Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X, který namísto ikonického Home buttonu s čtečkou otisků prstů Touch ID nabízel Face ID, vzbudil tím spoustu emocí. Jablíčkáři se prakticky rozdělili na dva tábory, tedy na ty, kteří změnu vnímají jako skvělý pokrok, a ty, kterým naopak pohodlné odemykání telefonu přiložením prstu chybí. Face ID s sebou každopádně přineslo ještě jednu obrovskou výhodu. Řeč je samozřejmě o displeji přes celou plochu, což je v dnešní době doslova povinností v případě vlajkových lodí. Tady ale příběh pohodlné čtečky otisků Touch ID rozhodně ještě nekončí.

iPhone 13 Pro (render):

Jablíčkáři od té doby mnohokrát volali po jejím návratu. Dokonce se objevilo i několik různých talentů, které naznačovaly probíhající vývoj čtečky zabudované pod displejem, díky čemuž by nemuselo docházet ke kompromisům na straně displeje. S něčím podobným navíc dokázala již dávno přijít i konkurence. Se vcelku zajímavý informacemi nyní přišel populární leaker a žurnalista portálu Bloomberg, Mark Gurman, podle kterého se dokonce nyní uvažovalo o zabudování Touch ID pod displej iPhonu 13. Tento návrh byl navíc i testován a existovaly (případně stále existují) tedy prototypy jablečných telefonů, které zároveň nabízely Face ID i Touch ID.

Podle dostupných informací ale Apple tento návrh smetl ze stolu ještě v raných fázích samotného testování, kvůli čemuž na iPhone 13 se čtečkou otisků prstů pod displejem můžeme (prozatím) bohužel zapomenout. Technologie by údajně neměla být připravena na dostatečně kvalitní úrovni, kvůli čemuž není možné ji implementovat do letošní generace jablečných telefonů. Zároveň ani není jisté, zdali se někdy vůbec dočkáme. Gurman totiž věří, že primárním cílem Applu je implementace systému Face ID přímo do displeje, díky čemuž by mohlo dojít ke značné redukci, anebo dokonce i odebrání hojně kritizovaného horního výřezu.

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Nová generace iPhone 13 se světu každopádně odhalí již v následujících týdnech. Představení by se mělo konat při tradiční zářijové keynote, během které nám Apple ještě ukáže nové Apple Watch Series 7 a sluchátka AirPods 3. Jablečné telefony by se pak měly pochlubit výkonnějším čipem, lepším a větším fotomodulem, kapacitnější baterií, zmenšeným horním výřezem a ProMotion displejem se 120Hz obnovovací frekvencí v případě dražších modelů Pro.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Mobily konkurence to umí už přes dva roky a čtečku v displeji mají dneska i mobily za 5 tisíc… Ale u Applu to nejde ani za pětadvacet 🤷🏻‍♂️🤔

  o tom to není – otisk prstu bohužel není tak bezpečný jak se může zdát, takže bacha! Právě proto na mobilech za 5k je a Apple ho do mobilu za pětadvacet nedá.

  Face id je oproti čtečce otisků vtip.
  Ale tak Apple je vždycky pozadu, a asi se to nezmění ani v následujících letech.

  Je to přesně naopak, Apple je napřed, protože nejbezpečnějsí je číselný kód a pak FaceID a pak teprve otisk prstů. Jde o bezpečnost+pohodlí, ne o pohodlí na úkor bezpečnosti.

  Apple, no :D

  Napsáno ze skládacího telefonu, o kterém si můžete nechat jen zdát.

  tak vyměníte ho, hned jak bude nějaký lepší, což? :) Asi nejste cílová skupina APPLE, chce aby lidé používali telefony a ne je pořád opravovali, konfigurovali, řešili kdo může za to že se jim něco zpomalí atd. Ano jsou i tací a není jich vůbec málo, jinak by tu Apple nebyl. Každý jsme nějaký, někdo má k technice blíž a někdo zase blíž k něčemu jinému v čemž by rád techniky využil.

  No zrovna jsem si zprovoznil iPhone 13 mini a ten Touch ID mi opravdu chybí. Problem je v tom, když člověk vezme ten tel do ruky a chce něco dělat tak ho hned snímá ta kamera na Face ID a to fakt není to pravé ořechové.. Například když přijde nějaká notifikace a chci se jen podívat bez odemykání, zda se tomu věnovat, či ne. Tady to soudruzi z USA trochu nezvládli..

  presne vasi situaci ale jde resit, staci si vypnout auto odemykani FaceID, chová se to pak přesně jak potřebujete:
  A) jste to vy – ukazi se nahledy notifikace a pokud chcete dal, tak jen vytahnete obrazovku nahoru
  B) nejste to vy, nahledy nejsou videt a kdyz vytahnete obrazovku nahoru tak zadate PIN

  FaceID je super, dokud vas poznava! :)
  Zkuste třeba během chumelenice TouchID!

celý text

Čtěte více.