Zavřít reklamu

Se svým iPadem je spokojeno celých 99 % uživatelů. Aby si však zákazníci mohli jablečný tablet pochvalovat, musí ho mít nejdříve možnost zakoupit. U iPadu mini s Retina displejem to však nebude tak jednoduché. Samotný Tim Cook totiž neví, kolik se ho podaří vyrobit.

Během včerejšího konferenčního hovoru k představení finančních výsledků výkonný ředitel Applu prohlásil, že „není jasné, jestli jich budeme mít dost.“ Vzápětí dodal, že mu není známa ani velikost poptávky. Nejvíce očekávanou vlastností menšího iPadu byl už od loňského představení první generace Retina displej.

A nyní je vysoce pravděpodobné, že se k retinovému iPadu mini nebude vůbec jednoduché dostat. Zjevnou známkou toho je vágní datum počátku prodeje, které je stanoveno na „listopad“. U iPadu Air je přitom přesné, 1. listopadu. To je důkazem, že si Apple není jist, kdy a kolik iPadů mini budou čínští výrobci schopni dodat.

Stejného názoru jsou i někteří odborníci. Rhoda Alexander, analytička společnosti IHS iSuppli, pro zahraniční server CNET uvedla, že „neočekává smyslupný objem iPadu mini s Retina displejem před prvním čtvrtletím roku 2014.“

Podobně se vyjádřuje i jiná analytická společnost, KGI Securities. Podle ní bude Apple ve čtvrtém čtvrtletí schopen dodat pouze 2,2 milionu retinového iPadu mini. To bude znamenat velký pokles oproti loňským 6,6 milionu kusů iPadů mini první generace.

Hlavním důvodem nedostatku zásob mají být potíže s výrobou Retina dispeje. Ten se zatím vyráběl pro iPhone, velký iPad a vyšší třídu MacBooku Pro. U iPadu mini je novinkou a čínští dodavatelé zatím nestačili optimalizovat výrobní postupy. Situace by se tak měla zlepšit až po novém roce.

Český zákazník tak zřejmě zprvu nebude mít reálnou šanci nový iPad mini získat. Apple je co se týče dodávek skoupý na slovo, a tak tuzemští přeprodejci nemohou odhadnout, v jakém objemu (a jestli vůbec) nové tablety přijdou. Snad to stihneme alespoň na Vánoce ruské.

Zdroj: MacRumors.com (1, 2)
.