Zavřít reklamu

Apple představil iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Při příležitosti tradiční zářijové konference jsme se dočkali odhalení nové generace jablečných telefonů, která s sebou přináší řadu zajímavých změn a novinek. Dokonce se také potvrdily dřívější spekulace o zrušení modelu mini. Ten byl nyní nahrazen větším modelem Plus, tedy základním iPhonem ve větším těle. Pojďme si tedy společně posvítit na novinky a změny, kterými se nový iPhone 14 vyznačuje.

Displej

Nový iPhone 14 přichází ve stejném 6,1″ těle, zatímco model iPhone 14 Plus se dočkal 6,7″ displeje. Větší obrazovka s sebou přináší řadu parádních výhod v podobě většího místa, které lze použít pro zobrazení obsahu, hraní her a sledování multimédií. Z hlediska specifikací displeje se nová řada výrazně přibližuje loňskému iPhone 13 Pro. Opět se tedy jedná o OLED panel, který disponuje maximálním jasem až 1200 nitů a technologií Dolby Vision pro vyobrazení HDR obsahu. Samozřejmě nechybí ani ochranná vrstva Ceramic Shield či odolnost vůči prachu a vodě. Bohužel 120Hz displeje jsme se v případě iPhonu 14 a iPhonu 14 Plus nedočkali. Apple od nového telefonu navíc slibuje celodenní výdrž baterie.

Čipset a fotoaparát

Z hlediska výkonu iPhone 14 a iPhone 14 Plus nabídnou loňský čipset Apple A15 Bionic, který disponuje 6jádrovým CPU s 2 výkonnými jádry a 4 úspornými. I přesto jsme se ale dočkali zajímavého vylepšení v podobě vylepšeného soukromí, lepších funkcí pro hraní a dalších benefitů.

Apple samozřejmě nezapomněl ani na fotoaparáty, které si oproti předchozí generaci parádně polepšily. Zadní hlavní senzor nabízí rozlišení 12 Mpx a nechybí mu ani OIS, respektive stabilizace s posuvem snímače. Aby toho nebylo málo, tak se zároveň dočkal i podstatně vyšší efektivity při focení ve zhoršených světelných podmínkách. Na přední straně najdeme selfie kameru, která je vůbec poprvé vybavena funkcí automatického ostření (autofocus). Z hlediska specifikací nabízí světelnost f/1,5 a ani v tomto případě nechybí optická stabilizace s posuvem snímače. Do nových iPhonů 14 navíc přichází zbrusu nový komponent zvaný Photonic Engine, který vylepšuje všechny čočky a posouvá kvalitu výsledných fotografií ještě výše. Konkrétně tak můžeme počítat s 2x zlepšením při slabém osvětlení u předního a ultraširokoúhlého fotoaparátu a 2,5x zlepšením u hlavním senzoru.

Konektivita

Z hlediska konektivity můžeme počítat s podporou 5G sítí, které umožňují superrychlé stahování, lepší streamování obsahu a konektivitu v reálném čase. 5G nyní podporuje přes 250 operátorů po celém světě. Na co však Apple při představení kladl nemalý důraz, je eSIM. Celý tento koncept se za poslední roky výrazně posunul vpřed. Právě proto se gigant z Cupertina rozhodl přinést výrazná vylepšení a usnadnit připojení. Ve Spojených státech amerických se proto budou prodávat pouze modely s podporou eSIM, které nebudou disponovat klasickým slotem pro SIM kartu. Z hlediska bezpečnosti jde o lepší variantu. Když totiž ztratíte telefon, nikdo vám nemůže SIM kartu vytáhnout a případně ji takto zneužít.

Apple do nových iPhonů 14 (Plus) zároveň přináší stejné gyroskopické senzory jako u nových Apple Watch, díky čemuž lze počítat například s funkcí pro detekci autonehody. Samozřejmostí je také vzájemná provázanost mezi Apple Watch a iPhone. Aby toho nebylo málo, přichází také satelitní konektivita pro záchranné účely. Tu zajišťuje nový speciální komponent, díky němuž se iPhone 14 a iPhone 14 Plus dokáže přímo spojit se satelity na orbitu i v případech, kdy je uživatel takzvaně bez signálu, kterým by si jinak mohl zavolat pomoc. Pokud má uživatel čistý výhled na oblohu, odeslání zprávy mu zabere jen 15 sekund. SOS zpráva jde tedy nejprve k satelitu, který ji odešle na stanici na zemi a ta ji předá záchranným složkám. Zároveň tímto způsobem půjde například sdílet polohu v rámci služby Najít s vašimi nejbližšími. Tyto možnosti ale startují až v listopadu, a to pouze ve Spojených státech a Kanadě.

Dostupnost a cena

Nový iPhone 14 začíná na 799 $. Jde tedy o stejnou částku, na které začínal například loňský iPhone 13. Co se týká iPhone 14 Plus, tak ten bude k dostání pouze za pouze o sto dolarů vyšší cenu, tedy za 899 $. V rámci předobjednávek budou oba modely k dostání již 9. září 2022. Na trh pak iPhone 14 vstoupí již 16. září, iPhone 14 Plus poté až 7. října.

.