Zavřít reklamu

Co se týče restartování mobilního telefonu, tak jste se s různými vtípky mohli setkat především na účet operačního systému Android. Uživatelé jablečných telefonů si často „androiďáky“ dobírají za to, že se tato zařízení často sekají, a že mají špatnou správu operační paměti. Jednu dobu se dokonce na telefonech od Samsungu zobrazovala notifikace, která uživatelům radila, aby své zařízení čas od času restartovali, aby vše běželo bez problémů. iPhone tedy většina z nás restartuje pouze v případě, že se objeví nějaký problém v podobě zamrznutí, anebo pádu aplikace. Restart dokáže tyto problémy jednoduše vyřešit, a to bez nutnosti odborného zásahu.

Pravdou každopádně je, že byste čas od času měli iPhone restartovat i bez nějakého většího důvodu. Osobně jsem až donedávna nechával iPhone zapnutý po dobu několika dlouhých týdnů či měsíců, jelikož jsem si byl vědomý toho, že iOS dokáže opravdu dobře spravovat operační paměť. Když jsem začal pociťovat nějaké problémy, které se týkaly všeobecného výkonu zařízení, tak jsem jej tak jako tak nerestartoval – mám přece iPhone, který se jako Android restartovat nemusí. V poslední době však provádím restart iPhonu pokaždé, když zpozoruji, že je o něco pomalejší než obvykle. Po restartu se totiž jablečný telefon na dlouhou dobu stane rychlejším, což lze poznat při všeobecném pohybu v systému, při načítání aplikací, anebo v animacích. Po restartu totiž dochází k vymazání cache a vymazání operační paměti.

android vs ios
Zdroj: Pixabay

Na druhou stranu, restartování iPhonu nemá extra velký vliv na výdrž baterie. Samozřejmě je chvíli po restartu výdrž o něco lepší, jakmile však spustíte pár prvních aplikací, tak se vracíte ke staré písničce. Jestliže máte pocit, že nějaká aplikace výrazně ždímá baterii, tak stačí přejít do Nastavení -> Baterie, kde si níže spotřebu baterie můžete prohlédnout. Pro zvýšení výdrže baterie dále můžete provést deaktivaci automatických aktualizací na pozadí a polohových služeb pro aplikace, které tyto funkce úplně nepotřebují. Automatickou aktualizaci na pozadí lze deaktivovat v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace na pozadí, polohové služby pak deaktivujete v Nastavení -> Soukromí -> Polohové služby.

Zkontrolujte si spotřebu baterie:

Deaktivujte aktualizaci aplikací na pozadí:

Deaktivujte polohové služby:

Jak často byste tedy měli restartovat svůj iPhone? Všeobecně dejte primárně na svůj pocit. Jestliže se vám zdá, že jablečný telefon běží o něco pomaleji než je ve zvyku, popřípadě pokud se potýkáte s byť jen sebemenšími výkonnostními problémy, tak proveďte restart. Všeobecně bych vám poté doporučil, abyste iPhone pro správné fungování restartovali alespoň jedenkrát do týdne. Restart lze provést jednoduše vypnutím a opětovným zapnutím, popřípadě stačí přejít do Nastavení -> Obecné, kde sjeďte dolů a klepněte na Vypnout. Poté už jen stačí, abyste přejeli prstem po posuvníku.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Panebože co je tohle za článek. Cache (mezipaměť) slouží především ke zrychlení, tzn., že pokud restartujete mobil a vymažete cache, iphone bude pomalejší při zapínání aplikací, než byl předtím, tedy rozhodně bych nedoporučoval iphone restartovat, dokud se neobjeví nějaký problém.

  To, co píšete je pravda, avšak po několika měsících používání se cache zanese daty, která už nejsou pro chod aplikace potřeba. Když ji vymažete, tak si aplikace po prvním otevření potřebná data zpět uloží, ale například zbytečné náhledy starých fotografií už ne.

  Zrovna dnes jsem telefon restartovat musel, AirPlay se totálně zbláznilo. Nešlo změnit cíl, sluchátka hrála i po vyjmutí z ucha… Po restartu vše zase ok.

  Mám to podobně. Jakmile se mne třeba nepřipojí AirPods, ani manuálně a nebo párování se sluchátky trvá dlouho, tak iPhone restartuji a je hned po problému.

  Souhlasím s Ondrou – z autora mluví postižení z jiných systémů a doporučovat veřejně uživatelům iPhonů je absolutní nesmysl a gól do vlastní branky. I když vlastně ne, autor nemá vlastní branku a kope tedy kamkoliv. Nevzpomínám si za poslední roky, že bych iPhone restartoval a ani tu potřebu necítím, s výjimkou aktualizací iOS. Na řešení případných problémů existují řešení přímo těch problémů a není kvůli tomu potřeba restartovat přístroj.
  Ať už si kdokoliv myslí, že pravda je někde uprostřed, tak rozhodně je zhovadilost vnucovat tady uživatelům iPhonů představu, že iPhone je potřeba jednou za čas restartovat. Tohle prostě potřeba vůbec není.

  Již několik let využívám iOS a další jablečné operační systémy. Dovolím si s vámi nesouhlasit, každopádně pokud váš iPhone restartovat nemusíte, tak máte asi štěstí. Já využívám nespočet různých aplikací a čas od času se objeví situace, kdy mi nic jiného než restart nezbývá. Pokud vy využíváte pár aplikací, tak je jasné, že pravidelný restart u vás potřebný nebude. Já jsem se zařízení neučil restartovat, včetně Macu, každý týden. Nerozumím tak nějak tomu gólu do vlastní branky, Apple mám samozřejmě rád, ale snažím se být objektivní a nedělám z této společnosti nějakého boha.

  Tak ja treba musim restartovat jen z jedineho duvodu v posledni dobe. Rekneme mozna pul roku mam problem s WhatsUpem. Otevru jej a za chvilku me to z nej vykopne. Aplikace spadne a vyhodi me to na plochu. Kdyz toto nastane, tak je reatart telefonu jedina moznost, jak se do WhatsUpu dostat. Mam iPhone Xs. A jinak jsem uzivatelem iphonu pd 3Gs a potreba restartu spise stoupa, nez by klesala. Obcas se mi jeste neotevre cocka fotoaparatu, to restart teda neresi. A obcas dochazi j zaseku klavesnice.. ale to uz se delsi dobu nestalo, tak to asi vyresil nejaky update.

  Tak pokud mate iPhone6 tak restarty Vam stejne nemuzou a cokoliv od verze X se restartovat nemusi resp. nejake zpomaleni ani rychlost nepoznate.

  Tchyni jsem před mnoha lety koupit iPad mini 2 a ten se restartuje jen při aktualizacích systému automaticky. Kromě jednoho zaplnění úlożiště v důsledku chyby v pošťákovi to ručně nebylo potřeba nikdy.
  Naproti tomu androidy musím kvůli tuhnutí BT restartovat aspoň jednou měsíčně a občas i 5x denně.
  Jak mi přístup Applu k mnoha věcem a jeho obchodní politika vadí, lepší reklamu než Google a jeho „produkty“ jim nikdy nikdo nevymyslí.

  To bude asi tím jaký android používáš… já třeba restartuji jen automaticky po aktualizaci OS stejně jako u ios. Jinak jsem android zařízení (tablet i telefon) nemusel restartovat už pár let (současné i předchůdce)…

  Mám xiaomi pocophone f1, který používám cca dva a půl roku a reálně dělám reset tak jednou za měsíc. Nějak si neumím představit, že by ios který se chlubí odlaněností, potřeboval reset častěji jak tento můj dědeček :D

celý text

Čtěte více.