Zavřít reklamu

V pondělí představený iOS 7 stále vyvolává velké vášně. Uživatelé se rozdělili víceméně na dva tábory – jednomu nový mobilní operační systém pro iPhony a iPady imponuje, druhý jím opovrhuje. iOS 7 ovšem neznamená změnu jen pro uživatele, ale také velkou výzvu pro vývojáře.

Po šesti letech, kdy se iOS rok co rok měnilo jen mírně a základní grafické i uživatelské rozhraní zůstávalo nezměněné, přichází nyní s iOS 7 významná revoluce, na kterou se musejí vedle uživatelů připravit i vývojáři. A právě pro ně může být přechod, respektive příchod iOS 7 výrazně problémovější.

Jako jakýsi restart, po němž se všichni vývojáři postaví na startovní čáru a budou mít stejnou výchozí pozici pro ukrojení svého kusu koláče, nehledě na to, zda jsou již zavedenou značkou, či začínajícím studiem, popisuje iOS 7 Marco Arment, autor populárního Instapaperu.

Současná situace v App Store je totiž například z pohledu nového vývojáře velice složitá. Aplikací jsou v obchodě tisíce, navíc na jednotlivých frontách panuje velká konkurence. Pokud tedy nepřicházíte s něčím skutečně novým a inovativním, je těžké se prosadit. Zavedené značky si udržují svou pozici a pokud jsou jejich produkty kvalitní, není snadné přesvědčit uživatele, aby šli zkusit něco nového.

iOS 7 však pravděpodobně přinese změnu. Poprvé v historii totiž nebude vývojářům stačit jen aktualizovat ikonu, přidat několik pixelů navíc nebo přidat nové API. V iOS 7 bude klíčové přizpůsobit se novému grafickému rozhraní a ovládacím prvkům. Nikdo přeci nebude chtít vypadat v novém operačním systému „prošle“.

Vývojáři již fungujících aplikací kvůli tomu ovšem budou stát před složitou výzvou a Marco Arment vysvětluje proč:

  • Většina z nich si zatím nemůže dovolit upustit od podpory iOS 6. (Mnoho aplikací navíc stále potřebuje podporu iOS 5, někteří nešťastní dokonce iOS 4.3.) Proto budou muset navrhnout zpětně kompatibilní design, což bude v iOS 7 velice limitující.
  • Většina z nich nemůže vytvořit dvě odlišná rozhraní. (Navíc je to špatný nápad.)
  • Mnoho jejich aplikací má zaběhnuté funkce a design, které do iOS 7 nesedí, takže budou muset být přepracovány či odstraněny, a to se nebude muset líbit mnoha současným uživatelům, potažmo ani samotným vývojářům.

Vývojáři, který v App Store nyní úspěšně nabízí svou aplikaci, tedy přidělává iOS 7 spíše vrásky na čele, než aby měl radost z něčeho nového. Zcela opačné pocity však zažívají ti, kteří se svou kůží na trh teprve chystají. V současné chvíli je pro ně rozumnější vyčkat a zbytečně se nehrnout do přeplněné „šestkového“ trhu, ale vyladit svou aplikace pro iOS 7 a čekat, až se nová verze operačního systému dostane na veřejnost.

Jakmile si totiž uživatelé iOS 7 nainstalují, budou se rozhlížet právě po stejně moderních aplikacích, které do systému zapadnou jako základní aplikace. Poprvé se tak může stát, že skutečně všichni budou na stejné startovní pozici, a nebudou se kupovat pouze osvědčené aplikace, co tu byly od nepaměti, jen kvůli tomu, že jsou osvědčené. Šanci dostanou i noví vývojáři a bude jen na nich, jak kvalitní produkt dokáží nabídnout.

V iOS 7 se tak mohou dít velice zajímavé věci i v tradičních „odvětvích“, jako jsou Twitter klienti, kalendáře či fotoaplikace. Na předních pozicích se díky zaměření na iOS 7 mohou usadit dosud neznámé značky. Ti z nového systému mohou vytěžit nejvíce. Naopak ti zavedení se musí snažit, aby o co nejméně přišli.

.