iWant

Nový iMac Pro má rezervy v chlazení a může za to Apple a jeho nastavení chladicích profilů

iWant

Když Apple loni představoval iMac Pro, kromě ceny se mnoho lidí pozastavovalo nad tím, jak Apple vyřeší chlazení. All in one form factor není příliš ideálním řešením pro chlazení náročných komponent, které budou pod vysokou zátěží delší dobu. Limity chlazení klasických iMaců jsou dostačujícím příkladem. Apple se však kasal s tím, že je chlazení v nových iMacích Pro zcela přepracováno. Nově obsahuje dva nezávislé chladicí okruhy (CPU a GPU bloky). Nové jsou také ventilátory a radiátor. Inovovaný chladicí okruh otestovali na serveru Appleinsider a zjistili, že rozhodně není bezproblémový.

Svůj podrobný článek shrnuli do videa, které si můžete prohlédnout pod tímto odstavcem. K testování použili „základní“ konfiguraci nového iMacu Pro, která disponuje 8 jádrovým Xeonem (3,2GHz, 4,2GHz Boost), GPU AMD Vega 56, 32GB DDR4 RAM a 1TB NVMe SSD. V klidovém stavu je nový iMac Pro zcela tichý. Při běžné práci, která není nikterak náročná na komponenty uvnitř – tedy prohlížení webu, nějaké ty maily apod. o něm nebudete vědět.

Tento stav se překvapivě nemění ani v momentech, kdy se na testovaném modelu renderovalo 4K video ve Final Cut Pro X. I při vysoké zátěži byl iMac Pro velmi tichý a i když ventilátory běžely, žádné hučení z útrob stroje neznělo. Při porovnání s normálním 5K iMacem jde prý o obrovský rozdíl. Tento „tichý chod“ má však i své nevýhody. Jak se totiž zdá, Apple při návrhu nastavení chlazení a chladicích křivek ventilátorů, preferuje právě nízký hluk na úkor chladicího výkonu.

V případě klasického CPU benchmarku Cinebench R15 (dosažené skóre 1682 bodů) se procesor vyšplhal až na frekvenci 3,9GHz. Při každém následujícím testu však docházelo k dočasnému podtaktování na 3,6GHz, kvůli snížení teploty čipu. Procesor se totiž v zátěži poměrně rychle dostal na hraničních 94 stupňů, po jejichž dosažení dochází ke klasickému throttlingu. Tyto propady frekvencí trvaly zhruba dvě vteřiny, poté se procesor opět vyšvihl na 3,9. Čím více se Cinebench opakoval, tím častěji se procesor podtaktovával. Apple tedy nastavil maximální rychlost ventilátorů vzhledem ke hlučnosti chlazení, a přes tu vlak nejede. V současné době není možné si výkonnostní křivky chladicích ventilátorů nastavit podle sebe.

Při editaci videa se CPU throttling objevil znovu. V tomto případě to trvalo zhruba tři minuty, než procesor dosáhl na 93-94 stupňů. V ten moment začalo opakované snižování frekvencí z 3,9 na 3,6GHz. Toto chování se opakovalo po celou dobu testování (v tomto případě během renderingu 4K videa), které trvalo zhruba 7 minut a teplota procesoru se pohybovala mezi 90 a 94 stupni.

Chladicí systém začíná být hlasitý v momentě, kdy se kromě CPU musí chladit i GPU. V případě zátěže jak procesoru, tak grafické karty, je hlučnost chlazení na stejné úrovni, jako v případě klasického 5K iMacu. Pokud musí chladicí systém chladit i grafickou kartu, procesor dosáhne své hraniční teploty (94 stupňů) o poznání rychleji. Dříve tak dojde k throttlingu a ke snižování výkonu. V případě kombinované zátěže se začne procesor podtaktovávat na 3,3GHz a vrací se zpět na 3,6GHz. Frekvence 3,9GHz je při kombinované zátěži nedosažitelná, alespoň s defaultně nastaveným chlazením. Grafická karta dosáhla v testech na 74 stupňů a z testů se ukázalo, že při maximální zátěži systému dochází k podtaktování a ztrátě výkonu i zde. Jedná se zhruba o 10%.

Testování serverem Appleinsider poukázalo na několik věcí. V první řadě je jasně vidět, že Apple preferuje tichý chod svých zařízení i když to znamená, že komponenty fungují při hraničních teplotách a dochází k jejich podtaktování. Obrovskou nevýhodou je nemožnost vlastní úpravy chlazení a vytváření vlastních křivek a chladicích profilů. Jakmile bude toto možné, na výkonu v praxi se to pravděpodobně projeví. V potaz je třeba brát také to, že některé benchmarky v tomto zátěžovém testu nepředstavují reálnou zátěž, se kterou se bude iMac Pro potýkat. Například Cinebench nebo kombinace CPU+GPU testování slouží právě pouze k testování. Na druhou stranu bych očekával, že se autoři při takovémto testu zaměří i na klasický stress test. Jak by vypadala frekvence procesoru po dvou hodinách zátěže? Tak jako tak si nyní můžete udělat poměrně jasnou představu o tom, jak si nový iMac Pro vede vzhledem k výkonu jeho chlazení.

Zdroj: Appleinsider

 • Marek

  Gramaticky správně je “chladicích profilů” nikoli “chladících”.
  “Kropicí vůz kropící ulici. Spořicí účet spořící penize. Stinicí rolety stínící okno. Chladicí zařízení chladící prostor. …”

  • Mikuláš Berka

   Že vy jste češtinář? :)

   • Marek

    Nene. Zivnostníček řemeslníček. :D

  • David Hanák

   Opraveno, díky za upozornění a vysvětlení :)

 • Tomáš Čech

  Jestli někomu nezáleží na hluku, stačí za pár kaček koupit externí větrák(y) a jimi počítač chladit. Ano, není to už tak komfortní, ale je to funkční řešení. Osobně bohužel někdy musím využívat. Asi toho chci po tom stroji moc! 🧟‍♂️

 • Mikuláš Berka

  Kéž by si z toho vzali příklad notebooky od HP které spouští větráky snad už při pomyšlení na práci.

 • Ladislav Sudek

  Pokojová teplota byla 21 stupňů. Nedovedu si to představit při letních teplotách. Ale asi je to určeno do klimatizovaných prostorů. A byl to jen základní model…

  • MacLover

   Předpokládám, že takový počítač, jako je iMac Pro asi těžko bude někdo kupovat jinam, než do klimatizovaného prostoru… :-)

 • Lucason

  Nejedna se o nic noveho, takovy pristup razi Apple uz davno, ma na to i navrzeny hardware, hlavne notebooky.
  Neprislo vam nikdy divne, ze Macbooky Pro 15 maji klidne i o 40W slabsi zdroje, nez konkurence se stejnymi vnitrnostmi? Pretaktovani procesoru na vyssi takt je pouze narazove, nepocita se s nim dlouhodobe, zdroj by grafiku na max vykon a pretaktovany procesor najednou ani neutahl, navic takova situace ani neni obvykla.
  A naopak lze jednoduchym programem nastavit vlastni chladici profily, sam to tak pri narocnych ukolech delam, abych setril soucastky, protoze otacky vetraku se zacnou zrychlovat opravdu az pri dosazeni hranicnich hodnot a pokud neprekrocite cca 90C tak se vetrak ani nesnazi vic chladit.