Zavřít reklamu

Když Apple loni představoval iMac Pro, kromě ceny se mnoho lidí pozastavovalo nad tím, jak Apple vyřeší chlazení. All in one form factor není příliš ideálním řešením pro chlazení náročných komponent, které budou pod vysokou zátěží delší dobu. Limity chlazení klasických iMaců jsou dostačujícím příkladem. Apple se však kasal s tím, že je chlazení v nových iMacích Pro zcela přepracováno. Nově obsahuje dva nezávislé chladicí okruhy (CPU a GPU bloky). Nové jsou také ventilátory a radiátor. Inovovaný chladicí okruh otestovali na serveru Appleinsider a zjistili, že rozhodně není bezproblémový.

Svůj podrobný článek shrnuli do videa, které si můžete prohlédnout pod tímto odstavcem. K testování použili „základní“ konfiguraci nového iMacu Pro, která disponuje 8 jádrovým Xeonem (3,2GHz, 4,2GHz Boost), GPU AMD Vega 56, 32GB DDR4 RAM a 1TB NVMe SSD. V klidovém stavu je nový iMac Pro zcela tichý. Při běžné práci, která není nikterak náročná na komponenty uvnitř – tedy prohlížení webu, nějaké ty maily apod. o něm nebudete vědět.

Tento stav se překvapivě nemění ani v momentech, kdy se na testovaném modelu renderovalo 4K video ve Final Cut Pro X. I při vysoké zátěži byl iMac Pro velmi tichý a i když ventilátory běžely, žádné hučení z útrob stroje neznělo. Při porovnání s normálním 5K iMacem jde prý o obrovský rozdíl. Tento „tichý chod“ má však i své nevýhody. Jak se totiž zdá, Apple při návrhu nastavení chlazení a chladicích křivek ventilátorů, preferuje právě nízký hluk na úkor chladicího výkonu.

V případě klasického CPU benchmarku Cinebench R15 (dosažené skóre 1682 bodů) se procesor vyšplhal až na frekvenci 3,9GHz. Při každém následujícím testu však docházelo k dočasnému podtaktování na 3,6GHz, kvůli snížení teploty čipu. Procesor se totiž v zátěži poměrně rychle dostal na hraničních 94 stupňů, po jejichž dosažení dochází ke klasickému throttlingu. Tyto propady frekvencí trvaly zhruba dvě vteřiny, poté se procesor opět vyšvihl na 3,9. Čím více se Cinebench opakoval, tím častěji se procesor podtaktovával. Apple tedy nastavil maximální rychlost ventilátorů vzhledem ke hlučnosti chlazení, a přes tu vlak nejede. V současné době není možné si výkonnostní křivky chladicích ventilátorů nastavit podle sebe.

Při editaci videa se CPU throttling objevil znovu. V tomto případě to trvalo zhruba tři minuty, než procesor dosáhl na 93-94 stupňů. V ten moment začalo opakované snižování frekvencí z 3,9 na 3,6GHz. Toto chování se opakovalo po celou dobu testování (v tomto případě během renderingu 4K videa), které trvalo zhruba 7 minut a teplota procesoru se pohybovala mezi 90 a 94 stupni.

Chladicí systém začíná být hlasitý v momentě, kdy se kromě CPU musí chladit i GPU. V případě zátěže jak procesoru, tak grafické karty, je hlučnost chlazení na stejné úrovni, jako v případě klasického 5K iMacu. Pokud musí chladicí systém chladit i grafickou kartu, procesor dosáhne své hraniční teploty (94 stupňů) o poznání rychleji. Dříve tak dojde k throttlingu a ke snižování výkonu. V případě kombinované zátěže se začne procesor podtaktovávat na 3,3GHz a vrací se zpět na 3,6GHz. Frekvence 3,9GHz je při kombinované zátěži nedosažitelná, alespoň s defaultně nastaveným chlazením. Grafická karta dosáhla v testech na 74 stupňů a z testů se ukázalo, že při maximální zátěži systému dochází k podtaktování a ztrátě výkonu i zde. Jedná se zhruba o 10%.

Testování serverem Appleinsider poukázalo na několik věcí. V první řadě je jasně vidět, že Apple preferuje tichý chod svých zařízení i když to znamená, že komponenty fungují při hraničních teplotách a dochází k jejich podtaktování. Obrovskou nevýhodou je nemožnost vlastní úpravy chlazení a vytváření vlastních křivek a chladicích profilů. Jakmile bude toto možné, na výkonu v praxi se to pravděpodobně projeví. V potaz je třeba brát také to, že některé benchmarky v tomto zátěžovém testu nepředstavují reálnou zátěž, se kterou se bude iMac Pro potýkat. Například Cinebench nebo kombinace CPU+GPU testování slouží právě pouze k testování. Na druhou stranu bych očekával, že se autoři při takovémto testu zaměří i na klasický stress test. Jak by vypadala frekvence procesoru po dvou hodinách zátěže? Tak jako tak si nyní můžete udělat poměrně jasnou představu o tom, jak si nový iMac Pro vede vzhledem k výkonu jeho chlazení.

Zdroj: Appleinsider

.