Zavřít reklamu

Před WWDC kolovaly zvěsti o tom, že by se komunikační služba iMessage, dosud výhradně dostupná pro iOS, mohla dostat také na konkurenční Android. Před vývojářskou konferencí očekávaní sílila, čemuž napomáhal i fakt, že na Android již je třeba aplikace Apple Music, ale nakonec se spekulace nevyplnily – iMessage zůstanou výhradním prvkem pouze pro iOS a na konkurenčních operační systémech se (alespoň zatím) neobjeví.

S vysvětlením přišel Walt Mossberg ze serveru The Verge. Ve svém článku zmínil, že vedl konverzaci s nejmenovaným vysokým představitelem Applu, který mu zcela jasně řekl, že firma nemá v úmyslu populární iMessage přivést na Android a vzdát se tak jednoho z důležitých prodejních taháků iOS. Výhradní postavení iMessage na iOS a macOS může zvýšit prodeje hardwaru, jelikož existuje segment uživatelů, kteří si kupují jablečná zařízení i díky této komunikační službě.

Důležitá je navíc další věc. iMessage běží na více než miliardě zařízení. Takové množství aktivních zařízení poskytuje dostatečně rozsáhlou sadu dat na to, aby Apple získával relevantní informace při vyvíjení produktů na bázi umělé inteligence, na nichž firma usilovně pracuje. Nejmenovaný pracovník také dodal, že v aktuálním bodě nemají v Applu v úmyslu tuto základnu aktivních zařízení z hlediska přivedení iMessage na Android rozšiřovat.

Spekulace ze strany uživatelů ohledně představení iMessage pro Android byly jistým způsobem oprávněné, protože Apple takový krok předvedl i se svým hudebním streamovacím počinem Apple Music. Ovšem to byla zcela jiná kapitola.

Na Apple Music se musí pohlížet poněkud odlišně, a to především z hlediska konkurenceschopnosti. Takovým strategickým rozhodnutím se cupertinský gigant snaží zaujmout co nejvyšší počet uživatelů, aby mohl konkurovat službám jako Spotify či Tidal.

V této situaci se Apple vžil do rozhodovací role vydavatelství a umělců. Jelikož roste důležitost exkluzivity jednotlivých alb, bylo zapotřebí, aby se služba Apple Music prezentovala jako prostředek, skrze který může album zasáhnout co největší uživatelskou základnu i na konkurenčních systémech. Pokud by tomu tak nebylo, tak by hrozilo, že si umělec vybere takovou hudební platformu, jež existuje na všech dostupných prostředcích, což by dávalo logický smysl nejen ze strany příjmů, ale také ze strany rozšiřování povědomí.

Zdroj: 9to5Mac

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.