Zavřít reklamu

Od představení nových iPhonů 13 nás dělí jen pár týdnů a již nyní víme poměrně dost informací o chystaných novinkách, které by se v letošní řadě měly objevit. Aktuálně ale s nesmírně zajímavou zprávou přišel respektovaný analytik Ming-Chi Kuo čerpající z dobře obeznámených zdrojů. Podle jeho informací se Apple chystá novou řadu svých telefonů vybavit možností komunikace s takzvanými LEO satelity. Ty obíhají na nízké oběžné dráze a umožnily by tak jablíčkářům si například zavolat či poslat zprávu i bez přítomnosti signálu od operátora.

iPhone 13 Pro (render):

Na implementaci této novinky pracoval Apple spolu s Qualcommem, který možnost zabudoval do čipu X60. Zároveň se objevují informace, že v tomto směru by mohly být iPhony napřed před svou konkurencí. Ostatní výrobci totiž pravděpodobně budou čekat až do roku 2022 na příchod čipu X65. Ačkoliv to celé zní téměř perfektně, má to jeden větší háček. Prozatím vůbec není jasné, jak komunikace iPhonů se satelity na nízké oběžné dráze bude probíhat, případně zdali tato funkce bude například zpoplatněna či nikoliv. Nadále se ještě nabízí jedna záludná otázka. Budou takto bez signálu fungovat pouze služby od Applu jako iMessage a Facetime, anebo se vychytávka bude vztahovat i na standardní telefonní hovory a textové zprávy? Odpovědi prozatím bohužel nemáme.

Přesto všechno se ale nejedná o úplně první zmínku o komunikaci iPhonů se zmiňovanými satelity. O možném využití promluvil již v roce 2019 portál Bloomberg. Tehdy ale těmto zprávám prakticky nikdo nevěnoval velkou pozornost. Analytik Kuo následně ještě dodává, že Apple údajně s touto technologií pokročil na zcela novou úroveň, díky čemuž ji ve schopné podobě bude schopen zakomponovat do svých dalších produktů. V tomto směru se objevily zmínky o jablečných chytrých brýlích a Apple Car.

O pokroku technologie také vypovídá již zmiňovaná spolupráce Applu s Qualcommem. Právě Qualcomm totiž dodává podobné čipy řadě výrobců mobilních telefonů a tabletů, což může napovídat tomu, že se může z podobné vychytávky velice brzy stát běžně používaný standard. Jestliže jsou informace od Kua pravdivé a skutečně se novinka promítne do iPhonu 13, tak již brzy bychom se měli dozvědět další potřebné informace. Nová generace jablečných telefonů by totiž měla být představena během tradiční zářijové keynote.

.