Zavřít reklamu

Pokud se alespoň trošku zajímáte o fungování společnosti Apple, tak už jste dost možná zaznamenali, že se snaží bojovat proti neoprávněnému sběru dat. Data o nás v dnešní době sbírá kdekdo, každopádně jde primárně o to, jak společnosti s těmito daty nakládají. Je známo, že například Facebook data využívá především pro cílení reklam, už několikrát jsme ale byli svědky přeprodávání dat a dalších nekalých praktik. Kalifornský gigant se snaží neoprávněnému sběru dat zamezit různými funkcemi. V iOS a iPadOS 14 jsme se dočkali funkce, díky které se vás aplikace mohou dotázat na to, zdali jim povolíte sledovat vaší aktivitu napříč webovými stránkami a jinými aplikacemi – je jen na vás, jak se rozhodnete. Dobrou zprávou ale je, že se vůbec nemusíte nechávat upozorňovat a všechny žádosti automaticky zamítnout.

Jak na iPhone nastavit, aby vás aplikace nemohly sledovat

Chcete-li na vašem iPhonu či iPadu nastavit, aby se vás aplikace vůbec nemohly dotazovat na povolení sledování napříč weby a ostatními aplikacemi, a aby byly všechny tyto žádosti automaticky zamítnuty, tak se nejedná o nic složitého. Stačí postupovat následovně:

  • Prvně je nutné, abyste v rámci iOS či iPadOS přešli do nativní aplikace Nastavení.
  • Jakmile tak učiníte, tak sjeďte o kus níže, kde lokalizujte a rozklikněte kolonku Soukromí.
  • Nyní přímo v horní části klepněte na možnost s názvem Sledování.
  • Zde se objeví samotná funkce, která může aplikacím povolit zobrazování žádostí o sledování.
    • Pokud už jste nějaké aplikaci žádost o sledování povolili, tak se níže zobrazí seznam těchto aplikací.
  • Pro kompletní deaktivaci stačí, abyste přepínač u Povolit aplikacím žádosti o sledování přepnuli do neaktivní polohy.
    • Chcete-li zamezit sledování pouze nějaké aplikaci, tak ji najděte v seznamu a přepínač deaktivujte.

Výše uvedeným způsobem tedy můžete docílit toho, že se veškeré požadavky aplikací o sledování napříč webem a dalšími aplikacemi vůbec nebudou zobrazovat a nebudou vás tedy otravovat. Namísto toho dojde vždy k automatické deaktivaci těchto požadavků. Nutno však podotknout, že se vás některé aplikace na sledování vůbec ptát nemusí. Tak jako tak je skvělé vidět, že se Apple snaží všemi možnými způsoby ve sledování uživatelů a sběru citlivých dat zamezit. Pokud máte obavy o tom, že by vás nějaká aplikace mohla sledovat, tak existuje jediná účinná možnost, jak tomu zabránit – najít vhodnou a bezpečnou alternativu. Momentálně uživatelé nejvíce hledají alternativy za WhatsApp, stačí se podívat na článek, který přikládám níže.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.