Zavřít reklamu

V posledních týdnech roku 2015 se znovu řešil patentový spor mezi Applem a Samsungem, o Vánocích se nejvíce prodávaly iPhony a nepřestalo se spekulovat o nové generaci jablečných telefonů…

Macy z let 2008 a 2009 jsou již „zastaralé“ (22. 12.)

Apple přidal nová zařízení na svůj seznam vintage a zastaralých produktů, který označuje výrobky, jejichž podpora Applu je značně omezená nebo je Apple nepodporuje vůbec. Jako vintage Apple hodnotí zařízení, která se nevyrábí více než pět let a méně než sedm let a v některých regionech je stále možné je opravit. Zastaralé produkty se pak nevyrábí již déle než sedm let. iMacy, MacBooky a Macy Pro z roku 2009 se tak dostaly na seznam vintage v USA a Turecku, v ostatních částech světa jsou ovšem zastaralé. MacBooky, obrazovky Apple Cinema Display a Time Capsule z roku 2008 jsou označeny jako zastaralé celosvětově, stejně tak je i první generace 32GB iPodu Touch.

Zdroj: MacRumors, AppleInsider

Apple po Samsungu žádá v rámci odškodnění dalších 179 milionů dolarů (24. 12.)

Jen tři týdny poté, co se Samsung konečně přiklonil k zaplacení 548 milionů dolarů za porušení designových a technologických patentů Applu, se kalifornská společnost rozhodla zažalovat Samsung o dalších 179 milionů dolarů za doplňkové škody a milion dolarů za úroky. Doplňkové škody se týkají pokračujícího porušování rozhodnutí soudu ze srpna 2012 a jsou vyčísleny na základě prodeje Samsungu Galaxy SII, který jihokorejská společnost prodávala až do následujícího jara. Pokud se Applu dostane celá částka, obdrží od Samsungu dohromady necelých 750 milionů dolarů, tedy jen zlomek výdělků Samsungu na jeho okopírovaných telefonech.

Zdroj: AppleInsider

O Vánocích byla polovina nových aktivovaných zařízeních Applu (28. 12.)

Podle zveřejněných statistik analytické firmy Flurry byl Apple opět ve vedení v nově aktivovaných zařízení přes vánoční svátky. 49,1 procenta aktivovaných zařízení ve Spojených státech bylo právě od Applu, což je o 2,2 procentního bodu méně než minulý rok po uvedení větších iPhonů 6, ale stále značně před podílem Samsungu s 19,8 procenty. Zmíněný propad o dva procentní body se pak objevil právě v aktivacích zařízení jihokorejské společnosti.

Na dalších místech se nachází Nokia, LG a Xiaomi s podíly rovny nebo menšími než 2 procenta.

Větší ze dvou iPhonů, iPhone 6s Plus, tento rok aktivovalo 12 procent nových vlastníků produktů od Applu, což se podepsalo na aktivacích menšího iPhonu 6s. Zajímavostí je, že minulý rok největší iPhone snížil zájem o tablety, na rozdíl od letošního sníženého zájmu o menší smartphony. I přesto ale iPhony 6 a 6s zabraly 65 procent nových aktivací zařízení Applu, tablety pak 14 procent, s méně než jedním procentem reprezentovaným gigantickým iPadem Pro.

Zdroj: MacRumors

Nový šéf hardwaru Applu Johny Srouji dostal v akciích téměř 10 milionů dolarů (29. 12.)

Johny Srouji se na pozici šéfa hardwaru dostal teprve před několika týdny, již v říjnu ale od Applu dostal 90 270 kusů akcií, což je při nynější ceně 107 dolarů za jednu hodno téměř 10 milionů dolarů. Dohromady nyní Srouji vlastní akcie Applu v hodnotě 34 milionů dolarů. Nové akcie budou Sroujiovi vypláceny v půlročních intervalech až do října 2019. Apple často své zaměstnance odměňuje právě tímto způsobem – Tim Cook dostal ku příkladu v srpnu 560 tisíc kusů akcií, po nástupu do firmy jich Angela Ahrendtsová dostala 113 tisíc. Srouji je v Applu už od roku 2008 a má zásadní podíl na vývoji čipů řady A.

Zdroj: MacRumors

iPhone 6C má mít větší baterii než iPhone 5S, iPhone 7 má být voděodolný (29. 12.)

Podle čínské webové stránky MyDrivers bude mít údajný iPhone 6C větší baterii než iPhone 5S, ovšem možná jen o pár desítek mAh. Podle zaměstnanců Foxconnu bude 4palcový iPhone 6C disponovat čipem A9, 2GB RAM, Touch ID a stejným krycím sklem, jako má iPhone 6. Na výrobě by se mělo začít pracovat již tento měsíc, ohlášení by pak mělo proběhnout v březnu a na pulty by se mohl menší iPhone dostat již v dubnu.

Novinek jsme se dočkali i o iPhonu 7, ten by totiž mohl pokračovat v trendu iPhonů 6 a 6s, u kterých mohli zákazníci pozorovat zvýšenou voděodolnost, a stát se prvním iPhonem, který je zcela voděodolný. Mluví se také o použití nového materiálu, který by Applu umožnil umístit anténu telefonu na skryté místo, a iPhony by se tak mohli zbavit mnohými kritizovaných pruhů. Od iPhonu 7 se čeká změna designu a jednou z ní by mohl být také sjednocený Lightning port, do kterého by se zapojovala jak nabíječka, tak sluchátka.

Zdroj: MacRumors (2)

V Německu lehce zdražily iPhony a iPady, kvůli autorským poplatkům (1. 1.)

Apple na Nový rok mírně zvedl ceny iPhonů a iPadů v Německu, a to kvůli novým poplatkům za soukromé kopírování, na kterých se dohodlo německé obchodní sdružení Bitkom. iPhony 6s, 6s Plus a 5s se zdražily o 5 eur, iPady Air 2, Air, Mini 4, Mini 2 a Pro o 8 eur. Jelikož je Apple členem Bitkomu, nemusel ceny zvednout 6,25 eura u telefonů a 8,75 eura u tabletů, jako tomu bylo u nečlenů. Německo nyní umožňuje spotřebitelům vytvářet si soukromé kopie skladeb a dalších nahrávatelných médií a ukládat je právě na zařízeních jako iPhone nebo iPad.

Zdroj: MacRumors

Týden v kostce

V prosinci dostali uživatele Applu dva dárky – na Apple Music se objevily nejen legendární The Beatles, ale také záznam největšího koncertu Taylor Swift, který zpěvačka exkluzivně vydala pro službu Applu. Tim Cook si postěžoval na daňový systém, který je podle něj vytvořen pro průmyslový věk, a ne digitální, a Apple jako společnost se také ohradila vůči sledovacímu zákonu Velké Británie, který prý ohrožuje bezpečnost osobních dat.

Hlavní fotograf Bílého domu se pochlubil povedenými fotografiemi vyfocenými fotoaparátem iPhonu. Stejný fotoaparát, jako používají všichni uživatelé iPhonu, 200 součástek a pracuje na něm 800 lidí. Apple také urovnal spory s Ericssonem, bude mu platit část výdělku z iPhonu, a do svých řad přibral uznávanou osobnost v marketingové branži – Tora Myhrena.

.