Zavřít reklamu

Přelom ledna a února se nesl ve znamení nového snímku jOBS. Jablečný týden ale informuje také o nelegálním odemykání iPhonů, jednání mezi Applem a HBO a dalších zajímavostech z jablečného světa.

Ashton Kutcher zkusil Jobsovu ovocnou dietu a skončil v nemocnici (28. 1.)

Ashton Kutcher pojal svou roli Steva Jobse ve snímku jOBS velice svědomitě, což ho nakonec dostalo až na nemocniční lůžko. 34letý Kutcher si totiž naordinoval Jobsovu ovocnou dietu a pár dní před natáčením musel být hospitalizován. „Pokud praktikujete dietu, při které se živíte jen ovocem, může to vést k určitým problémům,“ vysvětloval na Sundance Film Festivalu, kde měl film jOBS premiéru, Kutcher. „Já skončil asi dva dny před začátkem natáčení v nemocnici. Měl jsem velké bolesti. Stav mé slinivky břišní byl úplně mimo normál, což bylo děsivé,“ přiznal Kutcher. Právě na rakovinu slinivky Jobs v roce 2011 zemřel.

Zdroj: Mashable.com

Wozniak odmítl spolupracovat na filmu jOBS po přečtení scénáře, přislíbil pomoc druhému filmu od Sony (28. 1.)

Na filmovém festivalu Sundance proběhla premiéra snímku jOBS, která se točí kolem Applu a jeho spoluzakladatelů Steva Jobse a Steva Wozniaka. Zatímco Steve Jobs k tvorbě nezávislého filmu nemohl ze zjevných důvodů nijak přispět, Wozniak tu možnost měl, ovšem poté, co si přečetl první verze scénáře, tak z možné spolupráce vycouval. Místo toho pomáhá s filmem od Sony Pictures, který bude rovněž o Stevu Jobsovi. „Byl jsem v začátcích kontaktován,“ prozradil pro The Verge Wozniak. „Četl jsem scénář, dokud jsem na to měl žaludek, protože to bylo špatné. Posléze mě kontaktovali také lidé ze Sony a nakonec jsem se rozhodl spolupracovat s nimi. Nemůžete dělat na dvou filmech a dostávat za to zaplaceno,“ uvedl Wozniak a prozradil, že se mu na scénáři snímku jOBS nelíbily například přítomné drogy, kdy měl dokonce Jobs Wozniakovi nabízet. Přitom Woz tvrdí, že k takové situaci nikdy nedošlo.

Steve Jobs a Steve Wozniak
Zdroj: TheVerge.com

App Store vydělal 3,5× více než Google Play (30. 1.)

Server App Annie zveřejnil prodejní výsledky obou hlavních digitálních distribučních kanálů pro mobilní aplikace – App Store a Google Play – za celý rok. Apple zaznamenal rekordní růst zejména v prosinci, kdy se prodeje zvýšily zhruba o třetinu oproti předchozímu měsíci. Android také zaznamenal velký nárůst, kde se v zimních měsících příjem zdvojnásobil oproti minulému čtvrtletí, přesto Google Play stále vydělává 3,5× méně než App Store navzdory násobně většímu podílu na trhu. Působí zde několik faktorů – jednak menší popularita placených aplikací, obecně nižší zájem o aplikace a také pirátství, které se u mnoha placených aplikací pohybuje kolem 90 %. Co se týče geografického rozložení, 60 % všech příjmů tvoří státy USA, Velké Británie, Japonska a Kanady. Nicméně velký růst zaznamenalo App Annie v Číně, kde je o Apple produkty stále větší zájem.

App Annie Index App Store Google Play
Zdroj: 9to5Mac.com

Chystá se jailbreak pro iOS 6. 1 (30. 1.)

Známí hackeři v komunitě kolem jailbreak, například MuscleNerd nebo pod2g aktuálně společně pracují na jailbreaku pro nejnovější iOS 6.1. Evasi0n, jak se bude jailbreak jmenovat, bude dostupný pro všechna aktuální zřízení, včetně iPhone 5 a iPad mini. Jailbreakovací nástroj je podle stránky projektu hotový zhruba z 85 % a bude dostupný pro Mac, Windows i Linux. Autoři údajně plánovali, že vydají finální verzi během dnešního vysílání Super Bowlu (finále nejvyšší ligy amerického fotbalu hrané v pátek 1. ledna, pozn. Redakce), tento termín však nestihli.

Zdroj: TUAW.com

Unlock telefonu je v USA od 26. ledna nelegální (31. 1.)

Ve Spojených státech je nově nelegální odemykání iPhonů. Neplést si však tento termín s „jailbreakováním“, protože odemykání není to stejné. Odemknutí iPhonu je proces, kdy „otevřete“ vaše zařízení pro všechny operátory. Pokud si totiž u některého z amerických operátorů koupíte iPhone za zvýhodněnou cenu, může být blokován právě na danou síť. Chcete-li ho používat u jiného operátora, pak máte buď smůlu, nebo byste museli iPhone tzv. odemknout. To už však je nyní u smartphonů koupených po 26. lednu 2013 v USA nelegální. Operátoři nadále mohou telefony odemykat, ale vedle nich už nikdo další. Jailbreak naopak zůstane díky výjimce z DMCA (Digital Millennium Copyright Act) minimálně do roku 2015 legálním.

Unlock iPhone illegal
Zdroj: MacBook-Club.com

iOS 6.1 si za první 4 dny stáhlo 25 % uživatelů (1. 2.)

Na základě dat Onswipe, vývojáře dotykových webových stránek, můžeme říci, že po čtyřech dnech se nový iOS 6.1 dostal už na čtvrtinu možných zařízení. Onswipe má širokou uživatelskou základnu, která čítá přes 13 milionů aktivních uživatelů, a 21 % z nich mělo iOS 6.1 nainstalovaný už během prvních dvou dnů. Za další dva dny číslo ještě o pět procentních bodů stouplo. Výkonný ředitel Onswipe Jason Baptiste míní, že tak rychlá adopce nové verze operačního systému je zapříčiněna jednoduchostí celého procesu aktualizace, který přinesl iOS 5.

Zdroj: MacRumors.com

Apple jedná s HBO o obsahu pro Apple TV (1. 2.)

Podle serveru Bloomberg Apple jedná se společností HBO o zařazení služby HBO Go do nabídky Apple TV, která by se připojila k ostatním službám, jako jsou Netflix nebo Hulu. Služba je aktuálně dostupná pro zařízení iOS, nicméně její přivedení přímo do Apple TV by byl další krok vstříc kompletního televizního řešení od Apple. V případě HBO by však služba byla částečně kontroverzní, na rozdíl od Hulu nebo Netflix totiž uživatel nemusí mít zvlášť předplacenou jinou službu od kabelové společnosti, vystačí si pouze s registrací. Přítomnost HBO by tak nebyl úplně odklon od klasické kabelové televize prostřednictvím streamování, spíš jen doplňkovou službou pro existující předplatitele.

HBO-GO
Zdroj: TheVerge.com

USA: Apple se stal poprvé v historii nejúspěšnějším výrobcem telefonů (1. 2)

Podle firmy Strategy Analytics, která se zabývá výzkumem na trhu spotřební elektroniky, se Apple poprvé v historii umístil na prvním místě jako nejúspěšnější prodejce telefonů v USA. Překonal tak Samsung, který se umisťoval každé čtvrtletí na první pozici po pět let. K tomuto výsledku Applu pomohl zejména enormní zájem o nejnovější iPhone 5, nicméně ani ostatní dva starší modely telefonů, které má Apple aktuálně v portfoliu, si nevedly špatně. Za poslední čtvrtletí prodal Apple 17,7 milionů iPhonů, zatímco Samsung prodal 16,8 milionů telefonů a třetí LG 4,7 milionů kusů. Za pozornost stojí fakt, že k dosažení prvního místa Applu stačily pouze tři modely telefonů, zatímco ostatní společnosti jich nabízejí několik desítek. Výsledky se totiž netýkají jen smartphonů, ale všech telefonů.

Prodej telefonů USA Q4 2012 Apple

Další události z tohoto týdne:

[related-posts]

Autoři: Ondřej Hozman, Michal Žďánský

Odborný Apple magazín zaměřený na návody, recenze, novinky a názory, týkající se společnosti Apple a jejich produktů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Zdravim, jen co se tyce HBO GO, ja ho mam pres spolecnost AIM a placeny extra je, tak nevim jak je mysleno, ze to nestoji nic navic. Platim 79,- mesicne za HBO GO nad ramec co platim HBO.

celý text

Čtěte více.