Zavřít reklamu

V pondělí představený iOS 7 stále vyvolává velké vášně. Uživatelé se rozdělili víceméně na dva tábory – jednomu nový mobilní operační systém pro iPhony a iPady imponuje, druhý jím opovrhuje. iOS 7 ovšem neznamená změnu jen pro uživatele, ale také velkou výzvu pro vývojáře.

ios7

Po šesti letech, kdy se iOS rok co rok měnilo jen mírně a základní grafické i uživatelské rozhraní zůstávalo nezměněné, přichází nyní s iOS 7 významná revoluce, na kterou se musejí vedle uživatelů připravit i vývojáři. A právě pro ně může být přechod, respektive příchod iOS 7 výrazně problémovější.

Jako jakýsi restart, po němž se všichni vývojáři postaví na startovní čáru a budou mít stejnou výchozí pozici pro ukrojení svého kusu koláče, nehledě na to, zda jsou již zavedenou značkou, či začínajícím studiem, popisuje iOS 7 Marco Arment, autor populárního Instapaperu.

Současná situace v App Store je totiž například z pohledu nového vývojáře velice složitá. Aplikací jsou v obchodě tisíce, navíc na jednotlivých frontách panuje velká konkurence. Pokud tedy nepřicházíte s něčím skutečně novým a inovativním, je těžké se prosadit. Zavedené značky si udržují svou pozici a pokud jsou jejich produkty kvalitní, není snadné přesvědčit uživatele, aby šli zkusit něco nového.

iOS 7 však pravděpodobně přinese změnu. Poprvé v historii totiž nebude vývojářům stačit jen aktualizovat ikonu, přidat několik pixelů navíc nebo přidat nové API. V iOS 7 bude klíčové přizpůsobit se novému grafickému rozhraní a ovládacím prvkům. Nikdo přeci nebude chtít vypadat v novém operačním systému „prošle“.

Vývojáři již fungujících aplikací kvůli tomu ovšem budou stát před složitou výzvou a Marco Arment vysvětluje proč:

 • Většina z nich si zatím nemůže dovolit upustit od podpory iOS 6. (Mnoho aplikací navíc stále potřebuje podporu iOS 5, někteří nešťastní dokonce iOS 4.3.) Proto budou muset navrhnout zpětně kompatibilní design, což bude v iOS 7 velice limitující.
 • Většina z nich nemůže vytvořit dvě odlišná rozhraní. (Navíc je to špatný nápad.)
 • Mnoho jejich aplikací má zaběhnuté funkce a design, které do iOS 7 nesedí, takže budou muset být přepracovány či odstraněny, a to se nebude muset líbit mnoha současným uživatelům, potažmo ani samotným vývojářům.

Vývojáři, který v App Store nyní úspěšně nabízí svou aplikaci, tedy přidělává iOS 7 spíše vrásky na čele, než aby měl radost z něčeho nového. Zcela opačné pocity však zažívají ti, kteří se svou kůží na trh teprve chystají. V současné chvíli je pro ně rozumnější vyčkat a zbytečně se nehrnout do přeplněné „šestkového“ trhu, ale vyladit svou aplikace pro iOS 7 a čekat, až se nová verze operačního systému dostane na veřejnost.

Jakmile si totiž uživatelé iOS 7 nainstalují, budou se rozhlížet právě po stejně moderních aplikacích, které do systému zapadnou jako základní aplikace. Poprvé se tak může stát, že skutečně všichni budou na stejné startovní pozici, a nebudou se kupovat pouze osvědčené aplikace, co tu byly od nepaměti, jen kvůli tomu, že jsou osvědčené. Šanci dostanou i noví vývojáři a bude jen na nich, jak kvalitní produkt dokáží nabídnout.

V iOS 7 se tak mohou dít velice zajímavé věci i v tradičních „odvětvích“, jako jsou Twitter klienti, kalendáře či fotoaplikace. Na předních pozicích se díky zaměření na iOS 7 mohou usadit dosud neznámé značky. Ti z nového systému mohou vytěžit nejvíce. Naopak ti zavedení se musí snažit, aby o co nejméně přišli.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zas tak drastické jak popisujete v článku to nebude si myslím

  K novému iosu. Mám tu čest spustit ios 7 hned na dvou zařízeních a po cca čtyřhodinovém používání jsem zjistil že apple sice udělal super reklamu na nový ios ale velice jsme se přiblížili androidu, nekomentuji design, který také není tak perfektně sladěný ale komentuji propracovanost plynulost,,odladěnost a spolehlivost. Myslím že tohle je podobný né-li vetší pád jako na iphonu 3g Ios 4.2.1. Jsem si plně vědom toho že Ios je prozatím ve verzi beta ale i přes to, velké zklamání. Struktura kódu jakou má nový ios vypadá oproti např 5.1.1 jak navrhovaná na kalkulačče. IOS 7 nejspíše nebyl krok zpět ale krok špatným směrem. Iphony a Ipody dlouho nevynikají po hardwarové stránce ale vynikají po stránce softwarové. Apple by měl do podzimu pořádně zapracovat na IOSU neboť tohle je přeci i na BETA verzi dost. Design se mi také moc nelíbí, ale nemohu soudit neboť každý má jiný vkus. Pokud porovnáte nové aplikace IOS7 a TOP APPS z CYDIA JSTE SKORO NA TOM STEJNÉM!??? K desginu na starších systémech se mi líbily právě ty odlesky které apple odstranil např na ikonkách apod. Neboť tyto odlesky se krásně vyjímaly na RETINA displeji a měl jsem chuť neustále si s Iphonem, Ipodem či ipadem hrát. Na novém iosu 7 mám chuť držet jen home+power button pro reset a občas bych i iphone hodil do DFU ale počkám si na další update. To je můj názor na IOS 7. Chtěl jsem to někde zveřejnit a jelikož tento web mám rád, zveřejnil jsem to zde. Tak a teď mne ukamenujte.

  Rád si kámen hodím :) uznáváte, že iOS 7 je stále zatím v beta stádiu, ale i přesto fňukáte o neodladěnosti a spolehlivosti. Proč?! Z vlastních zkušeností vím, že momentální i beta iOS běží na iPhonu 5 lépe, než např. na SGS4 :). Skutečně se těším na ostrou verzi systému, jelikož osobně se mi vzhled moc líbí. Chápu, že vám nemusí. Co ale nechápu, je podle vás ten „krok špatným směrem“. Za mě funkčně i vzhledově na výbornou, tudíž všechny palce nahoru! :)

  1. Komentovat odladenost prvni beta verze? Asi moc softwaru jste v zivote nevydal, co?
  2. Jak vite neco o strukture kodu? Vy vidite neco vic nez hlavicky frameworku? Prosim, podelte se. Zdrojak iOS (ktery ocividne mate) si rad proctu.
  3. Beta iOS je pod NDA, takze byste vubec nemel komentovat jeji detaily. Pokud mate ve zvyku smlouvy neporusovat, tedy.

  Pokud jde o design, tak na ty nazory mate naproste pravo, ale rikam, ja jsem vazan NDA, takze detaily komentovat nebudu.

  Souhlasím s autorem. Stávající vývojář to bude mít opravdu trochu těžší. Vydat apku fungující na stávajícím iOS6 a na novém iOS7.
  Jinak viděl jsem videa s iOS7b1 na iPh5 a musím říct, že se mi to hodně líbí. Nedokážu nic říct o stabilitě, ale jak už je tady v diskusi psáno, je to Beta 1 a nemá smysl se k tomu nějak vyjadřovat a nebo nějak hodnotit.

celý text

Čtěte více.