Zavřít reklamu

Apple se snaží, aby baterie v iPhonu měla co možná nejdelší životnost, a proto do iOS 13 zakomponoval novou funkci, která má zamezit její rychlé degradaci. Novinka nese název Optimalizované nabíjení baterie a má za úkol naučit se vaše návyky při nabíjení iPhonu a přizpůsobit tomu proces tak, aby baterie zbytečně nestárla. Její fungování je ale podmíněno několika faktory.

iPhone je – stejně jako drtivá většina mobilních zařízení – vybaven lithium-iontovou baterií, která má několik pozitiv, ale také negativ. Mezi nevýhody patří především degradace s přibývajícím počtem nabíjecích cyklů a také tím, jakým způsobem ji uživatel nabíjí. Postupem času jak baterie degraduje, se snižuje i její maximální kapacita, což má pochopitelně vliv na celkovou výdrž iPhonu. Ve výsledku nemusí být baterie schopná dodat procesoru při zátěži dostatek energie, což bývá příčinou restartování iPhonu a následnému omezení výkonu.

Aby k uvedené situaci docházelo co možná nejméně, přidal Apple do iOS 13 novou funkci, která má optimalizovat proces nabíjení iPhonů. Funkce je defaultně aktivovaná hned po aktualizaci na iOS 13, její stav si nicméně můžete zkontrolovat v Nastavení –> Baterie –> Kondice baterie, položka Optimalizované nabíjení baterie.

iOS 13 optimalizovane nabijeni baterie

Jak funguje chytré nabíjení v iOS 13

S optimalizovaným nabíjením bude systém pozorovat, kdy a jak dlouho iPhone zpravidla nabíjíte. Za pomoci strojového učení následně přizpůsobí proces tak, aby se baterie nenabila na více než 80 % do doby, než budete telefon potřebovat, respektive než ho odpojíte z nabíječky.

Funkce je ideální zejména pro ty, kteří svůj iPhone nabíjí přes noc. Telefon se během prvních hodin nabije na 80 %, zbylých 20 % se ale začne nabíjet až hodinu před tím, než vstanete. Díky tomu tak bude baterie udržována po většinu času nabíjení na ideální kapacitě, aby nedocházelo k její rychlé degradaci. Současný způsob, kdy se kapacita několik hodin drží na 100 %, totiž není pro baterii z dlouhodobého hlediska nejvhodnější.

optimalizovane nabijeni baterie graf

Jak poznám, že je optimalizované nabíjení aktivní

I když máte funkci v Nastavení zapnutou, ještě to neznamená, že je chytré nabíjení aktivní. Systém totiž nejprve potřebuje nasbírat potřebná data, aby mohl nabíjení iPhonu optimalizovat. To vyžaduje, aby uživatel nabíjel svůj iPhone pravidelně ve stejnou dobu(například od 23:00 do 7:00 následujícího dne), a to po dobu několika týdnů (přibližně 1-2 měsíce). Jestliže bude nabíjení probíhat nepravidelně, systém se nikdy daný rozvrh nenaučí a funkce se neaktivuje.

Jakmile ale iPhone nasbírá dostatečné množství dat (která jsou uložená pouze v zařízení a nejsou sdílená s Applem), pak vás informuje, že je optimalizované nabíjení aktivní – na uzamčené obrazovce se objeví hláška:

OPTIMALIZOVANÉ NABÍJENÍ BATERIE JE AKTIVNÍ.
Aby vám zbytečně nestárla baterie, iPhone si zapamatuje, kdy ho zpravidla nabíjíte, a nenabije se na víc než 80 % dokud ho nebudete potřebovat.

Jak jednorázově urychlit nabíjení z 80 %

Čas od času se samozřejmě může stát, že vstanete dříve než obvykle, ale iPhone bude v dané době stále nabitý pouze na 80 %. V takovém případě můžete systému říct, aby rozvrh v rámci optimalizovaného nabíjení ignoroval a ihned začal telefon dobíjet na 100 %. Na uzamčené obrazovce nebo v Oznamovacím centru by měla být notifikace se zněním ve smyslu „Dokončení nabíjení je naplánováno na 10:00.“ Pokud na oznámení podržíte prst, můžete zvolit „Nabít nyní“ a tím ihned zahájit nabíjení zbylých 20 %. Tím optimalizované nabíjení jednorázově vypnete a na další den se opět automaticky aktivuje.

optimalizovane nabijeni iOS 13
.