Zavřít reklamu

Nově přidaný Retina displej dává druhé generaci iPadu mini stejně vysoké rozlišení jako má jeho větší bratříček iPad Air. V jednom ohledu ale zaostává – v podání barev. Předčí ho dokonce i levnější konkurenční zařízení.

Velký test amerického webu AnandTech ukázal, že u druhé generace iPadu mini zůstává přes mnoho výrazných zlepšení jeden kompromis. Představuje jej barevný gamut – tedy oblast barevného spektra, kterou je zařízení schopné zobrazit. Přestože Retina displej přinesl obrovské zlepšení v rozlišení, gamut zůstal stejný jako u první generace.

Specifika displeje iPadu mini zdaleka nepokryjí standardní barevný prostor sRGB, s nímž si jinak iPad Air nebo další zařízení od Applu poradí. Největší nedostatky jsou zřetelné u sytějších odstínů červené, modré a fialové barvy. Nejsnáze je rozdíl vidět u přímého porovnání stejného obrazu na dvou různých přístrojích.

Pro některé může být tento nedostatek v praxi marginální, například fotografové nebo grafici by si jej ale měli být při výběru tabletu vědomi. Jak poznamenává specializovaný web DisplayMate, konkurenční tablety podobné velikosti nabízí po stránce gamutu lepší výkon. Testovaná zařízení Kindle Fire HDX 7 i Google Nexus 7 dopadla výrazně lépe a iPad mini zanechala s velkým odstupem na třetí příčce.

Důvodem by mohla být jedinečná technologie, kterou Apple používá pro výrobu displejů. Používání nového materiálu IGZO, jež by měl pomoci s úsporami energie i místa, totiž čínským výrobcům zatím dělá problémy. Podle DisplayMate měl Apple raději použít lepší (a nákladnější) technologii s krkolomným názvem Low Temperature Poly Silicone LCD. Mohl by tak zvýšit barevnou věrnost displeje a také se lépe vypořádat s velikou počáteční poptávkou.

Pokud přemýšlíte o koupi iPadu a kvalita displeje je pro vás důležitým aspektem, je dobré zvážit variantu se jménem iPadu Air. Ten nabídne desetipalcový displej o stejném rozlišení a větší barevné věrnosti a gamutu. Navíc také budete mít lepší šanci jej v současném nedostatku zakoupit.

Zdroj: AnandTech, DisplayMate
.