Zavřít reklamu

Představení iOS 15, společně s iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15, jsme se dočkali již před třemi týdny, a to na úvodní prezentaci vývojářské konference WWD21. Aktuálně je možné si s předstihem veškeré systémy vyzkoušet v rámci vývojářských beta verzí, je ale nutné počítat s tím, že mohou být plné různých chyb. I když se to na první pohled nemuselo zdát, tak novinek je ve zmíněných systémech k dispozici opravdu nespočet. Na našem magazínu se všem těmto novinkám postupně věnujeme a přinášíme vám články, ve kterých o nich dozvíte vše potřebné. V tomto článku se budeme věnovat jednomu z vylepšení aplikace Fotky v iOS 15.

iOS 15: Jak zobrazit EXIF metadata fotografie

Když na vašem iPhonu či na nějaké fotoaparátu pořídíte fotografii, tak obraz jako takový nejsou jediná data, která se uloží. Kromě něj totiž ještě dochází k ukládání metadat, tedy dat o datech. V případě fotografie se jedná například o místo, čas a datum pořízení, dále se ukládají informace o zařízení (či objektivu), které bylo k pořízení fotografie využito, o nastavení fotoaparátu, apod. Pokud jste si v iOS chtěli tato data prohlédnout, museli jste si stáhnout aplikaci třetí strany. To se ale konečně mění – v iOS 15 je možné si metadata fotografie prohlédnout jednoduše přímo v aplikaci Fotky. Stačí postupovat takto:

  • Prvně je nutné, abyste se na vašem iPhonu s iOS 15 přesunuli do aplikace Fotky.
  • Jakmile tak učiníte, tak v albu najděte fotografii, u které chcete metadata zobrazit.
  • Po nalezení fotografii klasickým způsobem rozklikněte, čímž se zobrazí přes celou obrazovku.
  • Pak už jen stačí, abyste ve spodní části displeje klepnuli na ikonu ⓘ.
  • Ihned poté už se vám ve spodní části obrazovky EXIF metadata objeví.

Pomocí výše uvedeného způsobu si tedy u fotografie můžete zobrazit metadata. Kromě toho, že si je můžete zobrazit, tak s nimi můžete také pracovat, což už jsme si na našem magazínu ukázali. Konkrétně můžete provést změnu času a data pořízení. Stačí v pravé horní části rozhraní s metadaty klepnout na Upravit, a poté informace pozměnit. Kromě toho si můžete také zobrazit mapu s pořízením snímku. Popřípadě, pokud jste obrázek nevyfotili, ale uložili z nějaké aplikace, tak si můžete zobrazit, o jakou aplikaci se jednalo. Pokud na název aplikace zde klepnete, tak se vám zobrazí veškeré obrázky, které byly z této konkrétní aplikace uloženy.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více