Zavřít reklamu

Začátkem března Apple představil nový počítač Mac Studio, který si nemalou pozornost získal především díky čipu M1 Ultra. Jablečné společnosti se totiž podařilo povznést výkon Apple Silicon na zcela novou úroveň, kdy s přehledem poráží i některé konfigurace Macu Pro, navzdory čemuž je i přesto energeticky úsporný, a především levnější. Nedávno tento produkt navíc vstoupil na trh, díky čemuž se zjistilo, že lze relativně snadno vyměnit interní SSD disky. Jak se ale nyní ukázalo, tak snadné to bohužel není.

Nyní vyplavala na povrch poměrně zajímavá informace. Jak se totiž ukázalo, změna SSD disků, případně rozšíření interního úložiště, pravděpodobně nebude tak úplně jednoduché. YouTube Luke Miani se totiž pokusil o výměnu SSD disku a s úspěchem se bohužel nesetkal. Mac Studio se zkrátka nespustil. Samotné výměně totiž brání nastavení softwaru, který neumožňuje jablečný počítač rozjet bez patřičných kroků. V takovém případě Mac po výměně SSD modulů potřebuje obnovu IPSW skrze režim DFU (Device Firmware Update), čímž se umožní používání novějšího úložiště. Je v tom ale háček. Běžný uživatel těmito nástroji nedisponuje.

Proč jsou SSD disky přístupné, když je nemůžeme vyměnit?

Přirozeně se nabízí otázka, proč jsou vlastně jednotlivé SSD moduly přístupné, když je ve finále ani nemůžeme vyměnit? V tomto směru si Apple pravděpodobně pomáhá jen sám sobě. Ačkoliv obyčejný uživatel si tak úložiště navýšit nemůže, tak v případě poruchy k nim bude mít přístup autorizovaný servis, který si tak případně poradí s jejich výměnou a následným ověřením skrze zmiňovaný software.

Zároveň jelikož výměně SSD disků brání „pouze“ softwarový blok, tak teoreticky je stále ve hře, že se v budoucnosti v rámci softwarové aktualizace dočkáme i nějaké změny, která by i technicky zdatnějším jablíčkářům umožnila si interní úložiště rozšířit, případně nahradit původní SSD moduly za jiné. Všichni ale víme, jak Apple funguje. Přesně proto se tato varianta jeví spíše jako nepravděpodobná.

Jak je na tom konkurence

Jako konkurenci si můžeme uvést například produkty z řady Surface od Microsoftu. I při koupi těchto zařízení si můžete vybrat velikost interního úložiště, která vás pak bude doprovázet prakticky navždy. I přesto se ale nabízí možnost výměny SSD modulu svépomocí. Ačkoliv to na první pohled nevypadá úplně jednoduše, opak je pravdou – stačí mít jen po ruce správné vybavení, díky čemuž lze v okamžiku rozšířit kapacitu Surface Pro 8, Surface Laptop 4 nebo Surface Pro X. První problém ale přichází v tom, že nelze použít jen tak ledajaké SSD, jaké byste mohli vytáhnout například z vašeho staršího laptopu. Tato zařízení konkrétně používají M.2 2230 PCIe SSD moduly, které není tak úplně jednoduché sehnat.

M2-2230-ssd
Úložiště zařízení Microsoft Surface Pro lze rozšířit pomocí modulu M.2 2230 PCIe SSD

Následná výměna ale už tak složitá není. Stačí otevřít SIM/SSD slot, T3 Torxem odšroubovat samotný modul, lehce jej nadzvednout a vytáhnout. Microsoft používá kovový kryt v kombinaci s drobným množstvím teplovodivé pasty pro samotný disk. Kryt zároveň funguje jako heatsink pro odvod tepla. Disk jej samozřejmě neprodukuje tolik jako CPU/GPU, kvůli čemuž je jeho přínos spekulativní a někteří jej nepoužívají. Samotný kryt lze ale použít znovu, kdy jen stačí pomocí alkoholu odebrat zbytky teplovodivé pasty, nanést novou a následně do něj vložit nový SSD modul, který už pak stačí vrátit do zařízení.

Výměna SSD modulu u Surface Pro
Výměna SSD modulu u Surface Pro. Dostupné zde: YouTube

Samozřejmě se nejedná o úplně jednoduché řešení, na jaké můžeme být zvyklí například u počítačů. Je ale nutné vzít v potaz, že zde tato možnost alespoň existuje, což jablíčkáři bohužel nemají. Apple již delší dobu čelí nemalé kritice právě za úložiště. Pokud bychom si například u 14″ MacBooku Pro (2021) chtěli navýšit úložiště z 512 GB na 2 TB, vyjde nás to na dalších 18 tisíc korun. Jiná možnost bohužel není – pokud tedy nejsme ochotni přistoupit na kompromis v podobě externího disku.

.