Zavřít reklamu
iWant

Pomocí Haptic Touch bude na iPhonu XR nově možné zobrazovat náhledy notifikací

iWant

Jednou z hlavních nevýhod iPhonu XR je absence 3D Touch, kterou Apple částečně nahradil alternativou zvanou Haptic Touch. Zatímco tedy displeje ostatních iPhonů reagují na sílu stlačení, u XR je systém schopen rozeznat pouze delší podržení prstu na určitém prvku a kromě haptické odezvy zprostředkovat uživateli rozšířené volby. Právě těch je však poměrně málo, proto Apple už dříve přislíbil, že hodlá Haptic Touch obohatit o další funkce. A právě tak se stalo v nové betě iOS 12.1.1.

Haptic Touch nahrazuje 3D Touch spíše jen sporadicky. Využit novou funkci lze v podstatě jen na uzamčené obrazovce pro aktivaci svítilny a fotoaparátu, v Ovládacím centru pro zobrazení dalších funkcí a pro snadné přesunutí kurzoru při psaní na nativní klávesnici. Chybí tak například zkratky na ikonách aplikací, náhledy odkazů a obrázků nebo třeba možnost označovat napsaný text.

Nicméně do budoucna by se měla situace změnit a Haptic Touch by mohl dostat většinu funkcí 3D Touch. První náznak světlejších zítřků přichází už v druhé betě iOS 12.1.1, se kterou dostává iPhone XR podporu pro zobrazení náhledu notifikací v Oznamovacím centru. Na upozornění tedy nyní stačí podržet prst a ukáže se celý jeho obsah, a to například i včetně náhledové fotografie YouTube videa nebo dalších voleb potažmo zkratek.

Poněkud absurdní je, že se zmíněná funkce dostává na iPhony až nyní, protože na iPady ji podporují už roky. Bohužel k tomu všemu ji podporuje skutečně jen iPhone XR, tudíž na starších modelech bez 3D Touch, jak jsou iPhone SE či iPhone 6, je i nadále nutné přejet po oznámení zprava doleva a následně zvolit Zobrazit. Je škoda, že Apple záměrně omezuje starší iPhony a přidává zdánlivě jednoduché ale užitečné funkce jen na nejnovější modely.