Zavřít reklamu

Když Apple v roce 2017 představil revoluční iPhone X, který namísto ikonického Home buttonu s čtečkou otisků prstů Touch ID nabízel Face ID, vzbudil tím spoustu emocí. Jablíčkáři se prakticky rozdělili na dva tábory, tedy na ty, kteří změnu vnímají jako skvělý pokrok, a ty, kterým naopak pohodlné odemykání telefonu přiložením prstu chybí. Face ID s sebou každopádně přineslo ještě jednu obrovskou výhodu. Řeč je samozřejmě o displeji přes celou plochu, což je v dnešní době doslova povinností v případě vlajkových lodí. Tady ale příběh pohodlné čtečky otisků Touch ID rozhodně ještě nekončí.

iPhone 13 Pro (render):

Jablíčkáři od té doby mnohokrát volali po jejím návratu. Dokonce se objevilo i několik různých talentů, které naznačovaly probíhající vývoj čtečky zabudované pod displejem, díky čemuž by nemuselo docházet ke kompromisům na straně displeje. S něčím podobným navíc dokázala již dávno přijít i konkurence. Se vcelku zajímavý informacemi nyní přišel populární leaker a žurnalista portálu Bloomberg, Mark Gurman, podle kterého se dokonce nyní uvažovalo o zabudování Touch ID pod displej iPhonu 13. Tento návrh byl navíc i testován a existovaly (případně stále existují) tedy prototypy jablečných telefonů, které zároveň nabízely Face ID i Touch ID.

Podle dostupných informací ale Apple tento návrh smetl ze stolu ještě v raných fázích samotného testování, kvůli čemuž na iPhone 13 se čtečkou otisků prstů pod displejem můžeme (prozatím) bohužel zapomenout. Technologie by údajně neměla být připravena na dostatečně kvalitní úrovni, kvůli čemuž není možné ji implementovat do letošní generace jablečných telefonů. Zároveň ani není jisté, zdali se někdy vůbec dočkáme. Gurman totiž věří, že primárním cílem Applu je implementace systému Face ID přímo do displeje, díky čemuž by mohlo dojít ke značné redukci, anebo dokonce i odebrání hojně kritizovaného horního výřezu.

iPhone-Touch-Touch-ID-display-concept-FB-2
Dřívější koncept iPhonu s Touch ID pod displejem

Nová generace iPhone 13 se světu každopádně odhalí již v následujících týdnech. Představení by se mělo konat při tradiční zářijové keynote, během které nám Apple ještě ukáže nové Apple Watch Series 7 a sluchátka AirPods 3. Jablečné telefony by se pak měly pochlubit výkonnějším čipem, lepším a větším fotomodulem, kapacitnější baterií, zmenšeným horním výřezem a ProMotion displejem se 120Hz obnovovací frekvencí v případě dražších modelů Pro.

.