Zavřít reklamu

Minulý týden se začaly objevovat první zprávy. Francouzská společnost Applidium několik měsíců v největší tajnosti portuje pro iPad multimediální přehrávač VLC. Toto snažení podporuje původní VideoLAN tým.

Neoficiální port přehrávače (VLC4iPhone) existuje sice už přes dva roky, ale je dostupný pouze přes Cydii. Ne všichni však potřebují/chtějí jailbreak telefonu a proto raději dají přednost pohodlí App Store. Aplikace VLC media player byla odeslána ke schválení Apple. Po dvou týdnech – 20. září se konečně objevila v App Store a můžete si ji bezplatně stáhnout do svého iPadu. Vyžaduje iOS 3.2 a vyšší.

Proč tolik povyku pro „nějaký“ přehrávač? VLC (Video Lan Client) je velmi populární open source přehrávač médií pro Mac OS X, ale existuje i verze pro Windows, Linux, BeOS a další platformy. Zvládá širokou škálu audio a video formátů, titulky, umí stream médií (seznam zde).

Verze pro iPad je velmi podobná vestavěnému přehrávači. Z libovolného místa na disku nahráváte přes iTunes pomocí drag & drop filmy nebo klipy, které se ukládají na police.VLC iPadNyní již nemusíte zdlouhavě konvertovat svá videa do MP4, ale můžete klidně použít formát DivX i na iPadu. Podle prvních ohlasů na internetu někteří uživatelé hlásí drobné problémy při přehrávání HD filmů a méně známých formátů. VLC totiž dekóduje video softwarově, s pomocí procesoru. Jedná se o první verzi a měli bychom být k autorům shovívaví. Asi to bude trvat nějakou chvíli, než odladí drobné mouchy a mušky aplikace.

Jeden z vývojářů z Applidium nám odpověděl na otázku ohledně verze i pro iPhone. „Už se blíží. Nebude sice v první verzi, ale přijde:-).“

Zdroje: www.mac4ever.com a www.videolan.org

pisálek, spoluautor AppleWikipedie.org

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Aplikace je fajn, prijde mi lepsi nez CineXplayer. Zatim prehrala vse co cinexplayer nezvladl. Presto se delsi snimky obcas zadrhnou. Take neni dobre pouzit BT sluchatka, iPad pak nestiha. Podpora titulku je (.srt), ale bez cestiny.
  Pres vsechna negativa je to krok spravnym smerem

  Ad titulky v češtině: nebude tento problém náhodou systémový? Čeština zatím není u iPadu podporována, ne?

  U iPadu češtinu mám – iOS4.2 beta one a nefunguje to též. Se systémem souvisí ale třeba hlasové vyhledávání na iPadu aplikací Google, kde na 3.2.2 nefungovalo a s přechodem na 4.2 původní aplikace hned v menu CZ hledání má.

  (ne)podpora cestiny v ipadu s tim v celku nijak nesouvisi, roli hraje podpora kodovani a vzhledem k tomu ze ipad umi utf-8 tak by to nemel byt zadny problem, hacek spis bude v tom ze vetsina cz titulku co se na netu povaluji je ve win-1250 takze bude potreba si je prekonvertovat do neceho rozumnejsiho (utf-8)

  A písma jsou Unicode? Zobrazují tedy čárky a háčky?

  jasan, weby, maily a cokoliv dalsiho zobrazuje diakritiku spravne, takze fonty jsou unicode, i regional settings jdou nastavit na CR, takze nas format datumu casu atd…. jedine co zatim nejde je nastavit cestinu jako jazyk prostredi a neni ceska klavesnice, takze prakticky stejna situace jako s iPhonem 2G

celý text

Čtěte více.