Zavřít reklamu

Trh chytrých telefonů si za poslední roky prošel výraznou evolucí, což se samozřejmě týká i iPhonů. Podstatně se změnila nejen samotná těla, ale především použité čipy, potažmo jejich výkon, displeje, a především fotoaparáty. Na ty se v posledních letech tlačí stále víc a víc, díky čemuž se prakticky každoročně můžeme radovat z lepších fotek a videí. To ale nemusí vyhovovat úplně každému.

Fotoaparát jako přední priorita

Hned na prvním místě musíme jednoznačně zdůraznit, že evoluce, kterou si zažily fotoaparáty chytrých telefonů, dokáže doslova vyrazit dech. Dnešní modely se dokážou postarat o až překvapivě kvalitní snímky a videa, které si zachovávají věrohodné podání barev a působí zkrátka skvěle. Jen o tom to ale samozřejmě není. Lví podíl si s sebou nesou i ostatní technologie, které teprve zpřístupňují doplňující funkce. Z těch máme na mysli například noční režim, propracované portrétní snímky, Smart HDR 4, Deep Fusion a další. Stejně tak výrobci stále vsázejí na více objektivů. Zatímco kdysi bylo běžné použití jedné jediné (širokoúhlé čočky), dnešní iPhony 13 Pro nabízejí ultraširokoúhlý objektiv a teleobjektiv.

Výjimkou samozřejmě není ani svět videa. Když se opět podíváme na jablečné chytré telefony, hned na první pohled si můžeme povšimnout možnosti nahrávání HDR videa v až 4K rozlišení při 60 fps, optické stabilizace videa s posuvem snímače nebo třeba takový filmařský režim, který si věrohodně pohrává s hloubkou ostrosti a dokáže se tak postarat o parádní záběry.

iPhone kamera fotoaparát fb

Potřebujeme vůbec fotoaparát?

Je jednoznačně dobře, že se možnosti fotoaparátu posouvají neustále kupředu. Díky tomu můžeme v mnoha okamžicích pouze vytáhnout mobil z kapsy a postarat se o skutečně kvalitní snímky či videa, aniž bychom s sebou museli nosit drahou techniku. Jenže na druhou stranu se nabízí zajímavá otázka. Potřebujeme vůbec některé z těchto možností jako například filmařský režim, který je z hlediska užitelnosti většině lidem k ničemu? Tento dotaz na jablečných komunitních fórech vyvolává rozsáhlé diskuze. Někteří jablíčkáři by totiž mnohem radši viděli, kdyby Apple například podstatně zvýšil odolnost svých telefonů, konečně se pořádně začal věnovat Siri a podobně. Jenže namísto toho dostávají vylepšení fotoaparátu, který ani tolik nepoužívají.

Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že schopnosti fotoaparátů jsou v dnešním světě chytrých telefonů naprostou alfou a omegou. Foťáky teď zkrátka táhnou a není se tedy čemu divit, že jsou i primárním segmentem pro výrobce. Apple se vlastně ani nemůže rozhodnout jinak. Jak už jsme naznačili, celý trh se nyní zaměřuje na schopnosti fotoaparátů, a proto je nutné s konkurencí držet krok a nezačít ztrácet. Jsou podle vás současná vylepšení na místě, nebo byste raději uvítali něco jiného?

.