Zavřít reklamu

O připravovaných iPhonech se toho dozvídáme stále více, kdy jasně vede především vyspělejší varianta s přídomkem Pro. Ostatně už prakticky víme, jak bude iPhone 15 Pro vypadat, jaký bude mít rámeček, použité materiály atd. Aktuální zpráva pak říká, že by se měl zbavit hardwarového přepínače hlasitosti, a podle nás je to dobře. 

Přepínač hlasitosti umístěný na levé straně iPhonu nad tlačítky hlasitosti je zde s námi od samého začátku, kdy s ním přišel už iPhone 2G. Měla jej tedy každá generace, a to i takové výjimky, jako byly iPhone 5C, XR nebo celá řada SE. Dostaly jej i iPady, kde ale také může plnit funkci zamknutí otáčení displeje. Podle aktuální spekulace, kterou uveřejnil web MacRumors, o tento hardwarový prvek připravovaná generace iPhonů 15 Pro přijde.

Spekulace je samozřejmě pořád jen spekulace do té doby, než nebude oficiálně oznámená, nicméně tato pochází od stejného člověka, který předpověděl příchod Dynamic Islandu, se kterým měl samozřejmě pravdu. Jistou váhu toto tvrzení tedy má. To konkrétně zmiňuje, že by se iPhony 15 Pro zbavily přepínače hlasitosti a místo něho dostaly akční tlačítko, které známe např. z Apple Watch Ultra.

Co bude tlačítko umět? 

Pokud jde o Apple Watch Ultra, tak jejich akční tlačítko umí spustit třeba cvičení, stopky, zkratky, svítilnu, potápění a další. Pokud bychom se měli bavit o tom, co by mohlo takové tlačítko spustit v iPhonu, je toho samozřejmě celá řada a rozhodně by bylo příjemné, kdyby nás Apple neomezoval jen svým výběrem. Pokud se podíváme na platformu Android, tak u telefonů Samsung Galaxy třeba dvojím stisknutím tlačítka zapnutí spustíte aplikaci Fotoaparát, což je velice návykové.

Zde by vám k tomu stačilo stisknout tlačítko jednou, a vyjma Fotoaparátu aktivovat třeba svítilnu, režim nízké spotřeby, nahrávání obrazovky, VoiceOver, lupu, zvuky na pozadí, pořídit záznam nebo snímek obrazovky atd. Je nicméně pravda, že většinu těchto funkcí můžete aktivovat i trojím poklepáním na záda zařízení, což si aktivujete ve volbě Nastavení -> Zpřístupnění -> Dotyk -> Klepnutí na zadní stranu.

Přepínač hlasitosti už opravdu nepotřebujeme 

Hardwarové tlačítko přepínání hlasitosti byla jedna z mála věcí, které Android telefony od iPhonu nikdy neokopírovaly, i když po tom uživatelé volali. Jednalo se o praktickou funkci, protože přepínač nahmatáte i poslepu, třeba když máte telefon v kapse. Vypnete tak jeho vyzvánění kdykoli a kdekoli, aniž byste se museli dívat na displej, což je skutečně diskrétní.

Jenže tato funkce pozbyla svého smyslu, tedy alespoň u většiny uživatelů iPhonů. Mohou za to samozřejmě Apple Watch a chytré hodinky obecně. Oznámení se totiž přesunula především do nich a většina majitelů iPhonů i chytrých hodinek vyzvánění telefonu natvrdo vypíná, protože pro ně nemá smysl, když jim každé upozornění zavibruje na zápěstí. 

Tlačítko pozbývá smyslu i z důvodu automatizací, jako jsou režimy spánek a večerka, kterým jde automaticky naplánovat ztlumení vyzvánění, takže tlačítko opět nepotřebujete. Je už tedy poměrně načase se s ním skutečně rozloučit a uvolnit prostor praktičtějším funkcím. 

.