Zavřít reklamu

Letos se konečně po třech letech máme už dočkat změny designu nových iPhonů. Apple má minimálně u řady iPhonů 15 Pro upustit od oceli a místo ní přidat titan. Ten má sice své výhody, stejně tak ale nevýhody, kdy je tou nejpalčivější cena. Vzhledem k novému šasi se má však změnit i displej, kdy se mají zúžit jeho rámečky. Bude to ale výhra? 

Zejména čínská konkurence se u svých vrcholných modelů snaží poskytnout co nejvyšší poměr displeje vzhledem k tělu. Jasně se tím minimalizuje velikost rámečků displeje. Pokud se podíváme na iPhone 14 Pro Max, tak ten má tento poměr 88,3 %. Takový Honor Magic 5 Pro má tento poměr 91%, Huawei Mate 50 Pro dokonce 91,3%. Pak je zde ještě Galaxy S23 Ultra s 89,9% poměrem a další méně známá ale konkurence. 

Menší rámečky jsou hezké, ale… 

Zužovat rámečky má sice výhodu v tom, že zařízení možná vypadá luxusněji, navíc může nabídnout větší displej při stávajících rozměrech šasi, nebo naopak stejně velký displej při menším těle. Jenže má to i neduhy. Prvním je především zvýšení možnosti nechtěných dotyků při ne úplně ideálním úchopu telefonu (což se děje už i s aktuálními iPhony). Jasným příkladem je zde právě zahnutý displeje Galaxy S23 Ultra, který je zahnutý do stran. Na první pohled to vypadá sice efektně, při delším používání to ale praktické není, protože vám to vlastně nepřinese větší užitek. 

Pak je to otázka ochranných skel a krytů, jejichž implementace je poněkud složitější. U zakřiveného displeje je třeba kryt po svých stranách zeslabený, a tak je vlastně zařízení náchylnější na poškození. Zakřivená skla se hůře lepí a lépe odlepují, což nechcete, a lepším řešením jsou tak měkké folie (právě u Galaxy S23 Ultra). U klasických rovných displejů pak nemůže kryt ideálně obejmout čelní plochu, obzvláště právě i s aplikovaným sklem. 

iPhone 15 Pro jako skutečně bezrámečkový telefon? 

Vždy záleží na samotné konstrukci telefonu. Pokud Apple zmenší rámečky displeje, ale rám samotný udělá oblý po vzoru iPhonu X, a ne rovný, jako je tomu nyní, opticky to vlastně nebude mít žádný efekt. Podle dostupných informací by měl mít iPhone 15 Pro vůbec největší poměr displeje vzhledem k tělu telefonu. Hodně ale záleží, jak designéři uchopí celkové vzezření zařízení, aby to nebyl upgrade hnaný jen na sílu s ohledem na nějaké odlišení novinek od předchozích generací.  

Když se podíváme na iPhony 14 Pro, tak ty mají rámečky o tloušťce 2,2 mm, iPhone 15 Pro by ale měl mít rámeček jen o tloušťce 1,5 mm. Asi se shodneme na tom, že změna je skutečně už potřeba. Doufejme, že Apple pak ví co dělá. V designu je obvykle silný, a to i po odchodu Jonyho Iva. Jak to všechno dopadne se nicméně dozvíme už pomalu za měsíc, kdy nám v září Apple představí celou novinkovou řadu. 

.