Zavřít reklamu

 Apple už zítra pořádá svou první událost s představením nových produktů tohoto roku. I když se mnozí analytici hádají v tom, jaké budou představeny počítače Mac, víceméně se shodují na tom, že vyjma iPadu Air 5. generace přijde i iPhone SE 3. generace. U něho přitom zmiňují, že by se mělo jednat o jeden z nejdostupnějších telefonů s 5G. 

Např. populární analytik Ming-Chi Kuo zmiňuje (přesnost jeho předpovědí je podle Apple Track 70,4 %), že si iPhone SE 3. generace zachová svůj stávající design, tedy ten s tlačítkem plochy pod displejem, ale přijde se dvěma zásadními vylepšeními – aktuálním čipem A15 Bionic a podporou 5G. Cenu odhaduje na 399 dolarů (cca 9 400 Kč), tedy tu, kterou v USA aktuálně stojí 2. generace s 64GB úložištěm. V tuzemském Apple Online Store za něho zaplatíte 11 690 Kč.

K tomuto se klaní i analytik CFRA Research Angelo Zino nebo Mark Gurman z Bloombergu (85,5 %), i když ten uvádí, že aktuální generace v nabídce společnosti zůstane, jen zlevní na 199 dolarů (cca 4 700 Kč). To by bylo ideální pro ty uživatele, kteří chtějí iPhone, ale nepotřebují technologicky vyspělejší modely. Víceméně všichni však iPhone SE 3. generace označují za levné zařízení s 5G, jenže pokud se bude skutečně prodávat za ceny stávající generace, levné jednoduše nebude. To tedy alespoň s ohledem na konkurenci na poli 5G smartphonů s Androidem.

Konkurence je jednoznačně levnější 

Např. největší konkurent společnosti Apple, tedy jihokorejský Samsung, nabízí ve svém Online Store model Galaxy A22 5G za 5 790 Kč. Toto zařízení má navíc 6,6“ displej s kapkovitým výřezem pro 8MPx čelní kameru a trojitý hlavní fotoaparát s primárním 48MPx objektivem s clonou f/1,8. Integrovaná paměť je za tuto cenu také 64 GB, operační pak 4 GB. Pokud by u nás nový iPhone SE 3. generace stál tedy očekávaných 11 690 Kč, drtil by sice model Galaxy A22 5G výkonem, ale pořád by se jednalo o jednou tak drahé zařízení, se zastaralým designem a malým displejem.

Xiaomi Redmi Note 9T 5G seženete kolem 5 500 Kč, což platí i o modelu realme 8 5G. U Xiaomi Mi 10T Lite 5G se vejdete do osmi tisíc, stejně jako v případě Samsungu Galaxy A32 5G. OPPO Reno5 5G pak stojí kolem 8 500 Kč. Je evidentní, že novinka Applu bude nad svou konkurencí napřed ve výkonu, ale pokud se skutečně nic jiného nezmění, skutečně by v roce 2022 někdo chtěl, aby Apple pořád vycházel z modelu, který představil v roce 2017? Rozhodně jiná situace by to byla, kdyby Apple vycházel alespoň u modelu XR. 

5G telefony lze zakoupit například zde

.