Zavřít reklamu

iPod je součástí produktové nabídky společnosti Apple již od roku 2001, kdy vyšla jeho první generace. Přestože se zdaleka nejednalo o historicky první přenosný hudební přehrávač, způsobil na trhu v jistém směru revoluci a velmi rychle si získal oblibu mezi uživateli. S každou další generací svého přehrávače se Apple snažil přinést svým zákazníkům novinky a vylepšení. Výjimkou nebyla ani čtvrtá generace iPodu, která byla nově obohacena o praktické klikací kolečko.

„Ten nejlepší digitální hudební přehrávač se stal ještě lepším,“ chválil novinku Steve Jobs v době jejího vydání. Jak už to tak ale bývá, všichni jeho nadšení nesdíleli. Společnosti Apple se v době vydání iPodu čtvrté generace dařilo velmi dobře. iPody se skvěle prodávaly, špatně si nevedl ani iTunes Music Store, který v té době slavil překonání milníku 100 milionů prodaných skladeb.

Než iPod čtvrté generace spatřil oficiálně světlo světa, proslýchalo se, že novinka bude kompletně přepracovaná od hlavy až k patě. Mluvilo se například o barevné displeji, podpoře Bluetooth a Wi-Fi konektivity, zcela novém designu a až 60GB úložiště. Ve světle takovýchto očekávání se na jednu stranu nelze jistému zklamání ze strany uživatelů divit, jakkoli nám dnes může přijít bizarní, že by se někdo tak moc spoléhal na divoké spekulace.

Nejzásadnější novinkou u iPodu čtvrté generace bylo tedy klikací kolečko, které Apple představil u svého iPodu mini, vydaného v témže roce. Namísto fyzického skrolovacího kolečka, obklopeného oddělenými tlačítky s dalšími ovládacími funkcemi, Apple u nového iPodu  zavedl iPod Click Wheel, který byl plně dotykový a zcela splýval s povrchem iPodu. Kolečko ale nebylo jedinou novinkou. iPod čtvrté generace byl prvním „větším“ iPodem, který nabízel nabíjení prostřednictvím USB 2.0 konektoru. Apple u něj také zapracoval na lepší životnosti baterie, která na jedno nabití slibovala až dvanáct hodin provozu.

Zároveň se cupertinská společnost zvládla s novým iPodem dostat na snesitelnější ceny. Verze s 20GB úložištěm stála tehdy 299 dolarů, 40GB verze vyšla uživatele o sto dolarů dráž. Posléze Apple přišel také s limitovanými edicemi svého iPodu – v říjnu roku 2004 přišel například U2 iPod 4G, v září roku 2005 zase Harry Potter Edition, vybavená kultovními audioknihami J. K. Rowling.

iPod Silhoutte
Zdroj: Cult of Mac

.