Zavřít reklamu

Mac Pro 2019 překvapil svým designem, který těží z léty prověřené konstrukce svých předchůdců. Na špičkové úrovni bude i chlazení, jenž bude u takto výkonného počítače hrát stěžejní roli.

Vývojář a designér Arun Venkatesan na svém blogu detailně rozebral návrh konstrukce a chlazení nového Macu Pro. Jeho postřehy jsou velmi zajímavé, jelikož si všímá i drobných detailů.

Předlohou Power Mac G5

Model 2019 Macu Pro svým šasi hodně vychází z Power Macu G5, který byl první Apple počítač této konstrukce. Byl rovněž určen pro profesionální využití a spoléhal na výkonný hardware. Ten bylo nutné odpovídajícím způsobem uchladit, zejména v plné zátěži.

Power Mac G5 spoléhal na čtyři tepelné zóny, které byly odděleny plastovými přepážkami. Každá zóna spoléhala na vlastní větrák, který odváděl teplo z komponent přes kovové chladiče ven.

V té době šlo o dosud nevídanou konstrukci. Běžná počítačová skříň totiž tehdy spoléhala více méně na jednu zónu, kterou ohraničovaly jednotlivé strany.

Rozdělení tohoto velkého prostoru, kde se akumulovalo veškeré teplo, na jednotlivé menší zóny dovolilo soustředěný odvod tepla. Větráky byly navíc spuštěny dle potřeby a stoupající teplotě v dané zóně. Celé chlazení tak bylo nejen efektivní, ale také tišší.

Apple se nebál inspirovat u starších generací a návrh nového modelu přizpůsobit. Mac Pro 2019 spoléhá rovněž na zónové chlazení. Například základní desku rozděluje na dvě oblasti kovový plát. Vzduch je v přední části počítače nasáván celkem třemi ventilátory a poté rozváděn do jednotlivých zón. Zezadu pak ohřátý vzduch odvádí velký ventilátor a vyfukuje jej ven.

Power Mac G5:

Chlazení výborné, ale co prach?

Přední mřížování hraje také klíčovou roli při chlazení. Díky velikosti a tvaru jednotlivých průduchů má přední strana sotva 50 % velikosti standardní celokovové přední stěny. Dá se tak říci, že přední strana je doslova otevřená vzduchu.

Vypadá to tedy, že na rozdíl od MacBooků Pro se uživatelé Macu Pro nebudou muset vůbec bát přehřívání anebo podtaktování rozpáleného procesoru. Je zde však otázka, která se zdá zatím nebyla zodpovězena.

Ani Venkatesan totiž nezmiňuje ochranu před prachovými částicemi. Na produktové stránce Applu rovněž nenajdete jasné informace o tom, zdali přední stranu chrání prachový filtr. Zanesení takto výkonného počítače prachem přitom může v budoucnu uživatelům přinést problémy. A to nejen v podobě větší námahy na ventilátory, ale také usazování na jednotlivé komponenty a z toho plynoucí zahřívání se.

Jak Apple vyřešil tuto otázku se patrně dozvíme až na podzim.

Mac Pro chlazeni

Zdroj: 9to5Mac

.