Zavřít reklamu

Nejvýznamnější události v našem dnešním přehledu je bezesporu výročí narození Steva Jobse. Přestože by se mohlo zdát, že toho o spoluzakladateli Applu bylo již řečeno více než dost, jeho narození se rozhodně sluší připomenout. S Jobsem bude nepřímo souviset také druhý příspěvek našeho dnešního přehledu – dohoda o spolupráci společností Pixar a Disney.

Narodil se Steve Jobs (1955)

24. února roku 1955 se narodil spoluzakladatel a bývalý ředitel Applu Steve Jobs. Jobs vyrůstal se svými adoptivními rodiči, v roce 1976 spolu se Stevem Wozniakem založil společnost Apple, z jejíž dílny zanedlouho vzešel počítač Apple I. V Applu Jobs působil až do roku 1985, poté dočasně odešel, a založil vlastní společnost NeXT. Do Applu se Jobs vrátil ve druhé polovině devadesátých let, kdy se firma pohybovala na pokraji krachu. Situace v Applu se díky Jobsovi začala postupně zlepšovat, a firma světu představila ikonické produkty, jako třeba iMac G3, iBook, MacBook, a o něco později také iPhone, iPad, nebo služby jako iTunes či App Store. Steve Jobs zemřel na následky rakoviny slinivky v roce 2011.

Pixar a Disney (1997)

24. února roku 1997 uzavřely společnosti Pixar Animation Studios a Walt Disney vzájemnou desetiletou dohodu o pěti filmech. Partnerství se týkalo nejenom filmů, ale také dalších souvisejících produktů, jako byly videokazety, upomínkové předměty nebo třeba sequely snímků, zahrnutých v dohodě. Disney také v dohodě souhlasil s nákupem jednoho milionu akcií společnosti Pixar po patnácti dolarech, a zavázal se též k tomu, že se bude podílet na financování produkce pixarovských filmů. Z obou firem se uzavřením dohody také stali plnohodnotní partneři v tvorbě, distribuci a marketingu.

.