Zavřít reklamu

S blížícím se zářím, a tudíž i tradiční podzimní Apple keynote, začínají na povrch vyplouvat podrobnější informace o nových iPhonech. S těmi nejdetailnějšími nyní vyrukoval redaktor Mark Gurman ze serveru Bloomberg, který je známý svými úzkými vazbami na kalifornskou společnost a tudíž i přesnými informacemi o nadcházejících produktech a službách Applu. Dozvídáme se například, že letošní iPhony dostanou nová jména, lehce upravený design, trojité fotoaparáty a také vylepšené Face ID.

Změn bude hned několik, ale ve výsledku nepůjde o nikterak zásadní novinky. Hlavních vylepšení se dočká zejména fotoaparát, který nejenom že dostane navíc další senzor, ale hlavně nabídne nové možnosti fotografování, zaznamenávání ve vyšším rozlišení a novém formátu a především kvalitnější snímky za horšího světla. Dočkáme se také nových povrchových úprav, včetně další barevné varianty, zvýšené odolnosti, nebo například vylepšeného systému rozpoznání obličeje. Seznam novinek jsme přehledně do bodů vypsali níže.

Očekávaná podoba iPhonů 11 (Pro):

iPhone 11 a jeho hlavní novinky:

  • Nové schéma označení: Modely s OLED displejem nově dostanou přídomek „Pro“ a to i s ohledem na trojitý fotoaparát. Nástupce iPhonu XR by měl tedy dostat označení iPhone 11, zatímco vybavenější modely se mají jmenovat iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max.
  • Trojitý fotoaparát: Oba iPhony 11 Pro budou disponovat trojitým fotoaparátem umístěným do čtvercového tvaru, který se bude skládat z klasického širokého objektivu, teleobjektivu (pro optický zoom) a ultra-širokého objektivu (pro zachycení větší scény). Software bude schopný využít všechny tři fotoaparáty současně, tudíž pořídí tři snímky najednou, které se za pomoci umělé inteligence spojí do jedné fotografie a software automaticky opraví chyby (například pokud bude osoba na hlavním snímku vyfocena jen částečně). Specifické úpravy bude možné provádět i po pořízení snímku a Apple tuto funkci představí pod názvem Smart Frame. Fotografie budou pořizovány ve vyšším rozlišení. Kvalitnější budou zejména snímky pořízené za horších světelných podmínek.
  • Kvalitnější video: Nové iPhony budou schopny pořizovat výrazně kvalitnější videa. Vylepšení úzce souvisí s novými možnostmi úprav videí v iOS 13. Apple také vyvinul funkci, která umožní na videu retušovat, aplikovat efekty, měnit barvy, poměr stran a ořezávat video, a to i v době jeho nahrávání.
  • Další fotoaparát pro iPhone 11: Nástupce iPhonu XR dostane do vínku duální fotoaparát, konkrétně pak teleobjektiv pro schopnost optického zoomu a vylepšeného režimu Portrét.
  • Reverzní bezdrátové nabíjení: Podobně jako Galaxy S10, i nové iPhony budou podporovat reverzní bezdrátové nabíjení. Nabíjecí oblast se bude nacházet na zádech telefonu, kam bude možné umístit například nové AirPods, nebo jiný telefon s podporou standardu Qi a zařízení se bezdrátově dobije. Funkce má být výsadou modelů Pro.
  • Matná úprava šasi: Zpředu budou nové iPhony vypadat téměř identicky jako loňské modely. Minimálně jedna barevná varianta u „Pro“ modelů však bude nově v matné povrchové úpravě. iPhone 11 (nástupce iPhonu XR) bude nově dostupný v zelené barvě.
  • Vyšší (vodě)odolnost: Zlepší se také celková odolnost iPhonů. Letošní modely mají nabídnout výrazně vyšší voděodolnost, kdy pod vodou vydrží déle než 30 minut. Nabídnou ale také novou technologii, která při pádu telefonu více ochrání skleněné tělo proti roztříštění.
  • Vylepšené Face ID: Systém rozpoznání obličeje projde vítaným vylepšením a nově nabídne širší zorné pole. Pokud bude telefon ležet na stole, už by neměl mít sebemenší problém s naskenováním obličeje – uživatel se tak nebude muset nad telefon naklánět.
  • Nový procesor: Všechny tři nové iPhony dostanou rychlejší procesor A13. Ten bude disponovat novým koprocesorem (interně označovaným jako „AMX“ nebo „matrix“), který obstará některé složitější matematické operaci a uleví tak hlavnímu procesoru. Přítomnost dalšího koprocesoru bude znát hlavně při využívání rozšířené reality, na kterou bude Apple při premiéře nových telefonů klást značný důraz.
  • Absence 3D Touch: Modely s OLED displejem už nebudou citlivé na sílu stisku a tudíž zmizí funkce 3D Touch. Nahradí ji Haptic Touch, kterou Apple poprvé představil vloni spolu s iPhonem XR.

Spolu s novým iPhonem se nicméně spekuluje také o několika dalších novinkách, které Bloomber potažmo Gurman ve své zprávě nezmiňuje. Jednou z nich je například podpora Apple Pencil, kdy by měl Apple dokonce představit menší verzi své tužky/stylusu, se kterou se bude telefon ovládat o něco lépe než při použití současné generace k iPadům. Několik na sobě nezávislých zdrojů také nedávno potvrdilo, že v balení letošních modelů konečně najdeme výkonnější adaptér pro rychlé nabíjení, který tak nahradí současnou 5W nabíječku. Dočkat bychom se měli také větších baterií a tudíž i delší výdrže na jedno nabití.

Tak či onak letošní iPhony budou představovat spíše menší upgrade stávajících modelů, což jen potvrzuje přechod Applu na tříroční cyklus zásadních aktualizací, které dříve prováděl každé dva roky. Očekává se, že až v příští roce projdou iPhony razantnější změnou, a to nejenom po stránce designu (menší výřez apod.), ale také z hlediska funkcí (podpora 5G atd.).

iPhone 11 Pro mockup FB
.