Zavřít reklamu

Již dlouho nezahalovalo keynote Apple tolik tajemství. Kalifornská společnost se dnes v 19 hodin našeho času chystá odhalit svá esa, jež zatím výkonný ředitel Tim Cook úspěšně ukrývá v rukávu. Data posbíraná z posledních konferencí Applu nám však mohou alespoň napovědět, jak bude velkolepá show ve Flint Center vypadat.

Dan Frommer z Quartz pečlivě prošel několik posledních keynotů a nasbíraná data poskládal do infografik, z nichž můžeme vyčíst, kdo nám nové produkty představí a kdy zhruba se jich můžeme dočkat. Právě již prezentace nových zařízení je pro Apple a jeho celkovou strategii klíčová. Za Steva Jobse šlo často o one man show, ale ani pod vedením Tima Cooka se diváci v sálech nenudí. Data sesbíraná Danem Frommerem pochází z více než desítky prezentací.

Od devátého ledna 2007, kdy Steve Jobs představil první iPhone, proběhlo na třicet eventů, z toho jich 27 Apple archivuje ve speciálním podcastu v iTunes Store. Průměrně jsou tyto události 88 minut dlouhé a základní podoba je vždy stejná: minimalistická prezentace, klíčoví muži společnosti na pódiu, představování nových produktů a videoprezentace jich či jejich výroby.

Ten nejvytíženější

Když Apple vedl Steve Jobs, bylo o průběhu keynote prakticky jasno. Spoluzakladatel společnosti se v keynotech doslova vyžíval a jeho umění prodat jakýkoliv produkt bez sebemenšího zaváhání dokázalo nejednou strhnout i toho nejváhavějšího zákazníka.

Během své zřejmě nejpamátnější keynote, té již zmíněné z roku 2007, na pódiu strávil přes hodinu a půl. Tehdy před plátno nepustil prakticky nikoho jiného. Až postupem času začal Jobs dávat více času svým kolegům, pozornost dychtivých diváků poutal šéf marketingu Phil Schiller a často vystupoval také Scott Forstall, velký Jobsův oblíbenec, který se však musel po nástupu Tima Cooka z Applu poroučet.

Velkou roli ve vystupování Steva Jobse hrál také jeho zdravotní stav. Byl to právě Phil Schiller, jenž v době šéfovy absence zaskakoval, a Jobsův čas na pódiu se tenčil, pokud byl vůbec před publikum v posledních letech svého života schopen vystoupit.

To jeho nástupce, Jobsem vyvolený Tim Cook je z jiného soudku. Tichý introvert, který se se září reflektorů nepotýká tak dobře. Proto nynější šéf Applu volí jiný přístup – na keynotech se proměňuje do role jakéhosi konferenciéra, který provází celým programem, ale zásadní oznámení nechává na svých kolezích. Hardwarové novinky obvykle představuje Phil Schiller a v poslední době zářil především Craig Federighi. Ten na letošním WWDC při předvádění OS X Yosemite a iOS 8 hýřil sebevědomím i vtipem.

Byť by dnešní keynote neměla být primárně o softwaru, můžeme i tentokrát přítomnost Craiga Federighiho očekávat. Apple by byl sám proti sobě, kdyby nechal tak vynikajícího prezentéra sedět v první řadě.

Co se týče Tima Cooka, na pódiu obvykle stráví jen necelých 20 minut. V úvodu vždy nezapomene připomenout úspěchy Applu, zavtipkuje a popíchne konkurenci, během keynote pak ještě několikrát krátkým proslovem zajistí kontinuitu „vysílání“ a na závěr uvede, že „to, co jste právě viděli, dokáže jen Apple“.

Ten nejvtipnější

Jedná se sice o seriózní vesměs novinářské či vývojářské události, kde Apple představuje své novinky, ale bez občasného vtipu by se jednalo o nudnou hodinku či dvě. Již zmíněný Craig Federighi se vyprofiloval nejen jako vynikající a charismatický řečník, ale zároveň jako velký vtipálek.

Během poslední prezentace, která proběhla na červnové vývojářské konferenci a trvala dlouhých 117 minut, vypuklo přes 5000 přítomných v smích více než padesátkrát, potlesk si pak Apple svými kousky zasloužil téměř stokrát. Důležité je, že smích není vždy jen z rýpání do konkurence, ale činovníci Applu si umí dělat srandu i sami ze sebe a ze svých kolegů.

To během WWDC 2014 opět několikrát předvedl Craig Federighi, za jehož 75 minut na pódiu ho Tim Cook později nazval Supermanem. Zároveň si šéf softwaru zasloužil za posledních šest akcí dvojnásobný počet výbuchů smíchu (v tomto případě pozitivních) než Tim Cook i Phil Schiller.

Čas odhalení

Apple pochopitelně nejde vždy hned k věci, rozumějme k těm nejzásadnějším novinkám. Jak již bylo zmíněno, Tim Cook tradičně zahájí keynote obvyklou rekapitulací a připomenutím posledních úspěchů společnosti a na nový iPhone či iPad se čeká desítky minut. Nejdéle čekali diváci na iPhone 3GS, ten Phil Schiller představil až po dlouhých 102 minutách. Naopak velice rychle přešel Apple k věci před dvěma lety, kdy se Schiller dostal na pódium ani ne za čtvrt hodinu.

Pochopitelně že podle těchto dat nemůžeme říci, kdy se dnes večer dočkáme iPhonu 6 nebo kdy by měl Apple představit tolik očekávané nositelné zařízení, ale můžeme alespoň vysledovat trend, že se Apple dostával k nejočekávanějším novinkám vždy častěji. Průměrně nový iPhone představil za 45 minut po zahájení keynote, v poslední třech letech to ale bylo vždy dříve.

Nyní se navíc nečeká pouze na nový iPhone. S velkou pravděpodobností uvede Apple hned dva nové telefony, navíc ještě větší pozornost by patrně měla být kladena na wearable produkt typu iWatch. A pokud se vyplní také spekulace o mobilním platebním systému, jistě mu Apple bude věnovat značný čas, aby zákazníky se svou novou službou detailně seznámil. Můžeme tedy klidně očekávat opět dlouhou dvouhodinovou keynote, ovšem tentokrát s minimální „výplňovou částí Tima Cooka“ a maximálním soustředěním na nové produkty v podání patrně Phila Schillera a Craiga Federighiho.

Opět ale musíme připomenout, že jestli někdo umí dokonale překvapit a vykročit ze zaběhnutých kolejí, je to Apple. Proto nasbíraná data z posledních let nemusí nic znamenat. Dokonce někteří mluví o tom, že by se mohl na pódiu při představení iWatch objevit ve formě velkolepého comebacku Bob Mansfield, někdejší šéf jablečného hardwaru, jenž se před dvěma lety přesunul přímo pod direktivu Tima Cooka, aby pracoval na budoucích projektech.

Zdroj: QZ
.