Zavřít reklamu

I na konec týdne jsme si pro vás připravili IT souhrn, ve kterém se snažíme věnovat všemožným novinkám a událostem ze světa informačních technologií. Dnes se v rámci první novinky podíváme na to, jak je společnost TSMC připravena na dodání procesorů A14 pro Apple. Ve druhé novince se podíváme na souboj procesorů Intel vs AMD s nečekaným vítězem, dále vás blíže informujeme o hlavním hrdinovi z chystané herní pecky Far Cry 6 a nakonec vás informujeme o příjemné slevě, kterou si T-Mobile přichystal pro své zákazníky. Vrhněme se tedy přímo na věc.

TSMC je připraveno

Když se na začátku letošního roku objevil koronavirus, tak nad mnohými událostmi, na které jsme každoročně zvyklí, najednou začaly viset otazníky. Koronavirus je však v momentální situaci spíše na ústupu a věci se tak nějak konečně vrací do normálu. V ohrožení bylo i zářijové představení nových iPhonů, které by podle posledních dostupných informací mělo klasicky proběhnout, každopádně je otázkou, zdali budou iPhony včas připraveny pro první jablečné nadšence. Jistý je ale fakt, že společnost TSMC, která Applu dodává procesory do jablečných telefonů, za případné zdržení rozhodně moct nebude. Podle dostupných informací je společnost TSMC připravena Applu dodat 80 miliunů procesorů s označením A14 Bionic, které se objeví v chystaných iPhonech. Společně s těmito procesory je TSMC připraveno na dodávku dalších procesorů pro chystané iPady Pro, konkrétně s označením A14X Bionic. Tyto procesory, které budou tepat v chystaných iPhonech, iPadech Pro a dost možná také v MacBoocích, jsou vyrobeny 5nm výrobním procesem a údajně by měly nabídnout až 12 jader.

Intel rozdrtil procesor od AMD

Pokud sledujete dění ohledně počítačových procesorů, tak vám jistě neunikly informace o tom, že je v posledních měsících AMD jednoduše na vrcholu, a že se Intel se svou kocábkou tak nějak začíná potápět. Intelu navíc nenapomáhá ani nedávné prohlášení Applu na konferenci WWDC20 – jablečná společnost totiž do několika málo let přejde na své vlastní Apple Silicon procesory a i přesto, že smlouva s Intelem bude i nadále trvat, tak nebude rozhodně trvat do nekonečna. Jakmile si Apple usmyslí, že už Intel dále nebude potřebovat, tak spolupráci jednoduše ukončí. Bude jen a jen na Intelu, zdali se mu podaří do rozvázání kontraktu nějakým způsobem vzchopit. Apple je jeden z mála velkých zákazníků Intelu, a pokud nedojde ke vzchopení, tak to nejspíše bude pro Intel konec a vznikne monopol ve formě AMD.

Co se týče samotných procesorů, tak ty od AMD jsou prakticky na všech frontách, v porovnání s Intelem, lepší. Intel je schopen procesory od AMD překonat prakticky v jedné jediné disciplíně, a to výkon na jedno jádro. Intelu se tohle podařilo v souboji mezi procesory Intel Core i7-1165G7 Tiger Lake a AMD Ryzen 7 4800U Renoir. Výkonnostní testy v programu Geekbench 4 byly provedeny na chystaných noteboocích od Lenova, konkrétně Lenovo 82DM (AMD verze) a Lenovo 82CU (Intel verze). Intel v tomto případě ve výkonu na jedno jádro skóroval hodnotou 6737 bodů, AMD poté „pouze“ 5584 bodů. V případě výkonu na více jader vyhrál procesor o AMD, a to se skóre 27538 oproti skóre 23414 v podání Intelu. Jen čas dokáže, zdali se jedná o pouhou výjimku, anebo zdali se Intel doopravdy snaží postavit na vlastní nohy a opět se chopit prvenství v tomto napínavém souboji.

Far Cry 6 a hlavní hrdina

I přesto, že Ubisoft, herní studio, které stojí například za herní sérií Assassin’s Creed, anebo za sérií Far Cry, prozatím pokračování oblíbené herní pecka Far Cry 6 neoznámilo, tak by tak mělo podle dostupných informací učinit v rámci několika málo dní. Internetem totiž koluje nespočet různých informací, úniků a novinek, které se chystaného Far Cry 6 týkají. Jeden z těchto úniků se má točit okolo jedné z hlavních postav této hry – údajně by ním měl být Gus Fring z Breaking Bad. Tato postava by samozřejmě měla ztvárnit tzv. „záporáka“. Nutno podotknout, že záporáci jsou v herní sérii Far Cry opravdu extravagantní, tudíž bychom se rozhodně neměli ničemu divit. Na oficiální oznámení, které ukáže pravdu, si tedy budeme muset ještě pár dní počkat. Uvidíme, s čím Ubisoft přijde – Far Cry je mezi hráči velmi oblíbený a nezbývá nic jiného, než doufat, že i v pořadí již šesté pokračování bude úspěšné.

far cry 6 fring
Zdroj: wccftech.com

T-Mobile snížil cenu denního datového balíčku

Pokud patříte mezi zákazníky T-Mobilu, tak zbystřete. V posledních dnech jsme vás informovali o problémech operátora T-Mobile, kdy mu nefungovaly žádné interní systémy. Pokud jste tak potřebovali něco vyřešit, tak vám T-Mobile bohužel po dobu několika dní nebyl schopný pomoci. Ve včerejších odpoledních hodinách jsme se však dočkali opravení všech interních systémů a T-Mobile tak po odstávce znova bez problémů funguje. Navíc k tomu nás T-Mobile svým způsobem za trpělivost „odměnil“ – pokud jste si někdy aktivovali denní balíček dat, tak jistě víte, že vycházel na nekřesťanských 99 korun. Tato cenovka se však nyní změnila a nově si můžete denní balíček mobilních dat od T-Mobile zakoupit za (stále nekřesťanských) 69 korun.

Diskuze k článku

    No tim s tim jásáním nad AMD bych byl trochu opatrný. Je zjevne, ze design intel procesoru je porad dobry. Intel srazi zastarala vyrobni technologie. Kdyby intel dell procesory 7 nebo dokonce 5 nm technologii, tak by to byla jina pisnicka. Hodne aplikaci vykon ve vice jadrech neumi stejne vyuzit. A ty zazraky od AMD v multicore testu zase rozculuji ty 12-ti, 16-ti a kdovi kolika jadrovy ARMy. Takze vo co go? Ale kazdopadne jsem rad, ze intelu vyrostla konkurence. Ale Intel bych teda v zadnem pripade neodepisoval.

    Já na tuhle věc mám zase jiný názor. Kdyby Intel to, a kdyby Intel to… to je pořád kdyby. A pokud se Intel těchto kdyby nezbaví, tak bohužel nemá v budoucnosti místo.

    Pamatuju si dobu, kdy bylo AMD vedle intelu akorat k smichu. Ted se to malinko otocilo, ale zase tak velky rozdil v tech vykonech neni. A AMD to do Apple stejne nepomohlo. Apple si radeji udela procesory sam.

celý text

Čtěte více