Zavřít reklamu

Při dnešním odhalení nové řady iPhone 14 (Pro) Apple věnoval část prezentace i SIM kartám. SIM karty jsou nedílnou součástí mobilních telefonů a jsou to právě ony, které nás dokážou spojit s okolním světem. Pravdou ale je, že pomalu vymírají. Naopak vzrůstající trend vnímá segment takzvaných eSIM neboli elektronických SIM karet. V takovém případě totiž nepoužíváte klasickou fyzickou kartu, ale máte ji nahranou v telefonu rovnou elektronicky, což s sebou přináší řadu výhod.

V takovém případě je totiž snazší případná manipulace a bezkonkurenčně eSIM vede v oblasti zabezpečení. Pokud byste totiž ztratili telefon, případně vám jej někdo ukradl, tak prakticky nijak nemůžete zabránit tomu, aby vám někdo nevytáhl vaši SIM kartu z telefonu. Právě tento problém s pomocí eSIM padá. Není se proto čemu divit, že se tento obor těší již zmiňované vzrůstající popularitě. Ostatně jak již na začátku roku 2022 uvedla analytička společnosti GlobalData, Emma Mohr-McClune, náhrada SIM karet novějšími eSIM je jen otázkou času. A jak to tak vypadá, ten čas již nastal.

V USA již jedině eSIM. Co Evropa?

Když Apple odhalil novou řadu iPhone 14 (Pro), přišel se zajímavou zprávou. Ve Spojených státech amerických se budou prodávat pouze iPhony bez fyzického slotu na SIM kartu, kvůli čemuž si tamní jablíčkáři budou muset vystačit s eSIM. Tato poměrně zásadní změna pochopitelně vyvolala řadu otázek. Jak na tom budou například iPhony 14 (Pro) v Evropě, potažmo přímo u nás? Pro zdejší jablíčkáře se situace prozatím nijak nemění. Apple bude novou generaci bez fyzického slotu na SIM kartu prodávat pouze na americkém trhu, zatímco ve zbytku světa se bude prodávat standardní verze. Jak už jsme ale výše zmínili slova analytičky firmy GlobalData, není otázkou, zda se situace změní i u nás, jako naopak kdy k tomu dojde. Je to jen otázkou času.

iphone-14-design-7

Bližší informace ale prozatím nejsou k dispozici. Lze ale očekávat, že technologičtí giganti budou postupně  tlačit na světové operátory, aby se k těmto změnám uchýlili také. Pro výrobce telefonů totiž takováto změna může představovat zajímavý benefit v podobě volného místa uvnitř telefonu. Ačkoliv samotný slot na SIM kartu jako takový moc místa nezabírá, je nutné si uvědomit, že dnešní chytré telefony jsou složeny z řady miniaturních komponentů, které i navzdory své malé velikosti mohou sehrávat poměrně zásadní roli. Právě takové volné místo by šlo využít pro další posun technologií a telefonů vpřed.

Redaktor a student. Mimo redaktorskou činnost se také zajímá o svět populárních technologií. Svůj volný čas věnuje studiu a svým nejbližším.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.