Zavřít reklamu

Je tu první týden roku 2015, v němž se po Vánocích opět rozbíhá dění ve světě Applu. Níže jsme vybrali ty nejzajímavější zprávy, jež se udály za poslední dva týdny. Znovu se například otevřel online obchod v Rusku a Steve Wozniak je na dobré cestě stát se australským občanem.

Steve Wozniak by se mohl stát australským občanem (22. 12.)

Spoluzakladetel Applu Steve Wozniak se poslední dobou často nachází v Austrálii, konkrétně v Sydney, kde přednáší na University of Technology. Wozniak si to u protinožců velmi oblíbil a chystá si zde pořídit dům. Minulý víkend dostal jako „význačná osoba“ povolení k trvalému pobytu. Tento pojem je zeměmi často používán pro známé osobnosti a urychluje proces získání statusu obyvatele vynecháním různých komplikovaných formalit.

Wozniakův syn již obyvatelem Austrálie je, oženil se totiž s Australankou. Možná i proto by Wozniak rád v Austrálii strávil zbytek svého života, jak se nechal slyšet: „Chci být významnou součástí této země a jednoho dne bych rád řekl, že jsem žil a zemřel v Austrálii.“

Zdroj: ArsTechnica

Apple musel kvůli rublu výrazně zdražit ceny v Rusku (22. 12.)

Po týdnu nepřístupnosti Apple těsně před Štědrým dnem opět otevřel svůj Apple Online Store v Rusku. Kalifornská společnost čekala na stabilizaci ruského rublu, aby mohla určit nové ceny svých produktů. Ceny nepřekvapivě vzrostly, například u 16GB iPhonu 6 o celých 35 procent a to na 53 990 rublů, což je přibližně 21 200 korun. Tato změna cen je už druhá, kterou musel Apple v prosinci podstoupit kvůli výkyvům rublu.

Zdroj: AppleInsider

Patentové konsorcium Rockstar prodalo zbytek svých patentů (23. 12.)

Sanfranciská patentová společnost RPX oznámila, že nakoupila přes čtyři tisíce telekomunikačních patentů od konsorcia Rockstar, které je vedeno hlavně Applem. Rockstar patenty koupilo od zkrachovalé firmy Nortel Networks a zaplatilo za ně 4,5 miliardy dolarů. Mnoho z patentů si společnosti jako Apple, Blackberry, Microsoft nebo Sony, ze kterých se Rockstar skládá, rozdaly mezi sebe. Zbytek se po několika neúspěších s licencováním rozhodly prodat právě společnosti RPX za 900 milionů dolarů.

RPX se chystá patenty licencovat svému konsorciu, do kterého patří například Google nebo počítačová Cisco Systems. License na patenty budou zároveň ponechány i konsorciu Rockstar. Výsledkem by tak mělo být licencování většiny patentů napříč celým spektrem společností a omezení četných patentových sporů.

Zdroj: MacRumors

Safír pro iPhony by mohl vyrábět Foxconn (24. 12.)

Přestože čínský Foxconn nemá s výrobou safíru žádné zkušenosti, velké množství nakoupených patentů potvrzuje, že opravdu zájem o práci se safírem má. Velkou překážkou pro Apple ovšem zůstává značný kapitál, který by musel investovat, aby mohly být displeje budoucích produktů kryty safírem. O počáteční kapitál by se ovšem mohl Apple podělit právě s Foxconnem. Žádné informace nebyly oficiálně potvrzeny samotným Applem, ovšem pokud by společnost chtěla zařízení se safírovými displeji představit již tento rok, musí budovy a zařízení potřebná pro výrobu zajistit nejpozději do jara. Na paty mu přitom šlape čínská Xiaomi, která chce údajně safírové smartphony představit ještě dříve než Apple.

Zdroj: Cult Of Mac

Přes polovinu nových aktivovaných zařízení o Vánocích bylo od Applu (29. 12.)

Společnost Flurry monitorovala týden před 25. prosincem stahování 600 tisíců aplikací a uvedla, že polovina nově aktivovaných mobilních zařízení bylo od Applu. Daleko za Applem s 18 procenty se umístil Samsung, ještě níže se umístila Nokia, Sony a podíl 1,5 procenta získalo LG. Například popularita HTC a Xiaomi nedosáhla ani jednoho procenta, což se dá ovšem spojit s jejich oblíbenosti na asijském trhu, kde nejsou Vánoce hlavní „dárkovou“ sezónou.

Flurry také poznamenalo, že největší skok zaznamenaly phablety, a to díky iPhonu 6 Plus. Větší popularita phabletů se odrazila na podílu velkých tabletů, který klesl o 6 procent, méně pak na prodeji menších tabletů. Dominantními pak zůstávají středně velké telefony, jako je iPhone 6.

Zdroj: MacRumors

Apple jedná, aby mohl službu Pay ve Velké Británii spustit co nejdříve (29. 12.)

Apple by rád spustil svoji službu Apple Pay ve Velké Británii v první polovině tohoto roku. Domluvy s tamějšími bankami jsou ovšem složité a alespoň jedna z největších z nich se prý dohodě s Applem stále zdráhá. Banky sdílejí osobní a finanční informace svých zákazníků s Applem velmi nerady a některé se dokonce obávají, že by tyto informace mohl Apple využít k proražení do bankovnictví.

Apple Pay je zatím spuštěno pouze ve Spojených státech, ovšem nabídky pracovních pozic naznačují, že se Apple chystá tento rok se svým platebním systémem expandovat do Evropy a Číny. Celosvětové spuštění ovšem nelimituje samotná technologie, ale složité dohody s jednotlivými bankami a poskytovateli platebních karet.

Zdroj: AppleInsider

Týden v kostce

Uplynulý týden, ten první v novém roce, toho ještě příliš nového přinést nestihl. Nicméně na Jablíčkáři jsme se v něm mimo jiné ohlédli za tím, jak si vedl v roce 2014 Apple. Přečtěte si souhrn událostí, náhled na nové produkty i novou pozici lídra.

Apple roku 2014 – to nejdůležitější, co letošek přinesl

Apple roku 2014 – rychlejší tempo, více problémů

Apple roku 2014 – nový druh lídra

.