Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

iOS 14.5 Beta opět podporuje Obraz v obraze na YouTube

Již několik dlouhých let se řeší stále stejný problém – jak přehrávat video na YouTube po minimalizování aplikace. Řešení měl nabídnout operační systém iOS 14, který s sebou přinesl podporu funkce Obraz v obraze. To konkrétně znamená, že v prohlížeči při přehrávání videa z různých zdrojů můžete přejít do režimu na celou obrazovku, klepnout na příslušné tlačítko, čímž se vám video bude následně přehrávat ve zmenšené podobě, zatímco vy můžete procházet další aplikace a současně tak s telefonem pracovat.

V září po vydání iOS 14 se YouTube rozhodl pro krok, kdy funkce Obraz v obraze byla dostupná pouze přihlášeným uživatelům s aktivním Premium účtem. Poté o měsíc později, v říjnu, se podpora záhadně vrátila a video na pozadí z prohlížeče si tak mohl pustit každý. Po pár dnech už ale možnost zmizela a chybí na YouTube doteď. Nejnovější testy každopádně ukazují, že chystaná aktualizace operačního systému iOS 14.5 by mohla dosavadní problémy elegantně vyřešit. Dosavadní testy totiž ukazují, že v beta verzi systému je Obraz v obraze opět aktivní, a to nejen v Safari, ale také v dalších prohlížečích jako Chrome či Firefox. V současné situaci ani není jasné, co absenci této vychytávky způsobovalo, případně zdali se jí dočkáme i při vydání ostré verze.

iOS 14 s sebou přinesl i oblíbené widgety:

Apple Watch by mohly předpovědět onemocnění COVID-19

Již téměř rok nás sužuje globální pandemie onemocnění COVID-19, což výrazně ovlivnilo fungování naší společnosti. Značně se totiž omezilo cestování a lidský kontakt. Již dříve se hovořilo o potenciálním využití chytrých doplňků a jak by teoreticky mohly pomoci v boji proti pandemii. Nejnovější studie s názvem Warrior Watch Study, o kterou se postaral tým expertů z nemocnice Mount Sinai, zjistila, že Apple Watch by mohly předpovědět přítomnost viru v těle až týden před klasickým PCR testem. Celé studie se účastnily stovky zaměstnanců, kteří po dobu několika měsíců používali zmiňované jablečné hodinky v kombinaci s iPhonem a aplikací Zdraví.

mount-sinai-covid-apple-watch-study

Všichni účastníci museli několik měsíců každodenně vyplňovat dotazník, ve kterém zaznamenávali potenciální symptomy koronaviru a další faktory, a to včetně stresu. Na studii se pracovalo od dubna do září loňského roku a hlavním ukazatelem byla variabilita srdečního tepu, která se poté zkombinovala s ohlášenými symptomy (například horečka, suchý kašel, ztráta čichu a chuti). Z nových poznatků se zjistilo, že tímto způsobem je možné nakažení odhalit i týden před zmiňovaným PCR testem. To ale samozřejmě není vše. Taktéž se ukázalo, že variabilita srdečního tepu se poměrně rychle vrátí do normálu, konkrétně tedy týden až dva po pozitivním testu.

Tim Cook v nejnovějším rozhovoru o zdraví a wellness

Výkonný ředitel Applu Tim Cook je nesmírně populární postavou, která se jednou za čas objeví v nějakém rozhovoru. V nejnovějším výtisku oblíbeného magazínu Outside si pro sebe dokonce zabral hned titulní stranu a zúčastnil se poklidného rozhovoru, ve kterém se rozpovídal o zdraví, wellness a podobných oblastech. Například pronesl, že Apple Park připomíná práci v národním parku. Můžete zde totiž narazit na lidi jezdící na kolech z jednoho meetingu na druhý nebo při běhu. Délka tratě totiž činí zhruba 4 km, takže si stačí dát pár koleček denně a máte parádní trénink. Ředitel posléze dodal, že fyzická aktivita je klíčem ke kvalitnějšímu a spokojenějšímu životu, na což navázal tím, že největší přínos Applu bude bezesporu v oblasti zdraví a wellness.

Celý rozhovor si zakládá na interview z prosince roku 2020, které si můžete poslechnout například na Spotify či v nativní aplikaci Podcasty.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.