RAM než druhý, a musí tak být zákonitě „lepší“. Je tomu ale opravdu tak? 

Když porovnáte vlajkové telefony s Androidem a iPhone vyrobený ve stejném roce, zjistíte, že je skutečně pravda, že mají iPhony obecně nižší paměť RAM než jejich rivalové. Překvapivější je však ta skutečnost, že zařízení s iOS běží stejně rychle, nebo dokonce mnohdy i rychleji, než telefony Android s vyšším množstvím paměti RAM.

Aktuální řada iPhonů 13 Pro má 6 GB paměti RAM, modely 13 pak jen 4 GB. Pokud se ale podíváme na pravděpodobně největšího soka iPhonů společnost Samsung, tak její model Galaxy S21 Ultra 5G disponuje dokonce až 16GB pamětí RAM. O vítězi tohoto klání by tak mělo být jasno. Budeme-li poměřovat „velikost“, tak ano, jenže iPhony oproti telefonům s Androidem jednoduše tolik paměti RAM pro to, aby se pořád řadily mezi nejrychlejší smartphony na světě, nepotřebují.

Proč telefony Android potřebují pro svůj efektivní provoz více RAM? 

Odpověď je vlastně docela jednoduchá a odvíjí se od používaného programovacího jazyka. Velká část Androidu, a to i aplikací pro Android, je obecně psána v Javě, což je pro systém oficiální programovací jazyk. Od začátku se jednalo o nejlepší možnou volbu, protože Java používá „virtuální počítač“ ke kompilaci kódu operačního systému, který běží na mnoha zařízeních a typech procesorů. Android byl totiž navržen tak, aby fungoval na zařízeních s různými hardwarovými konfiguracemi od různých výrobců. Oproti němu iOS je psáno ve Swiftu a jede jen na zařízeních iPhone (dříve i na iPadech, i když jeho iPadOS je vlastně jen odnož iOS).

Vzhledem k tomu, jak je pak Java konfigurována, musí být paměť uvolněná aplikacemi, které zavíráte, vrácena zpět do zařízení prostřednictvím procesu známého jako Garbage Collection – to aby ji mohly využívat další aplikace. Toto je tak účinný proces napomáhající hladkému chodu samotného zařízení. Problém je samozřejmě v tom, že tento proces vyžaduje dostatečné množství paměti RAM. Není-li k dispozici, procesy se zpomalují, což uživatel pozoruje na celkově líné reakci zařízení.

Situace v iOS 

Telefony iPhone nepotřebují recyklovat použité paměti zpět do systému, právě kvůli tomu, jak je jejich iOS postaven. Kromě toho má Apple nad iOS také větší kontrolu než Google nad Androidem. Apple ví, na jakém typu hardwaru a zařízení jeho iOS běží, a proto jej staví tak, aby na takových zařízeních běžel jednoduše maximálně hladce.

Je logické, že s postupem času rostou paměti RAM na obou stranách. Samozřejmě za to mohou náročnější aplikace a hry. Je ale zjevné, že pokud budou telefony s Androidem soupeřit s iPhony a jejich iOS i kdykoli v budoucnu, jednoduše vždy vyhrají. A všechny uživatele iPhonů (potažmo iPadů), by to mělo nechat úplně chladnými. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Tak prvně poměřuje sám čísla z hlediska displejů a adaptivní obnovovací frekvence ale žádné reálné čísla nepřinese a pak tohle a s tím závěrem? Ty jsi vážně postižený.

  A nesouvisi nahodou velikost RAM spise s multitaskingem nez rychlosti? To jen tak na okraj, dale znacne zalezi jakou RAM maji, jak je rychla, a pak jak s ni system zachazi. Dalsi dulezity faktor je i to, ze Android pristupuje jinak k aplikacim, piseme si servisy ktere maji pravo bezet na pozadi, coz u Applu nejde uplne zejo… a pokud bychom meli porovnavat, tak by bylo vhodne resit Google Pixel telefony vs iPhony, protoze Samsung si pridava vladtni baladt co je nenazrany, chcete li porovnavat systemy, porovnavejte je v ciste podobe (nebo co nejblize k ciste podobe)

  Jednoduché vysvětlení, proč Android telefony potřebují větší RAM než ty s iOS a hned se tu snese vlna hejtu ze strany Androjďáků :D Kdyby tak lidi byli spokojení se svými telefony a nehledali neustále problémy u jiných :D

  Proto mají málo rám Lebo nevedia vytvořit většie rám a co dávají 6gb to neutiahne ani hru ziadnu … Android ne lepší prostě

  Co to meleš za hovna? Kdyby apple věděl ze to iphonu prospěje tak tam víc paměti dá. A ne ze to neumí. Nezapomeň ze apple má nejlepší mobilní procesory. A ze podle tebe neutahne žádnou hru? Nenech se vysmát. Je vidět ze si nikdy žádný neměl

  Léta jsem používal pouze android telefony a na Apple jen nadával. Ale když se mi naskytla příležitost zkusit si apple tak jsem neváhal. Už bych neměnil. Samozřejmě ze apple nepotřebuje tolik RAM jako android protože systém je ,,lépe,, napsaný a není v něm tolik balastu od různých výrobců. Každý máme svůj názor na apple i android ale ti kteří apple nezkusili nemůžou porovnávat.

  Souhlas. Jednou zkusis a pak musis. Znam jen malo lidi (temer nikoho), kdo sel opacnym smerem a kdyz uz, tak z duvodu volneho trhu s aplikacemi na Androidu.

celý text

Čtěte více.