Zavřít reklamu

Jestliže sledujete náš magazín pravidelně, tak nejspíše víte, že kalifornský gigant v úterních odpoledních hodinách představil zbrusu nová bezdrátová sluchátka. Všechny produkty, tedy co se jablečné sluchátkové techniky týče, se pyšnily konstrukcí do uší. Nové AirPods Max však potěší náročné posluchače, kterým taková konstrukce nevyhovuje. V portfoliu Applu aktuálně najdeme nejlevnější AirPods (2. generace) představené v prvním kvartálu roku 2019, AirPods Pro, které si první majitelé mohli vychutnat téměř přesně před rokem, a nové AirPods Max – ty se k prvním šťastlivcům dostanou 15. prosince. Která sluchátka budou pro vás nejlepší? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.

Konstrukční zpracování

Jak už jsem na samotném začátku tohoto článku nakousnul, AirPods Max se chlubí konstrukcí přes uši, která je oblíbená u profesionálních studiových produktů z audio segmentu. Použité materiály jsou, jak už to tak u prémiových sluchátek bývá, velice pevné, ale zároveň pružné, konkrétně zde Apple použil tkanou síťovinu, která na hlavě nijak netlačí a měla by zajišťovat pohodlné nošení téměř při každé situaci. Dále se AirPods Max chlubí teleskopickým kloubem, kterým je můžete jednoduše posouvat, produkt také perfektně drží ve vámi nastavené poloze. Co se týče barevného provedení, sluchátka jsou nabízena ve vesmírně šedé, stříbrné, zelené, blankytně modré a růžové – vybere si tedy naprosto každý. Jejich levnější sourozenec, AirPods Pro, obsahuje špunty do uší, přičemž si můžete vybrat ze tří různých velikostí těchto špuntů. Po vytažení AirPods Pro na vás vykoukne jejich ikonický a velmi známý design, v „nožičce“ jsou zde ukryty kvalitní mikrofony. Sluchátka jsou nabízena v bílé barvě.

Podobný design a totožné barevné provedení mají i klasické AirPody, ty však narozdíl od AirPodů Pro sází na peckovou konstrukci. Největší nevýhoda této konstrukce je, že ne každému musí sedět v uších. Sluchátka si ani nemůžete nijak přizpůsobit. Dále produkt vzhledem ke svému tvaru nemá žádnou úroveň ani aktivního, ani pasivního odhlučnění, což na jednu stranu může být výhoda při sportu, na druhou stranu i AirPods Pro a AirPods Max disponují funkcemi, které vám s poslechem okolí výrazně pomohou. K těmto vychytávkám se dostaneme v dalších částech článku, ještě předtím si ale připomeneme, že AirPods Pro jsou odolné proti potu a vodě, což je oproti ostatním sourozencům zvýhodňuje zejména při sportu. U studiových AirPods Max tuto odolnost Apple neuvádí, po pravdě řečeno však neznám asi nikoho, kdo by si šel dobrovolně zaběhat s velkými studiovými sluchátky přes uši.

airpods max
Zdroj: Apple

Konektivita

Jak pravděpodobně tušíte, i do nových AirPods Max implementovala kalifornská společnost Bluetooth 5.0 a moderní čip Apple H1. Díky tomuto čipu stačí při prvním spárování sluchátka pouze přiblížit k iPhonu či iPadu, ten odemknout, a na mobilním zařízení se zobrazí animace s párovacím požadavkem. Dále slibují AirPods Max perfektní dosah, nutno však podotknout, že všemi těmito funkcemi disponují i levnější sourozenci, tedy AirPods Pro a AirPods.

Ovládání

Za co byla sluchátka od jablečné společnosti svými uživateli opravdu kritizována bylo jejich ovládání. Ne, že by bylo jakkoli nepřesné, spíše naopak, nicméně jste ani na AirPods, ani na AirPods Pro nemohli regulovat hlasitost jinak než spuštěním Siri. Navíc je ovládání možné pouze poklepáním na jedno či druhé sluchátko v případě klasických AirPods, nebo stisknutím či podržením senzorického tlačítka ve chvíli, kdy používáte AirPods Pro. To se však s příchodem AirPods Max mění díky digitální korunce, kterou znáte z Apple Watch. Tou můžete přeskakovat a pozastavovat hudbu, regulovat hlasitost, přijímat hovory, spouštět Siri i přepínat mezi režimem propustnosti a aktivním potlačováním hluku. Na druhou stranu, od profesionálních sluchátek bychom měli čekat co nejpropracovanější možnosti ovládání, a bylo by tristní, kdyby se Apple k tomuto kroku neuchýlil.

Funkce a zvuk

Všichni techničtí fandové se zajisté těší na to, jaké funkce jim Apple po rozbalení sluchátek nabídne. Nejvíce z nich mají samozřejmě nejnovější AirPods Max. Ty se chlubí jednak aktivním potlačováním hluku, při kterém jejich mikrofony poslouchají okolí a do uší vám vysílají inverzní signál ze zachycených zvuků. Tím dojde k absolutnímu odříznutí od světa a vy se můžete nerušeně zaposlouchat do tónů skladeb. Dále nechybí režim propustnosti, kdy se k vašim uším naopak dostává mluvené slovo zachycené sluchátky, při krátkém rozhovoru si je tedy nemusíte sundávat. Budoucí majitelé AirPods Max si také užijí prostorový zvuk, díky němuž si při sledování filmů vychutnají téměř totožný zvukový zážitek jako v kině. Ten u AirPods Max zajišťují akcelerometr a gyroskop, které poznají, jak máte zrovna otočenou vaši hlavu. Dále nechybí adaptivní ekvalizace, díky které uslyšíte pro vás co nejkvalitnější zvukové představení v závislosti na to, jak vám sluchátka doléhají na hlavu. Co si však musíme přiznat, všechny tyto funkce nabídnou i výrazně levnější AirPods Pro, byť je samozřejmě jasné, že například aktivní potlačení hluku bude vzhledem ke konstrukci přes uši lepší u nových AirPods Max. Nejlevnější a zároveň nejstarší AirPody ani jednu z výše zmíněných funkcí nenabízí.

airpods pro
Zdroj: Unsplash

Co je však u AirPods Max nové je podle slov kalifornské společnosti výrazně vylepšené zvukové podání samotné. Ne, že by ostatní generace AirPodů hrály vyloženě špatně a uživatelé by se zvukem nebyli spokojeni, u AirPods Max však Apple cílí na rozené audiofily. Obsahují speciální budič s dvojitým prstencem neodymových magnetů – ten napomáhá k tomu, aby byl zvuk k vašim uším přinesen s minimálním zkreslením. To jinými slovy znamená, že výšky budou průzračně čisté, basy hutné, středy pak co nejpřesnější. Díky čipu H1, respektive jeho výpočetnímu výkonu, a také samozřejmě deseti zvukovým jádrům, mohl do nových AirPodů Apple přidat výpočetní audio, které zvládne vykonat až 9 miliard zvukových operací za sekundu.

Pokud jde o AirPods Pro, 10 zvukových jader obsahují také, samozřejmě zdaleka neočekávejte tak perfektní podání hudby jako u nových AirPods Max. Na jejich recenze si sice ještě budeme muset počkat, je však téměř jisté, že na tom budou se zvukem mnohonásobně lépe. U klasických AirPodů o žádném revolučním výpočetním výkonu neuvažujte, přesto si myslím, že mnohým posluchačům bude zvuk jako kulisa k práci či při chůzi bohatě dostačovat. Pár řádků bych chtěl samozřejmě věnovat funkcím, které si užijete na všech aktuálně dostupných AirPodech. Jedná se o automatické přepínání mezi zařízeními, které funguje tak, že pokud zrovna posloucháte hudbu na Macu a na iPhone vám někdo volá, sluchátka se automaticky přepojí k iPhonu, apod. Dále nechybí sdílení hudby do druhého páru AirPodů, což je pro poslech s kamarádem naprosto perfektní vlastnost.

Baterie, pouzdro a nabíjení

Nyní se dostáváme k neméně důležitému aspektu, a tím je, jak dlouho vám která sluchátka vydrží hrát na jedno nabití, potažmo jak rychle si umí doplnit šťávu na další hudební zážitek. Co se týče nejdražších AirPodů Max, jejich baterie dokáže poskytovat až 20 hodin přehrávání hudby, filmů či telefonátů se zapnutým aktivním potlačováním hluku a prostorovým zvukem. Dobíjí se Lightning kabelem, který je dokáže nabít za 5 minut na 1,5 hodiny poslechu, což není vůbec špatný výkon. Apple pak k produktu dodává také pouzdro Smart Case, a poté, co do něj sluchátka umístíte, dojde k přepnutí do ultra úsporného režimu. O jejich udržení nabité se tedy nemusíte bát.

airpods
Zdroj: mp.cz

U starších AirPodů Pro se při poslechu v rozumné hladině hlasitosti dostanete až na 4,5 hodiny poslechu se zapnutým aktivním potlačováním hluku, počítat pak můžete až te 3 hodinami telefonování. Co se pak týče dobíjení, po vložení do krabičky se sluchátka dostanou za 5 minut na 1 hodinu poslechu a dohromady s nabíjecím pouzdrem si užijete celodenní výdrž, tedy přesně na 24 hodin. Pro milovníky bezdrátového nabíjení mám dobrou zprávu – AirPods Pro, respektive jejich nabíjecí pouzdro, stačí položit na nabíječku se standardem Qi. Nejlevnější AirPods se v tomto ohledu se svými konkurenty bez větších problémů mohou rovnat, poskytují totiž výdrž na 5 hodin poslechu či 3 hodiny volání a pouzdro je dobije za 15 minut na 3 hodiny poslechu. Pokud byste je chtěli dobíjet bezdrátově, musíte si připlatit za verzi s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem.

Cena a závěrečné zhodnocení

Apple se nikdy nebál cenovku nastavit poměrně vysoko a nejinak tomu je i u AirPods Max. Ty stojí rovných 16 490 Kč, rozhodně však nemůžeme posoudit, zdali nabídnou za mnoho peněz málo muziky – podle specifikací (a marketingu) Applu to spíše vypadá, že nikoli. Ne každý si však může dovolit investovat poměrně vysoké finanční prostředky do sluchátek, navíc se AirPods Pro pravděpodobně úplně nehodí do města. Doporučil bych je tedy opravdu hodně náročným uživatelům co se zvukové kvality týče, kteří si tóny svých oblíbených skladeb vychutnají při večerním poslechu u skleničky něčeho dobrého.

AirPods Pro pak na oficiálním Apple online Storu stojí 7 290 Kč, u překupníků je však seženete o něco levněji. To samé platí o AirPodech, ty v oficiálním online Storu seženete za 4 790 Kč s nabíjecím pouzdrem nebo 5 790 Kč s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem. AirPods Pro jsou takový zlatý střed pro středně náročné uživatele, kteří si rádi užijí aktivní potlačení hluku nebo prostorový zvuk, ale z nějakého důvodu nechtějí sluchátka přes uši nebo si nemohou dovolit investovat tak vysoký finanční obnos do AirPods Max. Nejlevnější Apple sluchátka se hodí pro ty, kteří v uších nesnesou špunty, neprahnou po nejnovějších funkcích a poslouchají hudbu zejména jako kulisu k určitým činnostem.

AirPods 2. generace koupíte zde

AirPods Pro koupíte zde

AirPods Max koupíte zde

.