Zavřít reklamu

iMac je naprosto skvělý počítač, který nezabírá moc prostoru a současně nabízí dostatek výkonu na to, abyste na něm mohli vykonat téměř vše, co potřebujete. A modely z posledních let konečně nabízí dostatek výkonu na práci s VR, takže tato záležitost už není výsadou PC. Za jednu z hlavních nevýhod ale považuji, že v základu nabízí modely opravdu jenom základní RAM a když chcete dělat něco náročnější, pak se nevyhnete nutnosti upgradu. Naštěstí, pokud máte 27palcový iMac, můžete tak učinit sami.

Můj iMac nabízel standardních 8GB, což je stejná velikost, s jakou se nyní potýkáte i na výrazně méně výkonném MacBooku Air. Naštěstí je zde možnost upgradovat počítač zcela jednoduše. Pokud je řeč o modelech s 5K Retina displejem (v prodeji od konce roku 2014), upgrade je otázkou několika minut a peněz.

Pro upgrade je především důležité, abyste 1) vypli počítač a 2) odpojili z něj všechny kabely včetně napájecího. Dále je potřeba celý proces vykonat tak, aby byl iMac položen displejem nadol, doporučuje se jej tedy umístit buďto na osušku nebo postel, zkrátka na měkký povrch, aby nedošlo k poškrábání displeje. Zároveň je důležité, aby počítač vychladl, takže v procesu pokračujte až bude mít iMac pokojovou teplotu – netrvá to déle než deset minut.

Když jste všechno splnili, pak v prostoru pro připojení napájecího kabelu stisknete tlačítko, čímž otevřete krytku paměťového prostoru. Kryt nyní z počítače zcela vyndejte a posuňte k sobě dvojici páček po stranách RAM-ek, aby vyšly z počítače. Pokud si nejste jisti, jak to udělat, na vnitřní straně krytky je znázorněn postup.

Nyní máte možnost nejen přidat nové DIMM moduly, ale také můžete vyměnit stávající, pokud děláte větší upgrade. Standardně by měl iMac nabízet dva zaplněné sloty a dva prázdné. Rovněž je důležité, abyste vkládali paměti správným směrem, jinak vám nepůjde vložit a kdybyste použili příliš moc síly, mohli byste modul poškodit. Koneckonců, pro správné vložení paměti je potřeba jej pevně zatlačit, aby zapadl na své místo.

Po vykonání upgradu je potřeba zatlačit dvojici páček na své původní místo a vrátit krytku na své místo. Může to vyžadovat použití větší síly. Doporučuji, abyste byly opatrní a nehnali se, protože při použití nadměrné síly nebo nevhodném zavírání můžete ulomit některý z plíšků na krytce. Na zavírání to sice nemá žádný vliv, ale už jen skutečnost, že jste něco na počítači za minimálně 55 tisíc Kč ulomili, nepotěší. Což se mi bohužel stalo, viz foto:

iMac odtrzeny plisek

Když máte vše hotovo, můžete počítač opět umístit na stůl, zapojit do něj potřebné kabely a počítač zapnout. Když počítač zapnete, dojde k inicializaci pamětí a proto bude minimálně nejbližších 30 vteřin obrazovka tmavá. Nepropadněte panice, nechte iMac dokončit proces.

Důležité technické informace:

  • iMac, Retina 5K, 2019: Maximálně 64 GB (4x 16 GB) RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 2 666 MHz DDR4 SDRAM, 260 pinů, PC4-21333, bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vlevo!
  • iMac, Retina 5K, 2017: Maximálně 64 GB (4x 16 GB) RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 2 400 MHz DDR4 SDRAM, 260 pinů, PC4-2400 (19200), bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vlevo!
  • iMac, Retina 5K, Late 2015: Maximálně 32 GB RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 1 600 MHz DDR3 SDRAM, 204 pinů, PC3-12800, bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vpravo!
  • iMac, Retina 5K, Mid 2015: Maximálně 32 GB RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 1 600 MHz DDR3 SDRAM, 204 pinů, PC3-12800, bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vpravo!
  • iMac, Retina 5K, Late 2014: Maximálně 32 GB RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 1 600 MHz DDR3 SDRAM, 204 pinů, PC3-12800, bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vpravo!
  • iMac, Late 2013: Maximálně 32 GB RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 1 600 MHz DDR3 SDRAM, 204 pinů, PC3-12800, bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vpravo!
  • iMac, Late 2012: Maximálně 32 GB RAM. Moduly SO-DIMM musí splňovat tyto parametry: 1 600 MHz DDR3 SDRAM, 204 pinů, PC3-12800, bez mezipaměti, neparitní. Moduly umístěte výřezem vlevo!

Samotný upgrade operační paměti vám přinese množství výhod. Můžete být produktivnější a když děláte současně s několika aplikacemi, nebudete počítač tolik vytěžovat. Zvýší se tak rychlost přepínání se mezi jednotlivými aplikacemi, zrychlí se spouštění programů, v Safari můžete mít bez problémů otevřených značně víc stránek najednou, u 3D programů jako Google SketchUp pak zaznamenáte vyšší plynulost. Také můžete alokovat více RAM pro virtuální stroj, pokud na iMacu používáte i jiný operační systém s pomocí nástrojů jako jsou třeba Parallels Desktop.

iMac-RAM-FULL-SLOT1
.