Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Do čela Ferrari by se mohla postavit jablečná tvář

Jestliže se řadíte mezi milovníky sportovních aut, přičemž se zajímáte i o společnost Ferrari, tak vám určitě neunikla zpráva o odchodu dosavadního ředitele. Louis Camilleri po dvou letech ve funkci minulý čtvrtek opustil svou pozici s okamžitou platností. Internetem se samozřejmě prakticky okamžitě začaly šířit zprávy o tom, kdo by jej následně mohl nahradit. Kompletní seznam poté přinesla agentura Reuters prostřednictvím zprávy.

Jony Ive Apple Watch
Bývalý šéfdesignér Jony Ive. V Applu strávil tři dekády.

V této zprávě se navíc objevují i dvě vcelku zvučná jména spojená se cupertinskou společností Apple. Konkrétně jde o finančního ředitele jménem Luca Maestri a bývalého šéfdesignéra, jehož jméno zná prakticky každý vášnivý fanoušek jablečné společnosti, Jony Ive. Potenciálních kandidátů je samozřejmě několik. Kdo ale nakonec usedne na pozici CEO automobilky Ferrari je prozatím nejasné.

Apple sdílel list s populárními aplikacemi, které jsou optimalizované pro Macy s M1

Již v červnu při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020 se nám Apple pochlubil s doslova obří novinkou. Konkrétně je řeč o projektu s názvem Apple Silicon, což znamená, že cupertinská společnost u svých Maců přejde od procesorů Intel na své vlastní řešení. První kousky na trh zavítaly v listopadu – MacBook Air, 13″ MacBook Pro a Mac mini. Všechny tyto jablečné počítače jsou vybaveny čipem M1. Ihned po zmiňované konferenci WWDC 2020 se internetem začala šířit kritika kvůli tomu, že na takovýchto strojích nebude možné spustit žádnou aplikaci.

Jelikož se jedná o odlišnou platformu, tak musí vývojáři své programy připravit zvlášť i pro čipy M1. Ve finále se ale nejedná o zas tak velký problém. Apple naštěstí nabízí řešení Rosetta 2, které překládá aplikace napsané pro Macy s Intelem a spustí je tak i na Apple Silicon. Navíc spousta vydavatelů již aplikace optimalizovalo. Kalifornský gigant proto sdílel seznam s těmi nejlepšími programy, které jsou „na míru ušité“ i pro ty nejnovější jablečné přírůstky. V seznamu se nachází například Pixelmator Pro, Adobe Lightroom, Affinity Photo, Affinity Designer, Affinity Publisher, Darkroom, Twitter, Fantastical a řada dalších. Celý si jej můžete prohlédnout v Mac App Storu (zde).

iPhone 13 by se konečně mohl pochlubit 120Hz displejem

Ještě před vydáním letošní generace iPhonů 12 se internetem šířily smíšené zprávy o obnovovací frekvenci samotného displeje. Jednu chvíli se hovořilo o příchodu 120Hz displejů, přičemž pár dní na to se mluvilo o opaku. Displeje s vyšší obnovovací frekvencí jsme se nakonec bohužel nedočkali a stále si tak budeme muset vystačit s 60 Hz. Podle nejnovějších zpráv bychom se ale konečně měli dočkat změny.

Apple iPhone 12 mini odhalení fb
Zdroj: Apple Events

Korejský web The Elec nyní totiž tvrdí, že dva ze čtyř modelů iPhonu 13 se pochlubí úsporným OLED displejem s technologií LTPO a obnovovací frekvencí o hodnotě 120 Hz. Hlavními dodavateli samotných displejů by ale i nadále měly být společnosti jako Samsung a LG, přičemž se dá očekávat, že si určité objednávky dokáže získat i čínská firma BOE. Tyto nové komponenty by v porovnání se současnými Super Retina XDR displeji měly být podstatně sofistikovanější. Dá se navíc očekávat, že se této vychytávky dočkají pouze modely Pro.

.