Zavřít reklamu

Minulý týden představený iOS 15 s sebou přináší řadu parádních novinek. Dočkali jsme se totiž změny v systému notifikací, řady vylepšení v aplikaci FaceTime, ve Zprávách a spousty dalších novinek. Ihned po ukončení úvodní keynote ke konferenci WWDC21, během které byly nové systémy představeny, Apple uvolnil první vývojářské beta verze pro potřeby testování. Díky tomu se stále odhalují minoritní změny a novinky, pro které nebyl při prezentaci čas. Poměrně zajímavá funkce nově zavítá do nativních Fotek a mnohdy dokáže značně pomoct.

S iOS 15 přichází i nová funkce Live Text, která umožňuje pracovat s textem na fotografiích:

Přímo v rámci zmiňované aplikace v systému iOS 15 bude možné zkontrolovat takzvaná EXIF metadata o jednotlivých fotografiích. Ty mohou poskytnout řadu zajímavých informací, a to například o lokaci, kde byl snímek pořízen, o datu, použitém zařízení i jeho nastavení a řadě dalších. Informace budou dostupné prostřednictvím tlačítka Info, které toho skrývá ještě o trošičku více. Zároveň vám totiž poskytne informace o tom, odkud daná fotografie vlastně pochází, pokud jste ji nepořídili vlastním telefonem. Například v níže přiložené galerii můžete vidět, že fotka Apple loga byla stažena z internetu přes prohlížeč Safari.

Metadata lze pak následně použít i pro třídění jednotlivých fotografií. Pokud byste tedy klepli na tlačítko Uloženo z, okamžitě se vám zobrazí všechny snímky uložené z daného zdroje. Díky tomu můžete prakticky okamžitě vyhledat všechny obrázky stažené například z Messengeru, WhatsAppu, Safari a dalších. Prozatím je operační systém iOS 15 ve fázi testování a jeho takzvaná ostrá verze pro veřejnost bude uvolněna až na podzim.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více