Zavřít reklamu

Na Apple se pořád valí vlna kritiky za minimum inovací. Přitom i jeho základní iPhone 14 má hned dva klíčové body, o kterých se bude v budoucnu ještě hodně mluvit, a právě k tomuto modelu, potažmo celé řadě, se odkazovat. Satelitní komunikaci jsme už v samostatném článku probírali, nyní je řada na eSIM. 

eSIM je digitální SIM, která umožňuje si u operátora aktivovat mobilní tarif bez nutnosti používat fyzickou nano-SIM. Není to žádná novinka, protože v iPhonech je přítomna již od iPhonu XS, XS Max a XR. Pokud se podíváme na konkurenci, Samsung začal s eSIM u řady telefonů Galaxy S20. Třeba nejnovější Galaxy Z Fold4 ale obsahuje fyzický slot na dvě nano-SIM a jednu eSIM. Je poměrně zajímavé, že Samsung eSIM do svých zařízení implementuje už delší dobu, ale Jižní Korea je přitom v tomto poměrně pozadu a tamní operátoři její podporu spouštějí až právě s aktuální dostupností nových ohýbacích generací Samsungu.

Android se jistě inspiruje 

Amerika je ale jinde. I když tedy budou všechny čtyři iPhony 14 na globálních trzích vybaveny eSIM a klasickým fyzickým slotem pro jednu nano-SIM, na domácím trhu se Apple tohoto prvku zbavil. Tamní uživatelé nové řady telefonů se tak budou muset spolehnout právě výhradně na tuto technologii a její podporu od operátora. Všichni nicméně víme, jak výrobci smartphonů s Androidem poměrně rychle přijímají nové funkce (a také omezení), které Apple nastolí, a je tak velice pravděpodobné, že v budoucnu ztratí klasický slot na SIM kartu nejen všechny verze iPhonů, tedy i ty určené pro evropský trh, ale i zařízení s Androidem.

Nejprve to samozřejmě byl konektor pro sluchátka, poté samotná sluchátka a také napájecí adaptér, co začaly iPhony a jejich balení postrádat, přičemž ostatní výrobci to přijali za své poměrně záhy. Ztráta šuplíku SIM karty ale udělá telefon odolnější vůči prachu a vodě, eSIM je také bezpečnější a uživatel se vyhne jakékoli manipulace s ní, takže se vyvaruje jejímu špatnému ustavení i možné ztrátě. Na druhou stranu ji nemůžete snadno přehodit do jiného telefonu, když tomu vašemu dojde šťáva nebo se náhle rozbije a vy si potřebuje zavolat. eSIM však také pomáhá ušetřit důležité místo v zařízení, kdy se nabízí dosud blokovaný prostor využít pro další hardwarové funkce.

Protože i vlajkové modely předních výrobců smartphonů začínají postrádat sloty pro paměťové karty, je poměrně logické tento trend přijmout. Tento trend, který tedy opět nakopnul Apple. Je nicméně pravda, že nebyla otázka, zda tak udělá, jako spíše to, kdy tak udělá. Nejjednodušší aktivace eSIM je pak skrze naskenování QR kódu, který dostanete od operátora, můžete ale také použít operátorovu aplikaci, zadat údaje ručně nebo přenést eSIM z předchozího iPhonu.

.