Zavřít reklamu

Nepříjemný problém hlásí majitelé iPhonů po celé Evropě. Nejnovější iPhony 6S totiž v LTE sítích zničehonic ztrácí GPS signál a znemožní používat mapy a navigace. Prozatím není jasné, co ztrátu signálu způsobuje.

Podle všeho se však nejedná o celosvětový problém, minimálně americké weby totiž na podobné chování nových iPhonů neupozornily. Naopak o ztrácení GPS signálu píše několik německých webů a živě se problém řeší na fórech Applu nebo francouzského operátora Bouygues.

Mezi Němci, Francouzi, Belgičany či Dány se objevilo i několik českých uživatelů, kteří hlásí stejnou chybu. Ta se nemusí objevit hned, ale například po několika minutách spuštěné navigace, ať už v mapách od Applu, Googlu nebo třeba aplikaci Waze.

Rozhodně se tedy nejedná o problém konkrétních aplikací, ale minimálně softwarovou záležitost spojenou patrně se všemi verzemi iOS 9, nebo dokonce o hardwarovou záležitost. Poslední možnost by ale platila jen v případě, že by se GPS signál ztrácel výhradně na iPhonech 6S nebo 6S Plus.

Při dnešní jízdě s aplikací Waze a LTE sítí od T-Mobilu se nám ovšem ztratil signál i na loňském iPhonu 6 Plus. Sice pouze na několik vteřin, a pak opět naskočil, ale aplikace po tu dobu hlásila, že nepřijímá žádný GPS signál, byť k tomu nebyl důvod.

Apple se prozatím k problému oficiálně nevyjádřil, nicméně uživatelé začínají ve větších počtech volat na podporu, na což by později měli zareagovat také inženýři v Cupertinu.

Jisté je zatím jen to, že si spolu na nových iPhonech nerozumí LTE a GPS. V České republice se s problémem potýkají uživatelé zřejmě u všech tří operátorů, nicméně se podle některých bude vyskytovat jen v některých typech LTE. Nejčastěji se zmiňuje 1800MHz LTE.

Dočasným řešením by mělo být vypnutí LTE sítí v Nastavení > Mobilní data > Zapnout LTE > Vypnuto. Připravíte se nicméně o rychlejší internet a navíc ne všem uživatelům tento způsob pomohl. Můžeme jen doufat, že si problému co nejdříve všimne Apple a bude reagovat.

.