Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Na internetu se objevily snímky nevydaného iPhonu 5S v provedení Černý/břidlicový

Rok 2013 jablíčkářům přinesl velice oblíbený iPhone 5S. Ten se od svého předchůdce lišil hned v několika vlastnostech, především tedy ve vnitřnostech. Konkrétně nabídl technologii Touch ID, 64-bit procesor, True Tone LED blesk, o 15 % větší fotosenzor, lepší čočku a poradil si s tvorbou zpomaleného videa v rozlišení 720p. Co se týče designu, tak v tomto ohledu se změnily pouze barvy. Model 5S byl k dostání v dnes již standardních barvách, tedy ve stříbrné, zlaté a vesmírně šedé. Jednalo se o poměrně zásadní změnu oproti předchozímu modelu, který byl k dostání v Bílá/stříbrná a Černý/břidlicový provedení.

Uživatel @DongleBookPro nyní na Twitteru sdílel velice zajímavé snímky, na kterých odhaluje prototyp iPhonu 5S ve zmiňovaném Černém/břidlicovém provedení. V tomto směru se nabízí dvě varianty. Je možné, že Apple plánoval telefon vydat i v této variantě. DongleBookPro je ale opačného názoru. Podle něj byla tato barevná kombinace použita záměrně, aby cupertinská společnost dokázala chystaný model před veřejností zamaskovat před veřejností, což se jeví jako poměrně logická volba, jelikož tímto způsobem jsou telefony k nerozeznání.

Další zajímavostí je datum vyrobení tohoto prototypu. Ten byl vyroben již v prosinci 2012, tedy pouhé tři měsíce po představení iPhonu 5, respektive devět měsíců před představením iPhonu 5S. Tím se zároveň ukazuje, jak moc je, nebo minimálně byl, Apple ve výrobě svých telefonů napřed. Uživatel DongleBookPro je na internetu známý pro uveřejňování nevydaných jablečných produktů. Na svém kontě už má sdílení snímků prototypu prvního iPodu touch, Macu Pro z roku 2013 a prvního Macu mini s dockem pro iPod nano.

Macy s M1 hlásí další problém. Na vině je funkce Rychlé přepínání uživatelů

Loni v listopadu nám Apple představil zbrusu novou generaci Maců, které jsou místo procesorů od Intelu osazeny jablečnými čipy M1, díky čemuž nabízí podstatně vyšší výkon, nižší energetickou náročnost a nejsou konečně náchylné na přehřívání. I když to všechno zní hezky, tak bohužel platí pořekadlo, že nic není bezchybné. Stále více uživatelů si nyní stěžuje na novou chybu, která je spojena s funkcí pro Rychlé přepínání uživatelů. V takovém případě totiž Mac aktivuje spořič obrazovky a zamezí jej uživateli zrušit.

Síla čipu M1:

Chyba se samozřejmě objevuje v operačním systému macOS 11 Big Sur a objevuje se po zmiňovaném rychlém přepnutí uživatelského účtu, kdy se místo přihlašovací obrazovky spustí spořič. Zajímavostí také je, že nezmizí kurzor, který se v takové situaci normálně nezobrazuje. Problém se dá „řešit“ zavřením a otevřením Macu, zmáčknutím kláves ⌥+⌘+Q, nebo zmáčknutí zapínacího/Touch ID tlačítka.

Apple čip M1
Zdroj: Apple Events

Jediný způsob, jak tomuto problému zabránit, je deaktivací funkce Rychlé přepínání uživatelů. To s sebou ale nese obrovský problém, obzvláště v případě, kdy Mac sdílíte s dalšími lidmi. Jako další možné řešení se jeví vypnutí spořiče obrazovky. To však bohužel nemá žádný vliv. Chyba se objevuje na všech typech Maců, tedy na M1 MacBooku Air, M1 MacBooku Pro 13″ i M1 Macu mini. Stejně je tomu poté i v případě operačního systému. Problém přetrvává na všech verzích, včetně nejnovější verze macOS 11.1 Big Sur. V současné chvíli můžeme pouze doufat v brzké vyřešení problému. Setkali jste se s tímto problémem také?

Problém v praxi:

.