Zavřít reklamu

iPad má v současné době většina z nás zafixovaný jako úspěšný a skvěle fungující tablet z produkce Applu. V době, kdy ho Steve Jobs slavnostně představoval světu, byla ale jeho budoucnost značně nejistá. Řada lidí úspěch jablečného tabletu zpochybňovala, vysmívala se mu a kvůli názvu ho přirovnávala k dámské hygienické pomůcce. Pochyby ale trvaly jen krátce – iPad si rychle získal srdce odborníků i veřejnosti.

„Na poslední desce, která sklidila tak velký ohlas, stála nějaká přikázání,“ nebál se tehdy biblického přirovnání Wall Street Journal. iPad se záhy stal nejrychleji prodávaným Apple produktem vůbec. Přestože byl vydán až poté, co na svět přišel první iPhone, z hlediska výzkumu a vývoje smartphone předběhl. Prototyp iPadu pochází z roku 2004, kdy se Apple snažil zdokonalit svou multitouch technologii, která si nakonec svou premiéru odehrála u prvního iPhonu.

Steva Jobse lákaly tablety už dlouho. Zamlouvaly se mu zejména pro svou jednoduchost, kterou Jobs u iPadu ve spolupráci s Jonym Ivem dotáhl téměř k dokonalosti. Prvotní inspiraci pro budoucí tablet od Applu Jobs spatřil v zařízení s názvem Dynabook. Jednalo se o futuristický koncept, který v roce 1968 navrhl inženýr ze společnosti Xerox PARC Alan Kay, který jistou dobu pracoval i u Applu.

Na první pohled to ale nevypadalo, že by měl Jobs v tomto směru jakékoliv záměry. „Nemáme v plánu vyrobit žádný tablet,“ prohlásil rezolutně v rozhovoru s Waltem Mossbergem v roce 2003. „Vypadá to, že lidé chtějí klávesnice. Tablety se líbí bohatým chlapíkům se spoustou dalších počítačů a jiných zařízení,“ dodal. Dojem, že Jobs tabletům nefandí, byl posílen také faktem, že jedním z prvních kroků, které po svém návratu do Applu v druhé polovině devadesátých let udělal, bylo postavení Newton MessagePadu mimo hru. Skutečnost ale byla zcela jiná.

Zrod iPadu

V březnu roku 2004 si Apple podal patentovou žádost pro „elektrické zařízení“ připomínající pozdější iPad. Jediný rozdíl spočíval v tom, že zařízení zobrazené v žádosti mělo menší displej. Jako vynálezci patentovaného zařízení byli uvedeni Steve Jobs a Jony Ive.

Nedlouho před tím, než iPad spatřil konečně světlo světa, byla ale ve hře ještě jedna varianta – v roce 2008 vedení Applu krátce zvažovalo možnost výroby netbooků. Tuto myšlenku ale smetl ze stolu samotný Jobs, pro kterého netbooky představovaly nepříliš kvalitní, laciný hardware. Jony Ive v rámci debaty poukázal na to, že tablet by za podobnou cenu mohl představovat high-endové mobilní zařízení.

Premiéra

Nedlouho poté, co padlo definitivní rozhodnutí, si Apple začal pohrávat hned s několika prototypy iPadu. Ve firmě vzniklo několik různých konceptů, z nichž jeden byl dokonce opatřen plastovými madly. Apple postupně vyzkoušel dvacet různých velikostí a vedení firmy záhy došlo k závěru, že cílem je jakási forma iPodu touch s větším displejem. „Je mnohem osobnější než laptop,“ prohlásil Jobs o iPadu při jeho představení 27. ledna roku 2010.

První iPad měl rozměry 243 x 190 x 13 mm a vážil 680g (Wi-Fi varianta) nebo 730g (Wi-Fi + Cellular). Jeho 9,7palcový displej měl rozlišení 1024 x 768p. Uživatelé měli na výběr z 16, 32 a 64GB úložiště. První iPad byl opatřen multitouch displejem, senzory přiblížení a okolního světla, tříosým akcelerometrem nebo třeba digitálním kompasem. Předobjednávky začal Apple přijímat 12. března, Wi-Fi model se začal prodávat 3. dubna, koncem dubna se na pulty obchodů dostala i 3G verze prvního iPadu.

20091015_zaf_c99_002.jpg
.