Zavřít reklamu
iWant

iMac Pro upgradovat půjde, udělá to však jen Apple nebo autorizovaný servis

iWant

Společnost Apple včera odpoledne začala prodávat nový iMac Pro. Pokud jste informace o této novince ještě nezaregistrovali, jedná se o „profesionální all-in-one řešení„, které disponuje serverovým hardwarem, obrovským výkonem a odpovídající cenou. Reakce na novinku jsou opatrně pozitivní. Ti, co mají k dispozici testovací model jsou nadšeni z jeho výkonu (v porovnání se stařičkým Macem Pro) a mají plné ruce práce s přípravou detailních recenzí. Největším problémem, který se v souvislosti s novými iMacy neustále skloňuje, je nemožnost jeho potenciálního upgradu.

Vzhledem k cílové skupině, do které Apple s tímto produktem míří, je to opravdu na pováženou. Profesionální pracovní stanice obvykle nabízí možnost upgradu, Apple se však rozhodl jinak. Nový iMac Pro je v podstatě neupgradovatelný, minimálně z hlediska koncového zákazníka (nebo případného tech supportu ve firmě). Jediná možnost hardwarové aktualizace je v případě RAM pamětí. I ty však může oficiálně vyměnit buď přímo Apple, nebo nějaký oficiální servis. Kromě operačních pamětí však nic jiného měnit nepůjde.

Oficiální iMac Pro galerie:

Zatím není jasné, jak nový iMac Pro vypadá uvnitř. Na to si budeme muset ještě pár dní počkat do doby, než se do něj pustí iFixit a vše důkladně popíše, vyfotí a natočí. Dá se však očekávat, že se uvnitř nachází proprietární základní deska, na které budou čtyři sloty pro ECC DDR 4 RAM a výměna by tak měla být poměrně snadná. Díky specifické architektuře vnitřního rozložení komponent je logické, že nepůjde vyměnit například grafická karta. Procesor jako takový by měl jít teoreticky vyměnit, neboť bude uložen v klasickém socketu standardní metodou. Další velkou neznámou je, zdali Apple přidělá PCI-E disky napevno (jako v MacBooku Pro), nebo půjde o klasické (a tedy vyměnitelné) M.2 SSD.

Díky nemožnosti dalšího upgradu si musí uživatelé opravdu důkladně rozmyslet, jak silnou konfiguraci zvolí. V základu se nachází 32GB 2666MHz ECC DDR4 pamětí. Další úroveň je 64GB, za tu si však připlatíte nemalých 800 dolarů. Maximální možný objem instalované operační paměti, tedy 128GB, je s příplatkem 2 400 dolarů oproti základní verzi. Pokud zvolíte základní verzi s tím, že si další RAM dokoupíte časem, připravte se na pořádnou investici. Dá se očekávat, že případný upgrade bude minimálně stejně nákladný, jako je nyní v konfigurátoru.

Zdroj: Macrumors