Zavřít reklamu

Displeje využívající OLED technologie mají jednu zásadní nevýhodu – jsou náchylné k vypalování jednotlivých pixelů. To je obvykle způsobeno mnoha faktory, mezi ty nejzávažnější ovšem patří přítomnost statických elementů v uživatelském rozhraní, které se na displeji objevují ve dlouho a často na tom samém místě (například stavové lišty či jiné statické prvky UI). Výrobci displejů (a logicky i telefonů) se snaží s vypalování bojovat, někomu se to však daří méně než jiným. Tyto starosti musí od loňska řešit i Apple, který OLED panel nasadil u iPhonu X. A jak se dle prvních testů zdá, nevede se mu vůbec špatně.

Korejský server Cetizen dal dohromady náročný test, ve kterém srovnává obrazovky tří telefonů – iPhonu X, Samsungu Galaxy Note 8 a Galaxy 7 Edge. Jednalo se o velmi náročný zátěžový test, během kterého byly displeje telefonů aktivní po dobu 510 hodin, během kterých byl na displejích zobrazení statický text při maximální úrovni jasu. Cílem testu bylo zjistit, za jak dlouho dojde k viditelnému vypálení textu do panelu displeje.

Průběh byl pro testery poměrně překvapivý. První známky vypalování se začaly objevovat již po sedmnácti hodinách, a to na displeji iPhonu X. Jednalo se však o v podstatě neviditelné změny na displeji, které vyžadovaly opravdu detailní zkoumání a při běžném používání by nebyly znatelné. Jako mnohem zajímavější se později jevil fakt, že tento stav displeje iPhonu zůstal stejný po celou dobu testu.

24209-31541-cetizen_burnin_123-l

Displej Notu 8 začal jevit první známky vypalování po 62 hodinách. Náhodně oslovení lidé neměli problém s rozpoznáním vypálené části displeje, neboť byl rozdíl zřetelný. Naopak v případě iPhonu X lidé žádné viditelné změny na displeji neregistrovali. Po uplynutí 510 hodin, tedy více než 21 dnů permanentní zátěže, dopadl nejhůř právě Note 8. Podstatně lépe si vedl, dnes už dva roky starý, Galaxy 7 Edge. Nejlépe pak dopadl iPhone X, jehož displej se během celého testu téměř nezměnil (kromě první velmi drobné změny po sedmnácti hodinách testování). Na všech telefonech je vypálení displeje viditelné (viz obrázek), iPhone je na tom však nejlépe. Pokud navíc vezmeme v potaz poněkud nereálný testovací scénář, majitelé iPhonu X se nemusí ničeho obávat.

Zdroj: Appleinsider

.